Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

102. rocznica powrotu Więcborka do Macierzy. Odsłonięcie tablicy ofiar niemieckich żołnierzy łotewskiej dywizji SS [zdjęcia]

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Obchody 102. rocznicy powrotu Więcborka do Macierzy
Obchody 102. rocznicy powrotu Więcborka do Macierzy UM Więcbork
W niedzielę, 23 stycznia, Więcbork świętował 102. rocznicę powrotu miasta do Polski. Na obelisku przy szosie Runowo-Młyn odsłonięto zaktualizowaną tablicę upamiętniającą 19 Polaków pomordowanych przez żołnierzy niemieckich z łotewskiej 15 Dywizji Grenadierów SS “Lettland” w nocy z 25 na 26 stycznia 1945 roku.

Obchody upamiętniające powrót Więcborka do Macierzy po 148 latach niewoli rozpoczęły się od uroczystości na Placu Jana Pawła II przy Pomniku Orła Białego. Miasto wyzwolił oddział oddział “Błękitnej Armii”. Po przemówieniach i złożeniu wiązanek przez władze miasta, gości i delegacje odsłonięto zaktualizowaną tablicę na obelisku przy szosie Runowo-Młyn, upamiętniającą co najmniej 19 Polaków pomordowanych przez żołnierzy niemieckich z łotewskiej 15. Dywizji Grenadierów SS “Lettland” w nocy z 25 na 26 stycznia 1945 roku. Jej odsłonięcia dokonała m.in. pani Irena Budziak – wnuczka zamordowanego w tym miejscu Stanisława Dyczyńskiego.

- Głaz upamiętniający 18 mieszkańców Mroczy i nieletnich więźniów obozu w Potulicach został odsłonięty w 1972 r. Dzięki badawczej pracy dr. Sławomira Łanieckiego wyszło na jaw, że w rzeczywistości zostało zastrzelonych 19, nie 18 osób. Jedna z ofiar nazywała się Dyczyński, nie Dyszczyński, jak zostało to umieszczone na tablicy. Łotysze z 15 Dywizji Grenadierów Waffen SS, rozstrzelali 19 mieszkańców Mroczy, uprzednio przetrzymując ich w piwnicach kościoła rzymsko-katolickiego. Trzem chłopcom udało się przeżyć do rana. Dwóm pomogła, mieszkająca w pobliżu Niemka, trzeci zaś, 20-letni Janek Gołąbek, nie dożył nadejścia pomocy. Nazajutrz znaleziono jego zwłoki. Uratowali się Józef Lamparski i Leszek Ligman – opisuje Sławomir Sobecki z Więcborka, z którego inicjatywy zaktualizowano tablicę.

Polacy, których tożsamość udało się ustalić:

  1. Marian Bąk
  2. Jan Czarnecki
  3. Jan Gołąbek
  4. Stanisław Dyczyński
  5. Wincenty Florczak
  6. Leon Kaczmarek
  7. Łucjan Kaczmarek
  8. Franciszek Kujawa
  9. Edmund Majewski
  10. Franciszek Szymański
  11. Czesław Szymański

Tożsamości ośmiu osób nie ustalono.

Obchody 102. rocznicy powrotu Więcborka do Macierzy - zdjęcia:

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto