Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Atak cyberprzestępców. Trzech mieszkańców Kamienia i Więcborka straciło „na zakupach” tysiące złotych

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Oszuści często podszywają się pod naszych znajomych i rodzinę za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Tak było w przypadku mieszkanki Kamienia Krajeńskiego.
Oszuści często podszywają się pod naszych znajomych i rodzinę za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Tak było w przypadku mieszkanki Kamienia Krajeńskiego. zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com
Tylko w ostatnim tygodniu ofiarą internetowych oszustów padły dwie mieszkanki powiatu sępoleńskiego. Łącznie „na zakupach” straciły 2 tysiące złotych. Z kolei oszustwo „na węgiel” kosztowało mężczyznę 2 700 zł.

Nie ma tygodnia, w którym sępoleńscy policjanci nie są informowani o kolejnych oszustwach dokonywanych za pośrednictwem Internetu. Blisko 5 tysięcy złotych wyłudzili od mieszkańców gminy Kamień Krajeński i Więcbork cyberprzestępcy metodą „na węgiel” i BLIK-a. W ostatnim tygodniu ich ofiarą padły dwie kobiety i mężczyzna.

- Do sępoleńskich policjantów zgłosiły się trzy osoby, które padły ofiarą oszustów. W pierwszym przypadku pokrzywdzona została 49-letnia mieszkanka gminy Kamień Krajeński. Kobieta za pośrednictwem znanego portalu sprzedażowego zakupiła towar wart 400 złotych. Niestety przesyłka do niej nigdy nie dotarła. Z kolei inna mieszkanka gminy Kamień została oszukana za pomocą kodów BLIK. 41-latka myśląc, że otrzymała wiadomość od swojej znajomej, udostępniła przestępcy dwukrotnie kody BLIK, za pomocą których dokonał dwóch wypłat w bankomatach na łączną kwotę 1 600 złotych – relacjonuje asp. Małgorzata Warsińska, oficer prasowy KPP w Sępólnie.

Jak dodaje, o dużym pechu, może też powiedzieć 31- letni mieszkaniec gminy Więcbork. Mężczyzna zapłacił za opał prawie 2 700 zł, jednak okazało się, że został oszukany przez fałszywą firmę.

Jak nie dać się oszukać cyberprzestępcom?

Internet stał się nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Służy nam do wymiany informacji, rozrywki, zakupów, transakcji bankowych, a wszystko to bez wychodzenia z domu czy na miasto. Niestety, z Internetu korzystają także przestępcy, którzy tylko czekają na nieostrożnych klientów.

Te historie to jedne z wielu, z jakimi na co dzień maja do czynienia policjanci w całej Polsce. Czasami oszuści nakłaniają do kliknięcia na przesłane przez siebie linki, które kierują do fałszywych stron wyłudzających dane dostępowe do konta. Innym razem polecają instalować różne aplikacje, które również umożliwiają im dostęp do naszych kont i kradzież pieniędzy. A w innych przypadkach udają klientów, którzy chcą od nas kupić towar wystawiony na portalu aukcyjnym i wyłudzają od nas dane, żeby następnie nas okraść.

Oszuści ciągle modyfikują swoje metody działania i korzystają z każdej nadarzającej się okazji, aby wprowadzić w błąd i wykorzystać zaufanie niczego nie podejrzewających osób. Sposoby, jakimi posługują się są coraz bardziej wyrafinowane i powodują, że osoby w różnym wieku dają się nabrać i tracą swoje pieniądze. Co zrobić, aby nie paść ofiarą cyberprzestępców?

- Czujność, rozsadek i ograniczone zaufanie – to najważniejsze zasady, jakimi należy się kierować podczas naszych wizyt w sieci. Szczególnie teraz powinniśmy o nich pamiętać, pochłonięci przedświątecznymi zakupami. Coraz częściej i chętniej kupujemy, a także sprzedajemy towary poprzez internetowe serwisy aukcyjne lub portale ogłoszeniowe. Kupując czy też sprzedając przez Internet pamiętajmy o ostrożności. Nie brakuje tam nieuczciwych sprzedawców i kupujących, którzy w łatwy i szybki sposób chcą osiągnąć zysk – przestrzega asp. Warsińska.

Policja apeluje o czujność, rozsądek i ograniczone zaufanie:

  • Nie należy wchodzić w żadne linki do stron, które mają przekierować do banku.
  • Nie należy nikomu udostępniać kodów autoryzacyjnych do bankowość mobilnej.
  • Nie należy instalować aplikacji z nieznanych źródeł
  • Kupując i sprzedając należy zachować szczególną ostrożność. Jeżeli będziemy mieli jakiekolwiek wątpliwości, lepiej z takiej transakcji zrezygnować.
  • Ważną kwestią przy dokonywaniu zakupów przez Internet jest sposób realizacji płatności za towar. Przed zakupem sprawdźmy jakie formy zapłaty umożliwia sprzedawca oraz czy jest wskazany adres i numer telefonu, pod który w razie wątpliwości możemy zadzwonić. Wybierajmy formę płatności przy odbiorze. Otrzymaną paczkę warto wówczas otworzyć przy dostawcy i w przypadku niezgodności z towarem zamawianym spisać protokół i zwrócić kurierowi.
  • W przypadku, gdy zakupionego towaru nie można odebrać osobiście lub wybrać płatności przy odbiorze przesyłki bądźmy ostrożni. Zanim dojdzie do transakcji, warto dokładnie zweryfikować sprzedającego, sprawdzić, od jakiego czasu prowadzi swoją działalność, ewentualnie czy jest ona zarejestrowana, a także czy odbiera połączenia telefoniczne bądź e-maile. Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedawcy. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka ilość powinna wzbudzić naszą czujność.
  • Gromadźmy całą korespondencję prowadzoną ze sprzedającym. Nie zajmuje ona wiele miejsca, a w przypadku oszustwa jest bezcennym dowodem.
  • Płacąc kartą kredytową upewnijmy się, że połączenie jest bezpieczne (na dole strony internetowej powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki).

Przestępcy działają przez cały rok, jednak okres świątecznego szaleństwa jest dla nich szczególnym czasem, gdzie mogą wykorzystać pośpiech, łatwowierność, chęć pomocy innym czy ciekawość. Dlatego musimy być świadomi tego, że bezpieczeństwo w wirtualnym świecie zależy od nas samych. Nie pomogą nam żadne zabezpieczenia systemowe, jeżeli sami nie zachowamy należytej ostrożności i zdrowego rozsądku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto