Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biblioteka Publiczna w Sępólnie Krajeńskim wśród najlepszych w regionie w Rankingu Bibliotek

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Sępoleńska biblioteka to nie tylko miejsce, gdzie można wypożyczyć książkę, ale i spotkań autorskich, wystaw i innych wydarzeń kulturalnych
Sępoleńska biblioteka to nie tylko miejsce, gdzie można wypożyczyć książkę, ale i spotkań autorskich, wystaw i innych wydarzeń kulturalnych Sandra Szymańska
Dziennik „Rzeczpospolita” jak co roku opublikował Ranking Bibliotek, którego współorganizatorem jest Instytut Książki. Biblioteka Publiczna im. J. Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim uplasowała się na 65. pozycji w kraju, co dało jej 3. miejsce w województwie kujawsko-pomorskim.

Autorzy rankingu przygotowując zestawienie, wysłali ponad 2300 ankiet do wszystkich gmin i miast w Polsce. Otrzymali 835 odpowiedzi. Dokonując oceny, pod uwagę wzięli m.in. powierzchnię biblioteki i filii w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, średnie zatrudnienie w placówce, liczbę godzin otwarcia, wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 1000 mieszkańców oraz książki kupione w ciągu dziesięciu lat jako procent całego zbioru i zakupione nowości. Punkty przyznawane były również za dostępne dla czytelników tytuły prasowe, dostęp do nowych mediów, udogodnienia dla niepełnosprawnych oraz działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne i literackie. Twórcy rankingu wykorzystali również dane Głównego Urzędu Statycznego.

Biblioteka w Sępólnie w Rankingu Bibliotek "Rzeczpospolitej"

Biblioteka Publiczna im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie uzyskała 269,26 punktów, co dało jej 65. miejsce w kraju i 3. w województwie kujawsko-pomorskim. To spadek w porównaniu z ubiegłorocznym 24. miejscem w Polsce. W regionie pierwsze miejsce należy do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie. Ta placówka uplasowała się na 3. miejscu w kraju. Drugie w województwie zajęła Biblioteka Miejska w Inowrocławiu. Na czele ogólnopolskiego zestawienia stanęło Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Sianów.

Jak przekonują na łamach Rzeczpospolitej dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski oraz dyrektorzy najwyżej notowanych instytucji, biblioteki były mimochodem przygotowane na pandemię, ponieważ to obiekty nowocześnie funkcjonujące. Bibliotekarze starają się nie stracić kontaktu z czytelnikami, a nowe technologie im w tym pomagają. Cyfrowy świat to dla bibliotek szansa.

W sępoleńskiej bibliotece brakuje tylko windy

Jak wynika z ankiet, użytkownicy Biblioteki Publicznej w Sępólnie są zadowoleni z jej działalności. W ostatnim czasie m.in. w ramach dofinansowania z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa książnica uzupełniła księgozbiór o 1600 nowości wydawniczych. Ich łączna wartość to 36 tys. zł. Wychodząc naprzeciw problemom pandemii, uruchomiła również usługę „Książka na wynos”. Działała w ten sposób, gdy biblioteki po raz drugi zostały zamknięte dla czytelników, ale i teraz, gdy obowiązuje limit osób.

Od wielu lat bibliotekarze zachęcają mieszkańców do korzystania z czytelni internetowych. Instytucja posiada kody dostępu, dzięki którym można czytać lektury na platformach Legimi oraz Ibuk Libra. Kody udostępnianie są po uzgodnieniu telefonicznym z bibliotekarzem. Czytelnia elektroniczna posiada ponad 60 tytułów nowości, głównie beletrystyki. Można z tych zbiorów korzystać bezpłatnie i czytać książki w swoich smartfonach, tabletach lub czytnikach przez 30 dni.

Jedyne, czego brakuje w tym dwupiętrowym budynku, to winda ułatwiająca poruszanie się osobom starszym i niepełnosprawnym.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto