Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brak ratowników, pole namiotowe zamknięte – tak wygląda sezon turystyczny 2022 nad Mochlem w Kamieniu

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
- Na dziś, jeśli nie uda się pozyskać ratowników, kąpielisko nad Mochlem będzie nieczynne – mówi Elżbieta Estkowska, powiatowy inspektor sanitarny
- Na dziś, jeśli nie uda się pozyskać ratowników, kąpielisko nad Mochlem będzie nieczynne – mówi Elżbieta Estkowska, powiatowy inspektor sanitarny fot. archiwum/Marcin Misiak
Kąpielisko nad Mochlem w Kamieniu nie zostało otwarte. Pole namiotowe jest zamknięte. Nie dość, że brakuje ratowników, to jeden wolał przyjąć ofertę w sąsiedniej gminie. - Coś tu nie gra – mówią radni.

Wakacje właśnie się rozpoczęły. W Sępólnie Krajeńskim i Więcborku już dawno otwarto sezon turystyczny, działają kąpieliska i cała infrastruktura turystyczna. Tymczasem to nad jeziorem Mochel w Kamieniu Krajeńskim może być w tym sezonie niestrzeżone. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sępólnie Krajeńskim poinformowała, że zrezygnowano z jego otwarcia.

- W 2022 roku zgłoszono otwarcie w powiecie sępoleńskim tylko dwóch kąpielisk - nad Jeziorem Sępoleńskim i Jeziorem Więcborskim. Zorganizowano kąpielisko nad Mochlem w Kamieniu, ale ze względu na brak chętnych osób na stanowisko ratowników, zrezygnowano z jego otwarcia. Na dziś, jeśli nie uda się ich pozyskać, kąpielisko będzie nieczynne – mówi Elżbieta Estkowska, powiatowy inspektor sanitarny.

Jak dodaje, o tyle to smutne, ponieważ Kamień ma bardzo dobrą infrastrukturę turystyczną. Jest tu plaża, boisko do gry w siatkówkę, place zabaw, nowoczesne, multimedialne urządzenia - ławki i ławostół solarny z grami planszowymi, domki letniskowe i pole namiotowe oraz ośrodek wypoczynkowy, bar oraz zaplecze sanitarne z toaletami i natryskami.

Ratownik przyjął ofertę u sąsiadów

Zgodnie z rozporządzeniem w przypadku jezior na każde 100 m linii brzegowej kąpieliska powinno przypadać minimum dwóch ratowników. Pierwsze ogłoszenie gminy Kamień o naborze na stanowisko ratownika wodnego zostało zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej 12 maja. Ponowiono je 7 czerwca, jednak do tej pory nikt się nie zgłosił. Oczywiście, co roku organizatorzy mają problem z pozyskaniem ratowników, bo wielu osób z uprawnieniami nie ma. Na przykład, nad Jeziorem Sępoleńskim, jeden z ratowników jest aż z Zabrza z południa Polski. Ale drugi z… Kamienia Krajeńskiego.

- Ten ratownik pytał tutaj już o pracę w marcu, ale tej pracy nie dostał. Propozycję dostał w Sępólnie Krajeńskim. Kąpielisko bez ratowników dużo traci – powiedział na sesji rady miejskiej radny Marek Betin.

- To przykre, bo takie rzeczy można planować dużo wcześniej. Nie ma ratowników, pole namiotowe zamknięte. Ludzie się skarżą, a ja nie wiem, co im odpowiedzieć. Przecież to kąpielisko mamy co roku, więc ogłoszenie o naborze można dać nawet w styczniu. Ratownicy idą tam, gdzie mają wyższe płace i pewną pracę – dodał radny Sebastian Skaja.

Do problemu odniosła się również radna Natalia Marciniak, która dopytywała o warunki pracy ratownika nad Mochlem i procedury zatrudniania.

- Oferta pracy była bardzo późno ogłoszona. Jeśli ratownik zgłasza się w kwietniu czy marcu, dlaczego nie dajemy mu pracy, tylko czekamy, aby ogłosić nabór w BIP-ie, skoro wiemy, że przecież będziemy go potrzebować? A on został „odprawiony z kwitkiem”. Przed sama sesją rozmawiałam z osobą, która zajmuje się pozyskiwaniem ratowników w powiecie. I zwróciła uwagę na bardzo niekorzystne warunki, jakie oferujemy ratownikom. Należy zadać sobie pytanie, dlaczego nasi ratownicy poszli w tym roku do sąsiedniej gminy. Coś jest nie tak. W sąsiedniej gminie nocleg i wyżywienie jest zapewnione dodatkowo do wynagrodzenia – podkreśliła radna.

Zapytała też, dlaczego tuż przed sezonem zostało zamknięte pole namiotowe, gdy jeszcze w połowie maja gmina zachęcała do skorzystania z obiektów. Ma być nieczynne do połowy lipca. - Nie wiedzieliście, że za chwilę zamkniecie pole namiotowe?

Burmistrz Kamienia: - Stawki nie są małe

Zgodnie z uchwałą rady sezon kąpielowy miał trwać od 20 czerwca do 31 sierpnia, a godziny jego otwarcia to 10.00-18.00. Burmistrz Kamienia nadmienił, że gmina ma zabezpieczone na dwóch ratowników 25 tysięcy zł.

- Nie jest to mała stawka. Były dwa konkursy i każdy mógł się zgłosić. Oferta nadal jest aktualna i w każdej chwili możemy uruchomić kąpielisko. Nawet w połowie lipca. Jeśli chodzi o pole namiotowe, nie będą się z panią sprzeczał, bo ma pani rację. Przygotowujemy kamper, który posłuży do ruchu turystycznego. Ma być podłączona woda, toaleta i pomieszczenie socjalne. Mamy nadzieję, że to się zakończy w krótkim czasie – odparł zdawkowo Wojciech Głomski.

Kąpieliska w Sępólnie i Więcborku

Dodajmy, że z bezpiecznych plaż można skorzystać nad Jeziorem Sępoleńskim i Więcborku. W Sępólnie Krajeńskim sezon rozpoczął się już 15 czerwca i potrwa do 31 sierpnia. Ratownicy czuwają od godziny 11.00 do 19.00. Działa wypożyczalnia sprzętu wodnego z łódkami, kajakami, rowerami wodnymi i żaglówkami. Można już korzystać z wyremontowanych małych tężni solankowych. Na molo działa również kawiarnia.

Z kolei nad Jeziorem Więcborskim od 25 czerwca bezpieczeństwa na plaży pilnuje dwóch ratowników w godzinach 10.00-18.00. Tak będzie do końca sierpnia. Można korzystać z pola namiotowego i wypożyczalni sprzętu wodnego. Na wodzie są dmuchane place zabaw – to nowość w tym sezonie.

Jak podaje Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sępólnie, woda w obu akwenach odpowiada wymogom sanitarnym. Przypomina, iż niewskazana jest kąpiel w przypadku masowego zakwitu glonów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto