Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Sępólna o powstaniu przedszkola dla dzieci z autyzmem. Jest na tak, ale nie w tym roku

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Gmina Sępólno nie podpisze porozumienia z powiatem na utworzenie przedszkola dla dzieci z autyzmem. Kolidowałaby to z realizowanym projektem w dwóch swoich placówkach
Gmina Sępólno nie podpisze porozumienia z powiatem na utworzenie przedszkola dla dzieci z autyzmem. Kolidowałaby to z realizowanym projektem w dwóch swoich placówkach Marcin Misiak
- Pomysł jest warty rozważenia, choć, niestety, nie w chwili obecnej – mówi burmistrz Waldemar Stupałkowski o pomyśle prowadzenia przez powiat w porozumieniu z gminą przedszkola dla dzieci z niepełnosprawnościami, w tym z autyzmem. Dlaczego samorząd nie podpisze porozumienia?

Na początku stycznia pisaliśmy o pomyśle utworzenia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sępólnie Krajeńskim (jednostce podlegającej powiatowi) przedszkola dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, niepełnosprawnościami sprzężonymi i autyzmem. Taką koncepcję zarządowi powiatu przedstawił dyrektor placówki. Mariusz Czerwiński zaproponował utworzenie oddziału dla kilkoro dzieci już od 1 września b.r, mimo ujemnego bilansu, który wynikałby dla budżetu powiatu sępoleńskiego.

Gmina Sępólno nie podpisze porozumienia

Pod względem prawnym prowadzenie takiej placówki lub oddziału przedszkolnego jest zadaniem własnym gminy, jednakże przedszkole specjalne mógłby założyć i prowadzić powiat na podstawie zawartych porozumień z gminami.

Poprosiliśmy o opinię w tej sprawie władze gminy Sępólno. Jak się okazuje, przez najbliższe dwa lata, jest to niemożliwe, ponieważ kolidowałoby to z realizowanym przez samorząd projektem.

- Myślę, że pomysł jest godny rozważenia, choć niestety nie w chwili obecnej. Do dwóch przedszkoli w Sępólnie Krajeńskim uczęszcza obecnie troje dzieci z autyzmem. Dla ponadstandardowego wsparcia dwójki dzieci autystycznych z tych przedszkoli, trójki dzieci autystycznych ze szkół oraz trójki innych dzieci niepełnosprawnych ruchowo, w tym z afazją, uczęszczających do naszych szkół i przedszkoli, po wielu staraniach udało się nam, w ramach pilotażowego projektu MEiN, pozyskać środki na zatrudnienie tzw. ASPE - pomocy dla dziecka, ucznia o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Pilotaż MEiN ma m.in. na celu wypracowanie zasad i form niesienia takiej pomocy, głównie dla dzieci autystycznych. Nie spełnilibyśmy warunków projektu, przekazując w trakcie jego trwania dzieci objęte dodatkowym wsparciem do innej placówki. Do tematu możemy powrócić po zakończeniu projektu, czyli w 2023 roku – informuje Waldemar Stupałkowski, burmistrz Sępólna.

Decyzja w sprawie utworzenia przedszkola specjalnego ma zapaść w tym roku.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto