Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co dalej z Klubem Seniora w Sępólnie i budową Domu Dziennego Pobytu?

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
W Sępólnie chcieliby zbudować Dom Dziennego Pobytu dla najstarszych mieszkańców gminy. Ma również powstać Klub Seniora
W Sępólnie chcieliby zbudować Dom Dziennego Pobytu dla najstarszych mieszkańców gminy. Ma również powstać Klub Seniora fot. Sandra Szymańska
Ośrodek Pomocy Społecznej w Sępólnie przymierza się do stworzenia w bibliotece Klubu Seniora. A co dalej z budową Domu Dziennego Pobytu dla osób starszych?

Zobacz wideo: To już pewne. W 2021 roku będzie Czternasta Emerytura.

Wojewoda kujawsko-pomorski ogłosił miesiąc temu nabór wniosków do programu Senior+ oraz zupełnie nowego - Programu Wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+. Termin składania wniosków minął kilka dni temu. Jak informowaliśmy, Ośrodek Pomocy Społecznej zamierza utworzyć w Sępólnie Klub Seniora oraz wybudować Dom Dziennego Pobytu. Placówka jednak nie złożyła wniosku do żadnego z tych programów.

- Był bardzo krótki termin i nie zdążylibyśmy złożyć wniosku na utworzenie Klubu Seniora. Zamierzamy przeznaczyć na tę inicjatywę puste pomieszczenia w bibliotece. Możemy pozyskać do 200 tysięcy złotych na remont i wyposażenie pomieszczeń, pod warunkiem że jest to budynek jednostki samorządu terytorialnego. Musimy jednak zrobić najpierw kosztorys i przygotować uchwałę intencyjną. Trzy tygodnie to jednak za mało czasu. To jest edycja programu na lata 2021- 2025 i myślę, że jeszcze w tym roku będzie kolejny nabór. Do tego czasu zdążymy się przygotować – tłumaczy Izabela Frohlke, dyrektorka Ośrodka Pomocy Społecznej w Sępólnie.

Jak dodaje szefowa ośrodka, instytucja szuka również możliwości pozyskania funduszy z PFRON-u na budowę windy w budynku Biblioteki Publicznej w Sępólnie.

W Sępólnie starszych jest więcej niż młodych. Potrzebny jest Dom Dziennego Pobytu

Bardziej skomplikowana jest sprawa dotycząca budowy Dziennego Domu Pobytu Seniora. Budynek miałby powstać od zera na działce obok sępoleńskiego żłobka. Wniosek do budżetu gminy na 2021 rok o zabezpieczenie 150 tysięcy złotych na wykonanie dokumentacji projektowej nie został zakwalifikowany. By zrobić dokumentację, gmina musi ogłosić przetarg. To oznacza, że 30 dni nie wystarcza, by zdążyć złożyć wniosek do programu rządowego.

- Jeśli samorząd województwa kujawsko-pomorskiego zagwarantuje środki finansowe na lata 2021-2027 na budowę placówek wsparcia dziennego, to jest szansa ,że gmina dostanie dofinansowanie na tę inwestycję. Sama gmina 6 milionów złotych nie wyłoży– mówi Izabela Frohlke.

Obie inicjatywy są potrzebne mieszkańcom, zwłaszcza druga.

- To po prostu się naszym mieszkańcom należy. Statystycznie, osób w wieku poprodukcyjnym jest więcej niż dzieci w wieku szkolnym. I to jest odpowiedź na zasadność powstania tych miejsc. Stwierdziłam, że jeszcze ten rok ze względu na kosztowną rewitalizację miasta i budowę przedszkola, odpuszczę. Ale już w przyszłym roku nie – zastrzega dyrektorka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto