Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co skrywały podziemia rewitalizowanego centrum Sępólna? Jest już gotowa publikacja o odkryciach archeologicznych

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Jednym z cennych odkryć na sępoleńskim rynku są fundamenty kościoła ewangelickiego
Jednym z cennych odkryć na sępoleńskim rynku są fundamenty kościoła ewangelickiego fot. Sandra Szymańska
Publikacja opisująca prace archeologiczne prowadzone w 2021 roku w Sępólnie Krajeńskim jest już gotowa. Opracowanie przygotowali naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego. Będzie ono udostępnione także mieszkańcom.

Archeolodzy prowadzili swoje badania w związku z remontem płyty rynku i całej strefy śródmiejskiej. Ich zadaniem było sprawdzenie, co wartościowego z punktu widzenia historii kryje się pod powierzchnią głównego placu w mieście. Na samym Placu Wolności pozyskano około 5 tysięcy zabytków do połowy XV wieku.

„Badania archeologiczne przy rewitalizacji Starego Miasta w Sępólnie Krajeńskim”

Odnaleziono tam między innymi fragmenty średniowiecznej ceramiki, szeląg krzyżacki, kości zwierzęce pokonsumpcyjne. Na ulicy Studziennej wykopano późnośredniowiecznego skórzanego buta. „Niezwykle istotne dla badań dziejów Sępólna było odnalezienie fragmentów naczyń datowanych na XII i XIII wiek. Może to wskazywać na starsze osadnictwo poprzedzające założenie miasta” – wskazuje archeolog Maciej Miścicki. Badacze dokopali się również do fundamentów kościoła ewangelickiego.

Wszystko to zostało skatalogowane, opisane i zabezpieczone. Wyniki badań zostały przedstawione na kilkunastu stronach w broszurze pt. „Badania archeologiczne przy rewitalizacji Starego Miasta w Sępólnie Krajeńskim” formatu A5, która trafiła do Sępólna Krajeńskiego.

– Publikację będziemy mogli powielać w dowolnej ilości, ponieważ dostaliśmy ją w formie komputerowej na czytnikach. Będzie dostępna w bibliotece, szkołach i Punkcie Informacji Turystycznej. Na razie wydrukujemy kilkadziesiąt dla naszych potrzeb. Jeden egzemplarz, specjalnie oprawiony, zamkniemy także w kapsule czasu, która zostanie umieszczona pod płytą nowo wyremontowanego rynku – informuje Waldemar Stupałkowski, burmistrz Sępólna Krajeńskiego.

Niestety, odnalezione zabytki nie wrócą jednak na razie do miasta. W Sępólnie Krajeńskim nie ma muzeum, w którym można by je odpowiednio przechowywać i eksponować. Pozostaną one na warszawskiej uczelni. Niektóre prawdopodobnie trafią też do innych muzeów w Polsce. Do Sępólna wrócą kości ludzkie, które odkryto przy kościele parafialnym. Będą mogły tu zostać pochowane.

Co jeszcze będzie w kapsule czasu?

W kapsule czasu, która zostanie zakopana 11 listopada podczas uroczystego otwarcia zrewitalizowanego rynku, oprócz broszurki znajdzie się również medal jubileuszowy z okazji 650-lecia nadania praw miejskich dla Sępólna Krajeńskiego, list przewodni dla przyszłych pokoleń od władz miasta napisany w imieniu mieszkańców oraz 101 listów od dzieci z ich wyobrażeniem miasta za pół wieku.

- Poprosiliśmy dzieci z klas czwartych, które mają w programie naukę pisania listów, by napisali listy, jak wyobrażają sobie miasto za 50 lat, czego by oczekiwali, czy nawet zwykle pozdrowienia. Zostały sprawdzone przez nauczycieli. Jeden rozbawił mnie do łez, ponieważ pewien chłopiec napisał, że za 50 lat chciałby, by Sępólno miało już obwodnicę – mówi burmistrz.

Kapsuła czasu będzie szczelnie zamknięta i wstawiona do niszy, która jest przygotowana pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa. Nisza zostanie zakryta marmurową czarną płytą, na której będzie herb gminy Sępolno Krajeńskie z napisem: Zamknięto 11.11.2021 roku. Otworzyć 11.11.2071 roku.

Uroczystość otwarcia zrewitalizowanego rynku, umieszczenia kapsuły czasu i połączona z obchodami Dnia Niepodległości zaplanowana jest na czwartek, 11 listopada, na godzinę 16, łącznie z oprawą artystyczną przygotowaną przez Centrum Kultury i Sztuki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto