Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Jestem tym, który rozszyfrował Enigmę…” Powstała biografia Mariana Rejewskiego

Hanka Sowińska
Hanka Sowińska
Robert Gawłowski podpisuje swoją książkę.
Robert Gawłowski podpisuje swoją książkę. Hanka Sowińska
Bydgoszczanin Robert Gawłowski, „wkurzony tym, że w świecie wszyscy mówią i piszą o Alanie Turingu”, słynnym brytyjskim kryptologu, popełnił książkę poświęconą genialnemu bydgoszczaninowi, który jako jedyny w świecie mógł powiedzieć, że pierwszy złamał niemiecką maszynę szyfrującą „Enigmę”.

Zobacz wideo: Tak znikał wiadukt przy Wojska Polskiego w Bydgoszczy

od 16 lat

Zapowiadana od kilku miesięcy publikacja, zatytułowana „Jestem tym, który rozszyfrował Enigmę. Nieznana historia Mariana Rejewskiego” jest już na księgarskim rynku (Bydgoszcz jest partnerem tego wydawnictwa, ratusz finansowo partycypował w wydaniu książki). 8 marca, w Młynach Rothera, odbyło się spotkanie z dr hab. Robertem Gawłowskim, prof. Wyższej Szkoły Bankowej w Bydgoszczy. Poprowadził je Przemysław Poznański.

Skąd pomysł na napisanie książki?

- Kryptologiem nie jestem – przyznał autor. - Po napisaniu habilitacji szukałem czegoś nowego. Mieszkam w Londynie, widzę, jak Dermot Turing, bratanek Alana Turinga promuje kwestie Enigmy. Pomyślałem, że przecież mamy Rejewskiego. Historia Bydgoszczy zawsze mnie interesowała. Gdy się zorientowałem, że nie ma książki poświęconej Rejewskiemu - o Enigmie publikacji jest bardzo dużo - to uznałem, że to ciekawy temat. Udało mi się nawiązać kontakt z panią Janiną Sylwestrzak, córką Mariana Rejewskiego, bez pomocy której, bez wielogodzinnych rozmów, ta książka by nie powstała. Szukając materiałów poznałem wiele osób, a instytucje, do których się zwracałem w trakcie robienia kwerendy, przychylnie traktowały moje zainteresowanie – podkreślał Gawłowski.

Autor przyznał, że pisząc książkę o człowieku, który jako jedyny w świecie mógł o sobie powiedzieć, że pokonał niemiecką maszynę szyfrującą Enigma, chciał wypełnić lukę.

We wstępie do książki czytamy: „Czy Enigma to wszystko, co wydarzyło się w życiu Mariana Rejewskiego? Czytając notki biograficzne i skrótowe opracowania można odnieść takie wrażenie. Kolejne tygodnie lektur i poszukiwania materiałów pokazywały, że jest zdecydowanie więcej wątków, które domagają się wydobycia na światło dzienne” – pisze Gawłowski.

W trakcie spotkania podkreślał wpływ rodziny, wychowania i edukacji na ukształtowanie Rejewskiego, postaci wyjątkowej, genialnej.

- Rejewski uciekał od słowa „geniusz” – zaznaczał autor biografii znamienitego bydgoszczanina. - On by powiedział, że na pewno skierował kryptologię na zupełnie nowe tory, bo po raz pierwszy, dzięki Polakom, matematyka była wykorzystywana do kryptologii.

W drugiej części spotkania Robert Gawłowski odpowiadał na pytania słuchaczy. Dr Krzysztof Osiński, historyk, autor broszury zatytułowanej „Marian Rejewski

1905-1980”, wydanej przez IPN w serii „Patroni naszych ulic” dopytywał o to, co nowego znalazło się w publikacji, o najnowsze ustalenia autora.

- Na pewno są to listy, w tym także prywatne Mariana Rejewskiego – mówił Gawłowski. - Dotąd koncentrowano się na Enigmie, tymczasem pozostała korespondencja m.in. ze Stanisławem Dobrzyckim, Tadeuszem Lisickim i Henrykiem Zygalskim. Ciekawe są materiały prasowe pokazujące kontekst rodzinny czy badania prasoznawcze z lat 70.

Od autorki: Jestem przed lekturą dopiero kupionej książki R. Gawłowskiego, więc nie mogę odnosić się do jej zawartości. Nie mogę się jednak zgodzić z twierdzeniem autora, że postacią Mariana Rejewskiego nikt się dotąd szerzej nie zajmował, i że nic - poza notami biograficznymi i broszurami – nie wydano. Przypomnę – w 2005 r., w 100. rocznicę urodzin genialnego kryptologa, ukazała się książka pt. „Marian Rejewski 1905-1980. Życie Enigmą pisane” (wydana przez Urząd Miasta Bydgoszczy). Poza tekstami opisującymi m.in. historię Enigmy, dziejami wywiadu i publikowanymi po raz pierwszy dokumentami z brytyjskich archiwów są tam również publikacje dotyczące Rejewskiego, w tym teksty Jerzego Lelwica czy wywiad-rzeka z Janiną Sylwestrzak. Niezwykle interesujący materiał biograficzny znajdziemy także w książce Marka Grajka, „Enigma. Bliżej prawdy” czy w publikacjach Zdzisława Kapery.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: „Jestem tym, który rozszyfrował Enigmę…” Powstała biografia Mariana Rejewskiego - Gazeta Pomorska

Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto