Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura Próbna 2021 - matematyka. "Spodziewaliśmy się innych zadań" - mówią maturzyści

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Matura z matematyki na poziomie podstawowym jest egzaminem obowiązkowym. W czwartek 4 marca 2021 podczas próbnej matury z tego przedmiotu mogli się przekonać, jakiego typu zadań mogą się spodziewać w tym roku w maju
Matura z matematyki na poziomie podstawowym jest egzaminem obowiązkowym. W czwartek 4 marca 2021 podczas próbnej matury z tego przedmiotu mogli się przekonać, jakiego typu zadań mogą się spodziewać w tym roku w maju Karolina Misztal/ Zdjęcie ilustracyjne
Próbna matura z matematyki nie spełniła oczekiwań wielu uczniów. - Spodziewaliśmy się innych zadań – mówili. Egzamin miał był łatwiejszy niż w poprzednich latach. Zdaniem maturzystów wcale taki nie był.

W związku z nauką zdalną ministerstwo edukacji wielokrotnie podkreślało, że tegoroczna matura będzie łatwiejsza niż w poprzednich latach.

Jeszcze w środę 3 marca 2021 podczas konferencji prasowej dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej mówił tak: - Na maturze z matematyki zrezygnowano z zadań wymagających umiejętności, które trudno wykształcić zdalnie. Ponadto w próbnym arkuszu z matematyki będzie mniej punktów do zdobycia (45 zamiast 50),a ponadto znajdzie się w nim więcej zadań zamkniętych niż otwartych.

Próbna matura z matematyki nie była taka prosta

Tymczasem próbny egzamin z matematyki na poziomie podstawowym nie spełnił jednak oczekiwań wielu uczniów. - Pierwsze wrażenie to rozczarowanie, spodziewałam się czegoś innego – mówi Olga Ogłodzińska z II LO im. M. Kopernika we Włocławku. – Było za dużo zadań z ciągów. Mam negatywne odczucia.

- Dla mnie zaskoczeniem było to, że w arkuszu znalazło się dużo zadań z sinusami i cosinusami – dodaje Zuzia Skowrońska również z II LO.

- Nie wydaje mi się, żeby próbna matura z matematyki była łatwiejsza niż egzaminy w poprzednich latach, choć nie była też najgorsza. Dostaliśmy sporo zadań zamkniętych, nad którymi trzeba było jednak dwa razy pomyśleć, żeby nie popełnić drobnych błędów, na przykład rachunkowych. W zadaniach otwartych aż dwa były na dowodzenie, które dla wielu uczniów są trudne. Dla mnie najtrudniejsze było właśnie zadanie typu „Wykaż, że” z trójkątem - mówi maturzysta klasy IIIa w I LO im. Norwida w Bydgoszczy.

Podobne zdanie ma Olga Wojdyła z klasy III e w II LO im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu: - W porównaniu do poprzedniej próbnej matury z matematyki, tej operonowskiej, ta wczorajsza nie była taka zła. Większość zdań udało mi się rozwiązać. Myślę, że 80 procent powinno być. Najwięcej problemów przysporzyły zadania otwarte z tak zwanych dowodów. Myślę jednak, że gdyby podobny materiał pojawił się na tej normalnej maturze, to byłoby dobrze.

W arkuszach maturalnych trudniejsze zadania otwarte

- Okazało się, że pytania zamknięte były banalnie proste. Trochę trudniejsze okazały się za to pytania otwarte. Ale jedno jest pewne, po prostu trzeba się uczyć, trzeba się przygotować. Jestem dobrej myśli, będzie ok – dodaje Ola Kazanecka z włocławskiej „dwójki”.

- Pojawiły się zadania z logarytmu, nierówności i z nimi poszło mi całkiem dobrze. Przyznam, że nie poradziłem sobie z zadaniem z ostrosłupami, zaskoczyły mnie. Wykorzystałem prawie cały czas na rozwiązanie arkuszy, może 10 minut przed końcem wyszedłem – opowiada Mateusz Szczepański, uczeń LO w Sępólnie Krajeńskim.

Maja Bonikowska z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy podkreśla, że mogło być gorzej. W 1,5 godziny zrobiła zadania zamknięte, które uważa za całkiem łatwe, ale czasu brakowało jej na zrobienie zadań otwartych. Jej kolega Michał Łukaszewski podkreśla, że u niego sytuacja wyglądała podobnie.

Maturzyści mogą sprawdzić się w czasie

W LO w Więcborku frekwencja na próbnej maturze z matematyki była niemal 100 procentowa. Do egzaminu podeszło niemal 40 uczniów. Napisali go w murach szkoły, w trzech salach lekcyjnych w reżimie sanitarnym.

- Mimo że to uczniowie decydują, czy podejdą do matury próbnej, my zawsze traktowaliśmy ją jako obowiązek. Młodzież musi sprawdzić się w czasie, zobaczyć jak podzielić sobie zadania, by się w nim zmieścić. W domu poczucie czasu jest zupełnie inne – uważa Anna Skiba, dyrektorka więcborskiego ogólniaka.

W piątek o godz. 9 uczniowie przystępują do próbnej matury z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Ten język wybiera zdecydowana większość maturzystów jako obowiązkowy język obcy.

Współpraca: Sandra Szymańska, Karina Knorps-Tuszyńska, Dominik Fijałkowski, Wojciech Alabrudziński

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto