Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nagrodę Świętego Wawrzyńca dostało Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Sępólna Krajeńskiego

Anna Klaman
Anna Klaman
Wręczenie Nagrody Świętego Wawrzyńca Kurkowemu Bractwu Strzeleckiemu w Sępólnie Krajeńskim. Statuetkę odebrał Zdzisław Grzeca
Wręczenie Nagrody Świętego Wawrzyńca Kurkowemu Bractwu Strzeleckiemu w Sępólnie Krajeńskim. Statuetkę odebrał Zdzisław Grzeca screen
Na uroczystość w Centrum Kultury i Sztuki, która była najważniejszym elementem sesji rady miejskiej, przybyli licznie bracia i siostry z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Weszli na scenę, a statuetkę w ich imieniu odebrał Zdzisław Grzeca, prezes organizacji.

Nagrodę Świętego Wawrzyńca wręczono po raz 18. Stało się to tradycyjnie w dniu imienin patrona gminy.
Statuetkę wręczył Waldemar Stupałkowski, burmistrz Sępólna, bo to on przyznaje tę najcenniejszą honorową nagrodę w gminie Sępólno Krajeńskie.

Burmistrz podkreślił, że Wawrzyniec, patron gminy, figuruje w herbie, ale umieszczony jest też na fladze i na okrągłej gminnej pieczęci, którą sygnowane są najważniejsze wysyłane z urzędu pisma.

Nagroda jest przyznawana od czerwca 2004 r. Za podejmowane działania, starania i osiągnięcia mające znaczenie dla rozwoju, promocji i dobra gminy. Uchwała w sprawie nagrody została dwukrotnie nowelizowana. W 2013 r. podkreślono jej wyjątkowość poprzez nadawanie tylko jednej w roku. W 2017 r. zdecydowano, że nagrodę będzie przyznawał nie konwent, a burmistrz, który jednak przez wyborem zasięga jeszcze opinii m.in. przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Sępólnie.

Tegoroczny laureat - Kurkowe Bractwo Strzeleckie zostało powołane w 1702 r. na mocy rozkazu króla Augusta II. Działało do 1939 r., reaktywowano je w 2002 r. Burmistrz podkreślił, że Bractwu przyświecają idee honoru u braterstwa i własnym wysiłkiem i staraniem odrestaurowało strzelnicę, która służy także społeczności miasta jako miejsce rekreacji i popularyzacji sportu. Co istotne, członkowie stowarzyszenia swoim udziałem nadają też kolorytu obchodom świąt patriotycznych.

Kurkowe Bractwo Strzeleckie liczy teraz 33 członków i 2 honorowych, a Zbigniew Madej jest aktualnym król Polski w strzelaniu.

W trakcie uroczystości zacytowano rozkaz króla Augusta II o utworzeniu Bractwa w Sempelborgu, w województwie kaliskiem, powiecie nakielskim. Staramy się cytować dokładnie: ...położone do dobrego porządku i obrony miasta, ze sztuką strzelecką zabiera się ćwiczenia, co za rzecz godną i pożyteczną uznaliśmy, tak godnej obywateli na konsyliarzów - dyplom sztuki strzeleckiej cechu wydać pozwalamy...

- Mam nadzieję, że życzenie króla Augusta Mocnego skierowane do magistratu Sempelborgu, rozkaz, będzie wykonany - mówił Andrzej Marach, wicestarosta sępoleński. - Gdybym miał dzisiaj zameldować królowi, to bym powiedział: królu, rozkaz został wykonany.

Marach złożył też życzenia mieszkańcom z okazji ich święta. - Wawrzyniec, jak był palony na tej kracie z jednej strony, to powiedział do swojego oprawcy, a teraz mnie przerzućcie. Jak się upiekę, to możesz mnie zjeść. Bądźcie tacy mocni, jak wasz opiekun - Święty Wawrzyniec.

Zdzisław Grzeca po odebraniu nagrody dla Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w

"Dla nas to wyróżnienie jest jednym z najważniejszych odznaczeń w naszych strzeleckich zbiorach. Otrzymujemy ją z rąk przedstawiciela naszej malej ojczyzny - burmistrza. To stąd się wywodzimy, to tu jest nasz dom. Dla tego miasta król August II wydał akt o zgodzie na utworzenie bractwa w 1702 r., które po wielu latach zawieszenia zostało ponownie aktywowane w 2002 r. Wyróżnienie to wieńczy naszą ciężką pracę, aby Bractwo Kurkowe stało się integralną częścią naszej kultury jak i historii gminy. Obiecujemy, że na tym, co już dokonane, nie poprzestaniemy. Będziemy dalej kultywować tą piękną tradycję bractw strzeleckich w naszym okręgu, kraju i Europie, rozwijając się i przy okazji sławiąc dobre imię Sępólna Krajeńskiego. Każdy z naszych braci i sióstr jest inny. Reprezentujemy inne profesje, charaktery, zainteresowania, ale to, co nas łączy, to miłość do narodu i kultury polskiej, równej rywalizacji i dzielenie się tym, co robimy z nowym pokoleniem."

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto