Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Obraz przemawia do nas silniej niż słowa”. Promocja książki Łukasza Jakubowskiego „Sępólno Krajeńskie – ilustrowana podróż przez wieki”

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Łukasz Jakubowski: - To Sępólno, po którym się na co dzień poruszamy to jedno. Jak każde inne miasto ma swoją historię. Ale jeśli „zdrapiemy” trochę tej współczesności, to odkryjemy strasznie dużo rzeczy, których już nie ma, a które istniały i to miasto tworzyły
Łukasz Jakubowski: - To Sępólno, po którym się na co dzień poruszamy to jedno. Jak każde inne miasto ma swoją historię. Ale jeśli „zdrapiemy” trochę tej współczesności, to odkryjemy strasznie dużo rzeczy, których już nie ma, a które istniały i to miasto tworzyły fot. Sandra Szymańska
Premiera najnowszej książki o Sępólnie Krajeńskim spotkała się z tak dużym zainteresowaniem, że nie wystarczyło jedno spotkanie autorskie z Łukaszem Jakubowskim. W poniedziałek, 25 kwietnia, Biblioteka Publiczna w Sępólnie zorganizowała dwa spotkania dla miłośników lokalnej historii z autorem publikacji.

Mogłoby się wydawać, że o historii Sępólna Krajeńskiego napisano już wiele i nic ciekawego nie wypłynie na światło dzienne. Nie jest to zgodne z prawdą, bo można napisać jeszcze więcej i świadczy o tym właśnie najnowsza książka Łukasza Jakubowskiego „Sępólno Krajeńskie – ilustrowana podróż przez wieki”. Publikacja ma 260 stron, z czego dwie trzecie to „obraz”. Powstała w ciągu kilku miesięcy.

Podczas promocji książki miłośnicy lokalnej historii mieli okazję poznać kulisy powstania dzieła Łukasza Jakubowskiego na co dzień bibliotekarza Biblioteki Publicznej im. J. Iwaszkiewicza w Sępólnie, historyka-regionalisty i archiwisty. Spotkanie autorskie poprowadził historyk Leszek Skaza.

- W książce jest bardzo dużo ciekawostek związanych z rozwojem zabudowy, z tym co kiedyś się znajdowało w określonych miejscach, także w pewnym sensie jest to też książka detektywistyczna. Książka zawiera sporo nowych informacji na temat historii miasta, niepublikowanych dotąd ilustracji, planów budowlanych, pocztówek, zdjęć. Jest to historia bardziej miasta niż mieszkańców. Poszedłem ścieżką, którą wydeptał przede mną Leszek Skaza, dwiema swoimi świetnymi książkami: "Sępólno Krajeńskie na starej fotografii" i "Sępólno Krajeńskie na dawnej pocztówce". Podążam jego drogą, skupiam się bardziej na tym, jak Sępólno zmieniało się na przestrzeni wieków: układ ulic, topografia, powstawanie osiedli – mówi Jakubowski.

Sępólno Krajeńskie, wydawać by się mogło to miasto niewielkie, niepozorne, które nie wybrzmiało w dziejach historii kraju, jednak okazuje się ciekawym materiałem badań.

-To Sępólno, po którym się na co dzień poruszamy to jedno. Jak każde inne miasto ma swoją historię. Ale jeśli „zdrapiemy” trochę tej współczesności, to odkryjemy strasznie dużo rzeczy, których już nie ma: synagoga, zbór. A obraz przemawia do nas silniej niż słowa – opowiadał autor, podkreślając inspirację właśnie z dorobku Leszka Skazy.

Co ciekawe, jednym ze źródeł pomocnym do tworzenia książki było archiwum sępoleńskiej parafii. Materiałów, jak podkreślał Jakubowski, jest bardzo dużo i są one niezmiernie interesujące. To około sto teczek, a najstarsze przechowywane materiały pochodzą z XVIII wieku.

- Gdy udałem się do księdza proboszcza z prośbą o udostępnienie zbiorów archiwalnych, liczyłem się z tym, że może być różnie. Na szczęście ksiądz proboszcz okazał się żywo zainteresowany tematem. Wręczył mi klucz do archiwum parafialnego i okazało się, że to sezam, w którym można znaleźć prawdziwe perełki – wspominał.

Nie licząc cyfrowych zbiorów, nieodzowna była pomoc samych mieszkańców, lokalnych pasjonatów historii. Jak podkreślił autor książki „sami nie wiemy, co kryje się w naszych szufladach”, dlatego też zachęca, by dzielić się z bibliotekarzem swoimi pamiątkami.

Podczas spotkania mieszkańcy żywo dyskutowali z historykami. Każdy, kto przyszedł na spotkanie, otrzymał bezpłatny egzemplarz książki z autografem jej autora.

„Sępólno Krajeńskie – ilustrowana podróż przez wieki” nie jest pierwszą książką Łukasza Jakubowskiego i jak możemy się spodziewać nie ostatnią. W 2018 roku sępoleńska biblioteka wydała publikację autorstwa bibliotekarza, historyka i archiwisty „Krajeński las rzeczy. Szkice z dziejów Sępólna Krajeńskiego i okolic”. Jakubowski jest również autorem niemal 140 artykułów na temat historii regionu, opublikowanych w prasie i w książkach. To pomysłodawca i realizator projektów popularyzujących przeszłość regionu. Prowadzi blog Clio z Sępólna (www.cliozsepolna.pl).

Spotkanie autorskie z Łukaszem Jakubowskim w Sępólnie - zdjęcia:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto