Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oddali cenny dar w ambulansie RCKiK. Akcja poboru krwi w Kamieniu Krajeńskim [zdjęcia]

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Akcja oddawania krwi w Kamieniu Krajeńskim w specjalnym ambulansie RCKiK w Bydgoszczy.
Akcja oddawania krwi w Kamieniu Krajeńskim w specjalnym ambulansie RCKiK w Bydgoszczy. nadesłane
25 osób oddało krew w krwiobusie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, który pojawił się w Kamieniu Krajeńskim. Niektórzy po raz pierwszy.

Mimo postępu medycyny nie udało się dotąd stworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. Wiedzą o tym w Kamieniu honorowi dawcy krwi, którzy w piątek, 28 października, poszli się podzielić tym cennym darem. To nie pierwsza akcja poboru krwi w Kamieniu Krajeńskim, którą koordynuje radna i przewodnicząca samorządu mieszkańców Natalia Marciniak. Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy stanął tym razem przed miejscową przychodnią zdrowia.

- Krew oddało 25 osób, w tym aż siedem, które zdecydowały się na to po raz pierwszy. Dwie zostały odrzucone. Jestem zadowolona z akcji i wdzięczna za odzew mieszkańców. Na pewno to powtórzymy – mówi Natalia Marciniak.

Kto może zostać dawcą?

Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65. roku życia, zdrowe, które nie mają żadnych objawów infekcji i ważące nie mniej niż 50 kilogramów. Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL. Przed oddaniem krwi w ciągu doby należy wypić ok. 2 litrów płynów (woda mineralna, soki), być wyspanym i wypoczętym, spożyć lekki posiłek, w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu (również w dniu poprzedzającym oddanie krwi).

Oddawanie krwi jest bezpieczne – w tym celu używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym nie ma zagrożenia zakażenia wirusami przenoszonymi drogą krwi. Wizyta w ambulansie rozpoczyna się od wypełnienia kwestionariusza i rejestracji oraz pobrania próbki krwi i badania lekarskiego. Sam pobór trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml), a po nim następuje 15 minutowy odpoczynek, po którym dawca odbiera ekwiwalent kaloryczny (czekolady i sok).

Jak informuje Urząd Statystyczny w Bydgoszczy, w województwie kujawsko-pomorskim mamy ponad 33 tysiące honorowych krwiodawców – to blisko 2 procent mieszkańców regionu.

Akcja poboru krwi w Kamieniu - zdjęcia:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto