Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ostrzał sanitarny dzików w powiecie sępoleńskim. Ile sztuk mają wybić koła łowieckie?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Wojewoda nakazał odstrzał dzików w województwie kujawsko-pomorskim. Ile w powiecie sępoleńskim?
Wojewoda nakazał odstrzał dzików w województwie kujawsko-pomorskim. Ile w powiecie sępoleńskim? Zdjęcie ilustracyjne'pixabay.com
Rozporządzeniem z 31 marca 2021 roku wojewoda kujawsko-pomorski zarządził odstrzał sanitarny dzików w ramach zwalczania afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Zarządca lub dzierżawca obwodu łowieckiego ma wyznaczony limit dzików na danym terenie do odstrzelenia. W całym województwie cel wynosi ponad 11,2 tys. zwierząt. A ile w powiecie sępoleńskim?

Zobacz wideo: Co dzieje się w gospodarstwie, gdy wystąpi afrykański pomór świń

Mamy dopiero kwiecień, a w Polsce służby weterynaryjne odnotowały już 1086 przypadków ASF u dzików, do tej pory wirus pojawił się w jednej chlewni. Jak przekazał Główny Inspektorat Weterynarii, 17 marca w godzinach wieczornych z PIWet - PIB Puławy, stwierdzono pierwsze w 2021 r. ognisko ASF u świń. Ognisko ASF nr 2021/1 wyznaczono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 15 938 świń, położonym w miejscowości Niedźwiady, powiat świebodziński, województwo lubuskie.

  • 2020 r. - 103 ogniska ASF u świń
  • 2019 r. - 48 ognisk u świń
  • 2018 r - 213 ogniska u świń

Ile dzików ma być odstrzelonych w powiecie sępoleńskim?

W województwie kujawsko-pomorskim 11 282 dzików do 28 grudnia 2021 roku ma zostać poddane odstrzałowi sanitarnemu. Te zwierzęta są uznawane za główny wektor transmisji afrykańskiego pomoru świń, choroby, która zagraża trzodzie chlewnej.

W powiecie sępoleńskim wojewoda nakazał odstrzał 846 dzików z podziałem limitów na koła łowieckie:

  • KŁ "Szarak" - 25
  • OHZ Lutówko - 159
  • KŁ "Dzik" - 86
  • KŁ "Knieja" - 92
  • KŁ "Słonka" - 116
  • OKZ LP Runowo - 171
  • KŁ "Szarak" - 51
  • KŁ "Leśnik" - 61
  • KŁ "Sokół" - 27
  • KŁ "Oręż" - 58

W rozporządzeniu wojewody czytamy, że dopuszcza się możliwość zmiany liczby dzików przeznaczonych do odstrzału sanitarnego w poszczególnych obwodach łowieckich na podstawie analizy zagrożenia przeprowadzonej przez właściwego miejscowego powiatowego lekarza weterynarii.

Co z odstrzelonymi dzikami? Mięso do jedzenia czy utylizacji?

Nakazuje się dzierżawcom lub zarządcom obwodów łowieckich, niezwłoczne zgłaszanie miejscowo powiatowemu lekarzowi weterynarii każdego przypadku padnięcia dzika lub podejrzenia wystąpienia afrykańskiego pomoru świń.

Ponad 11 tysięcy odstrzelonych dzików to ogromna ilość mięsa. Jakie może być jego przeznaczenie? O tym również wspomina rozporządzenie:

"Pozyskane w ramach odstrzału sanitarnego tusze dzików winny zostać przeznaczone do produkcji mięsa na użytek własny myśliwego bądź utylizacji lub wprowadzone do obrotu przez zarządców lub dzierżawców obwodów łowieckich na warunkach określonych w ust. 2", czyli:

"Tusze dzików pozyskane w odstrzale sanitarnym mogą być wprowadzone do obrotu przez zarządców lub dzierżawców obwodów łowieckich, pod warunkiem spełnienia przewidzianych prawem wymagań identyfikacji, udokumentowanej oceny w formie oświadczenia zgodnie z sekcją IV rozdział II pkt 4 lit. a) załącznika III do rozporządzenia (WE) nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. ustanawiającego szczególne przepisy dotyczące higieny w odniesieniu do żywności pochodzenia zwierzęcego, wystawionych przez przeszkoloną osobę, oraz spełnienia wszystkich kryteriów dotyczących wprowadzania do obrotu mięsa zwierząt łownych w myśl postanowień pakietu higienicznego UE, w szczególności rozporządzenia (WE) nr 853/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. oraz rozporządzenia Komisji (UE) nr 2019/627 z dnia 15 marca 2019 r. ustanawiającego jednolite praktyczne rozwiązania dotyczące przeprowadzania kontroli urzędowych produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do spożycia przez ludzi zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 oraz zmieniającego rozporządzenie Komisji (WE) nr 2074/2005 w odniesieniu do kontroli urzędowych".

Problemy z odstrzałem myśliwy ma zgłaszać policji lub straży

Gdyby myśliwy napotkał przeszkody, działając na wskazanym tu terenie, ma nakaz niezwłocznego zgłaszania właściwemu miejscowo powiatowemu lekarzowi weterynarii trudności z wykonaniem odstrzału sanitarnego. Ma to na celu celem uruchomienie doraźnych zgrupowań zadaniowych sformowanych z policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej lub funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, którzy posiadają uprawnienia do wykonywania polowania, z zamiarem ich użycia do odstrzału sanitarnego zwierząt wolno żyjących (dzikich) na określonych obszarach.

Źródło: Rozporządzenie Nr 9/2021 Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia 31 marca 2021 r.

Dzień targowy na Targowisku Miejskim "Mój Rynek" w Sępólnie Krajeńskim

Targowisko "Mój Rynek" w Sępólnie. Tu mieszkańcy robią zakup...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto