Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oszukane w Internecie. Tak mieszkanki Sępólna Krajeńskiego straciły pieniądze

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Trzy mieszkanki powiatu sępoleńskiego zostały oszukane za pośrednictwem Internetu
Trzy mieszkanki powiatu sępoleńskiego zostały oszukane za pośrednictwem Internetu Fot. Mariusz Kapala
Sępoleńscy kryminalni pracują nad sprawą oszustwa dokonanego przy pomocy aplikacji,,AnyDesk”, w wyniku którego, mieszkanka gminy Sępolno Krajeńskie straciła pieniądze. Myślała, że trafiła na stronę znanej stacji benzynowej. Ofiarą oszustów padły również dwie mieszkanki powiatu za pośrednictwem komunikatorów społecznościowych.

67-letnia mieszkanka gminy Sępólno Krajeńskie straciła oszczędności w wyniku oszustwa internetowego. Oszust podający się za konsultanta jednej ze znanych stacji benzynowych, pod pretekstem zakupu inwestycji, pozbawił kobietę 10 tysięcy złotych.

- Pokrzywdzona podczas przeglądania ogłoszeń w internecie zauważyła ogłoszenie dotyczące inwestycji (odnawialne źródła energii, zakup akcji znanej stacji benzynowej, inwestycje w kryptowalutę itp.) Po kliknięciu linku na stronie podała swoje dane osobowe (imię i nazwisko) oraz numer do kontaktu. Po kontakcie zwrotnym z „konsultantem”, przedstawicielem stacji benzynowej, zajmującym się inwestycjami odebrała wiadomość na poczcie elektronicznej, gdzie zamieszczony był link. Po kliknięciu w link na stronie założyła konto na „portalu inwestycyjnym”. Konsultant podał numer konta bankowego, gdzie pokrzywdzona przelała pieniądze, które chciała zainwestować. Po kilku dniach nastąpił ponowny kontakt z „konsultantem”, który przekazywał informację o rzekomych zyskach i konieczności zainstalowania na urządzeniu aplikacji do obsługi inwestycji „AnyDesk”. W rzeczywistości jest to aplikacja szpiegująca, która pozyskuje dane logowania do bankowości internetowej). Po uzyskaniu takiego dostępu sprawcy mogą zwiększać limity na koncie, zaciągać kredyty online i dokonywać przelewów internetowych bez wiedzy właściciela konta – tłumaczy mechanizm działania oszusta asp. Małgorzata Warsińska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie.

Dlatego, po raz kolejny sępoleńscy policjanci przestrzegają przed otwieraniem nieznanych linków oraz o ostrożność podczas korzystania z internetu. Historia ta pokazuje, że oszuści ciągle szukają nowych sposobów, by przejąć nasze oszczędności.

Zakupy w Internecie - oszukane dwie sępólnianki

Minionego weekendu policjanci odnotowali kolejne przypadki oszustw za pośrednictwem komunikatorów społecznościowych. Na skutek przestępczej działalności oszustów, z kont bankowych dwóch mieszkanek powiatu sępoleńskiego zginęły pieniądze. Jedna z nich straciła 12 tysięcy złotych, druga 1800 złotych.

- Mimo cyklicznego informowania społeczeństwa o negatywnych konsekwencjach otwierania nieznanych linków,sępoleńscy policjanci w dalszym ciągu otrzymują zgłoszenia o nowych przypadkach oszustw, dokonywanych za pomocą różnych metod, w wyniku których mieszkańcy powiatu sępoleńskiego tracą swoje środki finansowe – dodaje asp. Warsińska.

Pamiętajmy!

Internet to nie tylko nieograniczone źródło informacji i rozrywki, ale także miejsce, w którym występuje wiele zagrożeń. Oszustwa w sieci to poważne zagrożenie dla finansów osób korzystających z internetowych kont bankowych, portali społecznościowych czy skrzynek e-mail. Dlatego też, korzystając z internetu należy być czujnym i zachować maksymalną ostrożność, a przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem i zasadą ograniczonego zaufania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto