Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac w Komierowie. Tu najgłośniej przemawia do nas historia. Zdjęcia

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Pałac Komierowo. Jego historia związana jest z jedną rodziną Komierowskich. W 2018 roku właściciele urządzili w nim hotel
Pałac Komierowo. Jego historia związana jest z jedną rodziną Komierowskich. W 2018 roku właściciele urządzili w nim hotel fot. Marcin Misiak
Wspaniały pałac w Komierowie na Krajnie przeszedł w ostatnich latach gruntowny remont i pełni rolę hotelu. Z tym miejscem opodal rzeczki Sępólnej (Sępolenki) związana jest historia absolutnie niezwykła, sięgająca korzeniami X stulecia, początków chrześcijaństwa na ziemiach polskich i umacniania państwowości.

Historia związana jest z jedną rodziną Komierowskich, co nie ma odpowiednika nawet w najstarszych sagach polskich rodów szlacheckich.

Jak głoszą podania – protoplastą rodu był czeski rycerz Bossuta, który był w eskorcie księżnej Dobrawy w 965 roku w drodze do Polski na zaślubiny z Mieszkiem I. Został tu i w podzięce za wierną służbę otrzymał majątek na Krajnie (Komierowo i Włościbórz), która była wtedy pograniczem z ziemiami należącymi do wrogo nastawionych do Piastów plemion pomorskich. Rycerz i jego zbrojna załoga musieli więc zbudować warowną stanicę o konstrukcji ziemno-drewnianej i strzec granic. Pierwotny gródek przekształcony został przez kolejne pokolenia w nowożytny dwór obronny, który ostał się do roku 1656, gdy zniszczyli go Szwedzi. Jego pozostałością są prawdopodobnie ziemne nasypy w pałacowym parku.

Kolejnym właścicielem dóbr komierowskich zostawał zawsze najmłodszy potomek w rodzie (zasada minoratu), a pozostali musieli szukać swego miejsca na ziemi gdzie indziej, co zapobiegało podziałowi majątku. Współczesny pałac jest emanacją rozbudowy wcześniejszej budowli. Zrobiono to w latach 1924-29 w stylu neobarokowo- klasycystycznym, a w ostatnich latach rezydencja została gruntownie wyremontowana.

Trzeba wspomnieć, że ostatni pan na Komierowie w czasach II Rzeczypospolitej – Tomasz Komierowski - został rozstrzelany przez hitlerowców 4 września 1939 roku. Podczas wojny przepadły bogate zbiory pałacowe gromadzone od XV stulecia. Po wojnie w ogołoconym budynku władza ludowa urządziła kolejno ośrodek pracy dla więźniów, magazynu, biura PGR - u, wreszcie młodzieżowy ośrodek jeździecki. W roku 1997 Komierowscy odzyskali rodowy majątek. W 2018 roku urządzili w nim hotel.

Pałac Komierowo. Jego historia związana jest z jedną rodziną Komierowskich. W 2018 roku właściciele urządzili w nim hotel

Pałac w Komierowie. Tu najgłośniej przemawia do nas historia. Zdjęcia

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto