Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pracownicy Krajeńskiego Parku Krajobrazowego zawiesili budki lęgowe dla sikor

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Pracownicy Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, Damian Gołąb i Mirosław Łebek, podczas zawieszania budek lęgowych dla sikor
Pracownicy Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, Damian Gołąb i Mirosław Łebek, podczas zawieszania budek lęgowych dla sikor fot. nadesłana
Na trasie Wilcze Jary – Sypniewo oraz Borzyszkowo-Runowo Krajeńskie w powiecie sępoleńskim na pomnikowych alejach dębowych można dojrzeć budki lęgowe dla sikor Zawiesili je pracownicy Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. - To dla naszych skrzydlatych sprzymierzeńców w walce ze szkodnikami drzew – informuje KPK.

Zobacz wideo: Liczebność zwierząt hodowlanych w Polsce

W pierwszych dniach października pracownicy Krajeńskiego Parku Krajobrazowego – Mirosław Łebek oraz Damian Gołąb rozwiesili budki lęgowe dla sikor na pomnikowych alejach dębowych przy trasie Wilcze Jary – Sypniewo oraz Borzyszkowo – Runowo Krajeńskie. Jak informują w KPK służą one do walki ze szkodnikami drzew.

- W ostatnich latach odnotowano na tych alejach gradację kuprówki rudnicy. Szkodnik ten wykazuje tendencję do masowych pojawów co kilka lat, stanowiąc zagrożenie dla wielu gatunków drzew liściastych, m.in. dębów. Gąsienice kuprówki rudnicy powodują powstanie tzw. gołożerów, czyli całkowitego pozbawienia drzew liści przez odżywiające się nimi larwy oraz gąsienice, co w konsekwencji prowadzi do usychania dorodnych drzew – wyjaśniają pracownicy Krajeńskiego Parku Krajobrazowego.

Co mają z tym wspólnego sikorki i zawieszane dla nich budki lęgowe? Jak się okazuje bardzo dużo! A dodatkowo to alternatywa dla szkodliwych oprysków.

- Gąsienice kuprówki rudnicy są naturalnym przysmakiem sikor. Postanowiliśmy to wykorzystać już w 2016 roku. Wówczas, chcąc uniknąć kosztownych chemicznych oprysków, które są szkodliwe nie tylko dla kuprówki rudnicy, ale również innych owadów, rozwieszono na części alei pomnikowej prowadzącej do miejscowości Wilcze Jary budki lęgowe dla sikor. Efekt dało się zauważyć gołym okiem. W tej części alei, gdzie zawieszono budki dla ptaków, nie wyschło żadne drzewo, z kolei w części gdzie nie było budek, zauważono posusz na kilkunastu drzewach - tłumaczą pracownicy parku.

Postanowiono zatem profilaktycznie uzupełnić aleje dębową o następne budki lęgowe dla sikor. W miarę możliwości pozyskania funduszy przez Krajeński Park Krajobrazowy, na alejach pomnikowych pojawią się kolejne budki lęgowe dla naszych skrzydlatych sprzymierzeńców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto