Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rada Powiatu w Sępólnie Krajeńskim apeluje do premiera o systemowe zmiany w leczeniu dzieci chorych na SMA

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Apel, który wystosowali radni powiatu sępoleńskiego, jest wyrazem solidarności z Zosią Szcześniewską 18-miesięczną mieszkanką Wałdowa w gminie Sępólno Krajeńskie, chorującą na SMA
Apel, który wystosowali radni powiatu sępoleńskiego, jest wyrazem solidarności z Zosią Szcześniewską 18-miesięczną mieszkanką Wałdowa w gminie Sępólno Krajeńskie, chorującą na SMA fot. Marcin Misiak
Rada Powiatu Sępoleńskiego wystosowała apel dotyczący wsparcia ze strony państwa dzieci chorujących na SMA. Postuluje do premiera o wprowadzenie rozwiązań systemowych umożliwiających wszystkim dzieciom chorującym na rdzeniowy zanik mięśni podanie w ramach terapii genowej refundowanego leku Zolgensma.

Apel, który wystosowali radni powiatu sępoleńskiego, jest wyrazem solidarności z Zosią Szcześniewską 18-miesięczną mieszkanką Wałdowa w gminie Sępólno Krajeńskie i jej rodzicami walczącymi o refundacje terapii genowej oraz pozostałymi dziećmi i ich rodzinami w Polsce, których refundacja leku nie objęła.

Na ostatniej sesji (28.10) rada jednogłośnie przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia apelu dotyczącego wsparcia ze strony państwa polskiego dzieci chorujących na SMA. Radni postulują, by ratować zdrowie i życie dzieci walczących ze rdzeniowym zanikiem mięśni, poprzez wprowadzenie rozwiązań systemowych umożliwiających wszystkim chorym dzieciom podanie w ramach terapii genowej refundowanego leku Zolgensma. Wskutek arbitralnej decyzji o refundacji leku dzieci powyżej 6. miesiąca życia takiej możliwości zostały pozbawione.

Nie wiek, a waga

"My, Radni Rady Powiatu w Sępolnie Krajeńskim, nie zgadzamy się, by kryterium wieku było kluczowe w kontekście ratowania ludzkiego zdrowia i życia. Przyjmujemy stanowisko medyków oraz producenta leku, którzy podważają kryterium jakim jest wiek, wskazując właściwsze parametry, takie jak waga dziecka i indywidualna ocena lekarz oparta o ostatnie wyniki kliniczne pacjenta” – postuluje rada.

Zosia Szcześniewska przyszła na świat 27 marca 2021 r. Dziewczynka początkowo rozwijała się dobrze, jednak w wieku 6-7 miesięcy pojawiły się pierwsze alarmujące sygnały. 1 kwietnia 2022 r. rodzice usłyszeli diagnozę -rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Od tego momentu wraz z przyjaciółmi podjęli nierówną, heroiczną walkę o zdrowie i życie córki.

Przez powiat sępoleński przetoczyło się wiele akcji charytatywnych i zbiórek, z których część nadal trwa, a nowe są organizowane. Pomimo, że cała lokalna społeczność pokazała, że nie pozostaje obojętna, kwota 9,5 miliona złotych - bo tyle kosztuje nierefundowana terapia genowa - jest prawie niemożliwa do zebrania.

Ojciec Zosi, Tomasz Szcześniewski, 19 sierpnia wyruszył pieszo z Zakopanego na Hel wraz z przyjacielem oraz dziadkiem dziewczynki, by zebrać tę kwotę i tym samym dać szanse własnemu dziecku na wyzdrowienie.

W wyniku ogólnopolskiej akcji prowadzonej m.in. przez rodziców Zosi od września lek Zolgensma znalazł się na liście refundacyjnej, ale z pewnymi ograniczeniami. Od kwietnia 2021 roku do lipca 2022 r. w Polsce przebadano prawie 282 tys. noworodków, z czego u 38 zdiagnozowano SMA.

„Zdajemy sobie sprawę, że podjęte przez Ministerstwo Zdrowia działania są krokiem milowym w leczeniu tego schorzenia, jednakże decyzja, na którą czekały zdiagnozowane do tej pory dzieci, wykluczyła z programu 27 z nich, ze względu na wprowadzone ograniczenia dotyczące m.in. ukończenia 6. miesiąca życia.

LINK DO ZBIÓRKI DLA ZOSI

Jak przekonuje producent leku i Europejska Agencja Leków, nie ma ograniczenia wiekowego do stosowania terapii genowej. Zaznaczono natomiast, że doświadczenie ze stosowania tego produktu u pacjentów w wieku 2 lat lub powyżej albo o masie ciała powyżej 13,5 kg jest ograniczone. Dodatkowo, największym opakowaniem leku, jakie producentowi wolno sprzedawać w UE, jest opakowanie odpowiadające 14 fiolkom po 8,3 ml przeznaczone dla pacjentów o wadze ciała 20,5 - 21 kg.

„Przyjęte kryterium wieku 6. miesięcy nie pozostaje w bezpośrednim i koniecznym związku ze skutecznością Zolgensma, natomiast właściwym byłoby odniesienie się do parametru wagi dziecka. Parametr ten jest wskazany w dokumentach EAL i jest stosowany w innych państwach. Zastosowanie wspomnianego kryterium jest sprzeczne z zasadą sprawiedliwości społecznej, wyrażoną w art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, a także z art. 68 ustawy zasadniczej, zgodnie z którym władze publiczne zapewniają obywatelom równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej niezależnie od ich sytuacji materialnej, ze szczególną opieką zdrowotną dzieci. Zdanie to podziela także Rzecznik Praw Obywatelskich” – przekonują w apelu radni.

Pismo za pośrednictwem przewodniczącego rady powiatu Marka Charta, inicjatora apelu, trafi do premiera.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto