Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja centrum Sępólna na ostatniej (długiej) prostej, ale wykonawca wnioskuje o przedłużenie terminu [zdjęcia, organizacja ruchu]

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Rewitalizacja Sępólna zmierza ku końcowi, choć termin zakończenia będzie później niż koniec sierpnia
Rewitalizacja Sępólna zmierza ku końcowi, choć termin zakończenia będzie później niż koniec sierpnia fot Marcin Misiak
Do zakończenia rewitalizacji Placu Wolności w Sępólnie zostało wykonanie robót związanych z układaniem nawierzchni, nasadzeniami i montażem małej architektury. Inwestycja zmierza ku końcowi, jednakże koniec sierpnia to termin niewykonalny. - Już widzimy, że wykonawca nie zdąży. Będziemy aneksować umowę – mówi burmistrz Waldemar Stupałkowski.

Modernizacja rynku i bocznych uliczek strefy staromiejskiej Sępólna Krajeńskiego jest już na ostatniej, choć jak przyznaje włodarz miasta, długiej prostej. Wydaje się, że do zakończenia inwestycji brakuje już niewiele, jednak już wiadomo, że wykonawca, czyli firma Marbruk z Charzyków, nie zmieści się w terminie, czyli do końca sierpnia. Po raz drugi wystąpił do inwestora, którym jest gmina Sępólno, o przedłużenie terminu i aneksowanie umowy do końca października.

- Gdy po raz pierwszy wykonawca zwrócił się do nas z tym wnioskiem, odpowiedź była odmowna, ponieważ był to praktycznie początkowy etap inwestycji na Placu Wolności. Teraz widzimy, że do końca sierpnia nie zdąży i jest konieczność przedłużenia terminu. Myślę, że pozytywnie rozpatrzymy pismo. Zasięgniemy informacji od inspektora nadzoru, by określił, w ilu procentach wykonana jest inwestycja. Wtedy będziemy wiedzieli, do kiedy aneksować umowę. Będzie to miesiąc, góra dwa. Nam zależy, by rewitalizacja zakończyła się jak najszybciej – informuje Waldemar Stupałkowski, burmistrz Sępólna.

Stare miasto w granicie

Prace budowlane rozpoczęły się w połowie października ubiegłego roku od placu przy kościele. Znacznie spowolniły, gdy zaszła potrzeba wymiany grząskiego gruntu przy świątyni i kostnicy, nadeszła sroga zima, a w marcu, na obszarze przy kościele, archeolodzy odkryli kilkaset ludzkich szczątków po dawnym cmentarzu. Artefaktów nie brakowało też na samym Placu Wolności i bocznych uliczkach. Mowa tu chociażby o fundamentach nieistniejącego już kościoła ewangelickiego, średniowiecznych naczyniach, monetach czy… bucie.

Gdy archeolodzy z Warszawy zakończyli swój nadzór, prace nabrały tempa. Część staromiejska w uliczkach i przy świątyni jest już praktycznie gotowa. Zostały tam wykonane prace ziemne: nowe sieci kanalizacji deszczowej, do których częściowo podłączyły się nieruchomości oraz kable pod nowe oświetlenie kościoła i w uliczkach. Całość została wyłożona płytą i kostką granitową (z wyjątkiem ulicy Farnej i Średniej oraz fragmentu Kościelnej do skrzyżowania z ul. Średnią– tam jest asfalt). Na nowym parkingu przy kościele zaparkować może teraz nawet 100 samochodów. Do dokończenia został fragment ulicy Kościelnej (od ulicy Średniej do Placu Wolności), gdzie będzie deptak z granitu.

Obecnie, po robotach podziemnych, prace trwają już na samym rynku, gdzie wykonawca po przebudowie chodników wzdłuż drogi krajowej, renowacji Pomnika Walki i Męczeństwa oraz remoncie podejścia i budowie rampy dla niepełnosprawnych, układa nawierzchnię z płyt. Pozostają jeszcze montaż oświetlenia, fontanny, ławeczek oraz nasadzenia drzew. Przypomnijmy, że będzie ich więcej niż zakładał pierwotny projekt, bo blisko 30. Po kontrowersjach społecznych związanych z wycinką 18 drzew i założeniem, że nowych nasadzeń będzie tyle samo, a plac zamieni się w „betonową patelnię”, samorząd zwrócił się do konserwatora zabytków z wnioskiem o zmianę projektu i zwiększenie liczby drzew oraz nasadzenia trawników i rabatów kwiatowych.

Blask mają odzyskać kamienice starego miasta i nie tylko te, którymi zarządza miejska spółka.

- Widzimy, że częściowo są odnawiane elewacje prywatnych nieruchomości, na przykład na ul. Studziennej. Myślę, że kolejni właściciele również pójdą w tym kierunku – podkreśla burmistrz Stupałkowski.

Zmiany dla kierowców

Inwestycja wiąże się ze zmianą stałej organizacji ruchu. I to bardzo ważna wiadomość dla mieszkańców, zwłaszcza kierowców. Plac Wolności po stronie pierzei wschodniej będzie wyłączony z ruchu kołowego, z wyjątkiem zaopatrzenia sklepów. Udostępniony będzie fragment od strony ul. Hallera do zjazdu w ulicę Studzienną. Będzie to nadal ulica jednokierunkowa, tyle że w przeciwną stronę. Na Palcu Wolności zniknie 12 miejsc postojowych, pozostaną te po pierzei północnej. Zakaz wjazdu będzie też w ulicę Kościelną od ul. Średniej w kierunku Placu Wolności. Dla mieszkańców tej ulicy i korzystających z usług rehabilitacji obowiązywać będzie ruch jednokierunkowy w stronę rynku. Wjazd na parking przy kościele będzie ulica Farną, wyjazd w kierunku ul. Młyńskiej bądź Ogrodowej– ulicą Kościelną (dotąd ruch był dwukierunkowy).

Tak będzie wyglądać nowa stała organizacja ruchuUM Sępólno

Rewitalizacja strefy staromiejskiej Sępólna to koszt 9 milionów złotych, z czego 3,6 mln zł pokryje dofinansowanie unijne z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

Zdjęcia z placu budowy rewitalizacji Sępólna Krajeńskiego:

Rewitalizacja Sępólna zmierza ku końcowi, choć termin zakończenia będzie później niż koniec sierpnia

Rewitalizacja centrum Sępólna na ostatniej (długiej) prostej...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto