Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sępólno Krajeńskie upamiętniło rocznice wyzwolenia i powrotu miasta do Macierzy. Zobacz zdjęcia z obchodów

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Obchody 103. rocznicy powrotu miasta do Macierzy i 78. rocznicy jego wyzwolenia. Uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Ofiar Walki i Męczeństwa na Placu Wolności w Sępólnie Krajeńskim.
Obchody 103. rocznicy powrotu miasta do Macierzy i 78. rocznicy jego wyzwolenia. Uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Ofiar Walki i Męczeństwa na Placu Wolności w Sępólnie Krajeńskim. fot. Marcin Misiak
We wtorek, 24 stycznia, Sępólno Krajeńskie świętowało 103. rocznicę powrotu miasta do Macierzy i 78. rocznicę jego wyzwolenia. Obchody odbyły się pod Pomnikiem Ofiar Walki i Męczeństwa na Placu Wolności.

Dwie styczniowe rocznice wpisały się na stałe w kalendarz sępoleńskich obchodów. Z okazji 103. rocznicy powrotu Sępólna Krajeńskiego do Macierzy oraz 78. rocznicy wyzwolenia Sępólna Krajeńskiego władze samorządowe gminy i powiatu oraz delegacje instytucji złożyły wiązanki kwiatów przy Pomniku Ofiar Walki i Męczeństwa w Sępólnie Krajeńskim. W uroczystości uczestniczyli także harcerze, poczty sztandarowe szkół i przedstawiciele partii politycznych.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił wiceburmistrz Marek Zieńko. 27 stycznia 1945 roku Sępólno Krajeńskie zostało wyzwolone spod okupacji hitlerowskiej.

_„Już od 26 stycznia wieczorem władze niemieckie wydały nakaz ewakuacji miasta, ostatni Niemcy wyszli z miasta nad ranem. Tego też dnia o godzinie 5 rano wystrzały czołgów rosyjskich obudziły mieszkańców miasta od strony szosy Koronowskiej. Miasto zostało zajęte do rzeki Sępolenki przez Armię Czerwoną. Po jej drugiej stronie stacjonowały, w znacznej odległości, wojska niemieckie w Piasecznie, Sikorzu i Trzcianach. Walki toczono także w okolicy Komierowa. Drugą część miasta zajęto dzień później, po ściągnięciu przez Rosjan większych posiłków_” – tak wydarzenia związane z ostatnimi dniami II wojny światowej w naszym mieście utrwalono w zapiskach kronikarskich Pawła Kalinowskiego – kierownika ówczesnej Szkoły Powszechnej w Sępólnie.

Z kolei 24 stycznia 1920 roku Sępólno Krajeńskie powróciło do granic Polski. Tego dnia część oddziałów Wojska Polskiego generała Józefa Hallera wkroczyła do Sępólna. Traktat Wersalski, istniejący wówczas powiat złotowski, podzielił na część polską i niemiecką. Złotów pozostał po stronie niemieckiej, natomiast wschodnia część została włączona do Polski. Tak w 1920 roku powstał powiat sępoleński.

W Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie wyświetlony został dokument historyczny „Barbarka 1939 Zbrodnia Pomorska”, opowiadający wydarzenia, które rozegrały się jesienią 1939 roku na toruńskiej Barbarce. Film powstał dzięki współpracy Filmowego Unisławskiego Towarzystwa Historycznego, Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej oraz Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

Zobacz zdjęcia z obchodów 103. rocznicy powrotu Sępólna do Macierzy oraz 78. rocznicy wyzwolenia miasta:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto