Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Straż pożarna w Sępólnie organizuje Dzień Dawcy Szpiku Kostnego

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
W Sępólnie Krajeńskim na parkingu przed budynkiem straży pożarnej będzie można oddać krew i zarejestrować się w DKMS
W Sępólnie Krajeńskim na parkingu przed budynkiem straży pożarnej będzie można oddać krew i zarejestrować się w DKMS fot. Szymon Cieślak
Komenda Powiatowa PSP w Sępólnie zaprasza na Dzień Dawcy Szpiku Kostnego. Na parkingu przed budynkiem stanie ambulans, w którym będzie można oddać krew i zarejestrować się w bazie dawców szpiku.

Komenda Powiatowa PSP w Sępólnie cyklicznie organizuje. Dzień Dawcy Szpiku Kostnego. To bardzo szlachetna akcja, dzięki której mieszkańcy mogą pomóc innym i to bezinteresownie. Koordynatorką tego wydarzenia jest Ewa Czapiewska-Siekierka.

- Rejestracja w Banku Dawców Szpiku Kostnego nie jest czasochłonna i nie niesie za sobą żądnego ryzyka. Może uratować komuś życie – przekonują organizatorzy.

Mimo postępu medycyny nie udało się dotąd stworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. Dlatego w środę, 20 października, na placu przed sępoleńską strażą pożarną stanie specjalny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, w którym będzie można honorowo oddać krew i zarejestrować się w bazie dawców szpiku. Ambulans będzie dostępny dla wszystkich chętnych od godziny 10 do 16.

Kto może zostać dawcą szpiku?

Może nim zostać każdy pełnoletni, zdrowy, nieobciążony chorobami genetycznymi, dziedzicznymi i przewlekłymi człowiek w wieku 18-50 lat (preferowani są ludzie młodzi między 18-30 rokiem życia, gdyż od momentu zamieszczenia potencjalnego dawcy w rejestrze do chwili oddania szpiku maksymalnie do 50 roku życia, może upłynąć 5, 10, a nawet 15 lat).

Kto może zostać dawcą krwi?

Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65. roku życia, zdrowe, które nie mają żadnych objawów infekcji, ważące nie mniej niż 50 kilogramów. Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL. Przed oddaniem krwi w ciągu doby należy wypić ok. 2 litrów płynów (woda mineralna, soki), być wyspanym i wypoczętym, spożyć lekki posiłek, w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu (również w dniu poprzedzającym oddanie krwi).

Oddawanie krwi jest bezpieczne – w tym celu używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym nie ma zagrożenia zakażenia wirusami przenoszonymi drogą krwi. Wizyta w ambulansie rozpoczyna się od wypełnienia kwestionariusza i rejestracji oraz pobrania próbki krwi i badania lekarskiego. Sam pobór trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml), a po nim następuje 15 minutowy odpoczynek, po którym dawca odbiera ekwiwalent kaloryczny (czekolady i sok).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto