Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczęśliwa starość. Oto sposoby na zdrowie psychiczne w podeszłym wieku

PAP
PAP
Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
To muszą robić seniorzy, by dobrze się czuć. Tutaj znajdziesz 10 porad dotyczących zachowania zdrowia psychicznego starszych osób >>>>>
To muszą robić seniorzy, by dobrze się czuć. Tutaj znajdziesz 10 porad dotyczących zachowania zdrowia psychicznego starszych osób >>>>>pixabay.com
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na zaburzenia psychiczne cierpi ponad 15 procent osób po 60. roku życia. Najczęstszymi problemami są depresja, otępienie i bezsenność. Jak seniorzy mogą sobie z nimi radzić? Oto 10 sposobów na dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne.

Według najnowszych statystyk WHO odsetek osób starszych szybko rośnie na całym świecie. W latach 2015-2050 podwoi się z 12 do 22 procent. Przewidywany wzrost wynosi od 900 milionów do 2 miliardów osób w wieku powyżej 60 lat. Również w Polsce udział osób starszych systematycznie rośnie. Na koniec 2021 roku liczba osób w wieku ponad 60 lat wyniosła 9,7 mln, a co za tym idzie odsetek osób starszych w populacji Polski osiągnął poziom 25,7 procent.

Zaburzenia psychiczne u 15 procent starszych osób

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na zaburzenia psychiczne cierpi ponad 15 procent osób po 60. roku życia. Najczęstszymi problemami są depresja, otępienie i bezsenność. Te zaburzenia mogą znacznie obniżyć jakość życia seniorów, ograniczyć ich samodzielność i aktywność oraz pogorszyć relacje z rodziną i otoczeniem.

- Zdrowie psychiczne jest ważne dla każdego człowieka. U osób w podeszłym wieku może być ono szczególnie narażone ze względu na czynniki i zdarzenia takie jak: samotność, utrata bliskich, choroby przewlekłe czy zaburzenia poznawcze – podkreślają prelegenci III Ogólnopolskiego Kongresu „Pacjent w Centrum Uwagi” zorganizowanego przez DOZ S.A.

Dlatego warto wiedzieć, jak dbać o zdrowie psychiczne osób starszych i jak im pomagać w trudnych chwilach. Kluczowe także, aby sami seniorzy wiedzieli jak na co dzień zadbać o siebie. Jak więc zapobiegać lub łagodzić te problemy?

-To jest ciekawy dekalog dla seniora – uśmiecha się pani Regina z Bytomia, uczestniczka III Kongresu. – Dobre samopoczucie i zdrowie są dla mnie najważniejsze. To bezcenne, że eksperci dostrzegli problem i pomagają osobom starszym odnaleźć sens życia. – dodaje.

Dekalog zdrowia psychicznego

Specjaliści prezentują garść prostych porad dla seniorów. Jedną z nich jest zadbanie o prawidłową dietę.

- Obecny stan, w którym zarówno w krajach rozwiniętych jak i rozwijających się populacja przyjmuje pokarm ubogi w składniki odżywcze, zawierający dużo składników energetycznych. Wysoko przetworzony pokarm prowadzi do tego, że wielu ludzi jest równocześnie przekarmionych i niedożywionych – informuje psychiatra, dr Sławomir Murawiec. - Warto, więc uzupełniać dietę o witamina D, kwasy omega 3, probiotyki i cynk.

Drugim filarem jest aktywność społeczna. Kluczowe jest to, by zaplanować sobie czas na emeryturze. Różnego rodzaju oferta jest przecież dostępna niemal w każdej większej i mniejszej miejscowości.

Zobacz także: Takie są skutki picia rumianku. To się dzieje z organizmem, gdy pijesz herbatę rumiankową

- Od wielu lat DOZ Fundacja dbam o zdrowie zachęca seniorów do aktywności społecznej – mówi Elżbieta Łacina, prezes fundacji - Wiele osób starszych spędza cały dzień w domu, nie mając pomysłu na daną chwilę, nie mówiąc o całym dalszym swoim życiu. Organizujemy liczne spotkania, koncerty, wykłady o zdrowiu i warsztaty, podczas których integrujemy społeczność 60+. Naszym celem jest przygotowanie wartościowych i ciekawych atrakcji tak, aby seniorzy mogli spotykać się, integrować i spędzić przyjemnie czas poza domem.

Ważne, by starsze osoby nie zamykały się w „czterech ścianach” i pamiętały, że warto zwrócić się o wsparcie, szczególnie specjalistów.

- Uruchomiliśmy również telefon wsparcia dla seniora – Infolinię Słuchamy-Wspieramy, tak aby każda osoba samotna mogła znaleźć życzliwego rozmówcę, podzielić się swoimi rozterkami z dyżurującym wolontariuszem – również seniorem – dodaje prezes DOZ Fundacji. – To ważne, że wysłuchują ich ludzie, którzy mają podobne doświadczenia życiowe i znaleźli w sobie siłę, by teraz pomagać innym – podkreśla Elżbieta Łacina.

Eksperci Kongresu zaznaczali, że często seniorzy myślą, że nic już ich ciekawego nie spotka w życiu, że przeżyli to co najlepsze i obecnie ich zadaniem jest po prostu doczekać końca swoich dni. Byli zgodni, że jeśli człowiek powie sobie, że nic go ciekawego nie spotka to na pewno tak się stanie. Jednak, gdy otworzy się na inne możliwości to prawdopodobnie okaże się, że jest to dobry czas na odkrywanie i realizowanie się w swoich pasjach bo w każdym wieku możemy żyć pełnią życia. I nagle, życie na emeryturze jest nawet ciekawsze niż wcześniej, bo teraz możemy robić to co zawsze chcieliśmy, ale brakowało np. czasu, czy były inne priorytety.

Czytaj też: Tak wyglądały wakacje w PRL-u i w latach 90. Słynny Batman i kawiarnia "Meduza" robiły furorę

-Najważniejsze i zarazem najtrudniejsze jest uświadomienie sobie i uwierzenie w to, że mamy realny wpływ na swoje życie, na to jak się czujemy i co wybieramy. Dajmy sobie prawo do decydowania o sobie. Jeśli nic nie zrobisz, nic się nie zmieni. Jeśli sami nie zmienimy podejścia np. do swojej roli w rodzinie, nastawienia do drugiej osoby, podejścia do swoich obaw i lęków, tego co mogę, a czego nie jako senior, inni tym bardziej nie zrobią tego wobec nas – przekonuje dr Wioleta Witczak-Smolnik, coach rozwoju. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto