Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoły w Sępólnie, Więcborku i Sypniewie rekrutują i otwierają swoje drzwi dla przyszłych uczniów [oferta edukacyjna, drzwi otwarte]

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Podczas "drzwi otwartych" w liceum w Sępólnie uczniowie mogli wszystkiego spróbować
Podczas "drzwi otwartych" w liceum w Sępólnie uczniowie mogli wszystkiego spróbować fot. LO Sępólno
Trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w Sępólnie, Więcborku i Sypniewie. Placówki organizują „drzwi otwarte”, podczas których prezentują ofertę edukacyjną absolwentom szkół podstawowych, stojących przed wyborem dalszej edukacji.

Jeszcze do 21 czerwca absolwenci szkół podstawowych mają czas na złożenie podania o przyjęcie do wybranej szkoły ponadpodstawowej. W powiecie sępoleńskim licea, technika i szkoły branżowe prezentują swoja ofertę edukacyjną na rok szkolny 2021/2022, które mają być przepustką na studia i rynek pracy. Niektóre szkoły, na przykład sępoleńskie i więcborskie liceum zorganizowały już „drzwi otwarte”, podczas których młodzież, stojąca przed wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej, mogła zapoznać się z kierunkami i profilami, w których zamierzają kształcić placówki. Jedne szkoły wprowadzają nowości, inne – pozostają przy swoim sprawdzonym kanonie.

Nauka i relaks

Przykładem szkoły, która diametralnie zamierza zmienić dotychczasową ofertę edukacyjną, jest Liceum Ogólnokształcące w Sępólnie Krajeńskim. W tym roku proponuje pięć profili kształcenia: medyczno – przyrodniczy, medialno-artystyczny, politechniczny, sportowy i policyjny. Podczas „drzwi otwartych” licealiści wspólnie z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie i przedstawicielami Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy promowali właśnie ten ostatni.

- To jedyna o takim profilu klasa w powiecie sępoleńskim, która swoich pierwszych kadetów przyjmie w nowym roku szkolnym. Klasa powstała na mocy porozumienia podpisanego w lutym przez dyrektora sępoleńskiego liceum i komendanta policji. Zajęcia w klasie policyjnej prowadzić będą także miejscowi mundurowi. Licealiści podczas zajęć poznają m.in. historię i funkcjonowanie policji, przepisy mundurowe, musztrę, etykę zawodową – relacjonuje asp. Małgorzata Warsińska, rzecznik prasowy KPP w Sępólnie.

Młodzież w przygotowanym stoisku mogła z bliska zobaczyć sprzęt wykorzystywany przez funkcjonariuszy policji w codziennej służbie. Największym zainteresowaniem cieszyły się okulary, dzięki którym, można było zobaczyć jak zachowuje się człowiek, będąc pod wpływem narkotyków lub alkoholu.

Ogólniak, oprócz propozycji nowych kierunków kształcenia, chce przyciągnąć uczniów utworzoną strefą relaksu z bilardem oraz aneksem kuchennym. Atutem ma być również nowoczesny kompleks sportowy, który będzie gotowy jeszcze w tym roku.

Liceum Ogólnokształcące w Więcborku proponuje absolwentom szkół ponadpodstawowych rozpoczęcie nauki w klasach o profilach: medyczny, humanistyczny, matematyczno-informatyczny, przyrodniczy i w formacji mundurowej. To tradycyjny kanon, ale w tej szkole od lat się sprawdza. Grupa mundurowa ma dodatkowe zajęcia z podstaw prawa, bezpieczeństwa wewnętrznego, strzeleckie, samoobrony i ratownictwa medycznego. Jest też – musztra, obozy szkoleniowe i trening psychologiczny

Potrzebni fachowcy

Już od kilku dobrych lat renesans przeżywa szkolnictwo zawodowe. Na rynku pracy brakuje bowiem fachowców. Z tego cieszą się dyrektorzy techników i szkół branżowych.

- Trudno przewidzieć na kilka lat wstecz, jaki będzie rynek pracy, ale jedno jest pewno: brakuje fachowców w usługach i produkcji. Oferujemy wykształcenie średnie, ale oprócz tego określone kwalifikacje, które ułatwią znalezienie zatrudnienia – powtarza zawsze Eugeniusz Szwochert, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie.

Szkoła proponuje kształcenie w czterech zawodach technicznych na kierunkach budownictwo, budowa dróg, mechatronik i mechanik oraz w wielozawodowej szkole branżowej.

Wielozawodową szkołę branżową I stopnia oferuje również Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku. Mechanik samochodowy, murarz, fryzjer, elektryk, ogrodnik – to tylko niektóre zawody, w których można zdobyć kwalifikację. Szkoła kształci też w zawodzie technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik informatyk, technik ekonomista i logistyk.

Nie można zapominać o ministerialnej szkole ponadpodstawowej, Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie k. Więcborka. W trakcie nauki uczniowie zdobywają kwalifikacje zawodowe z zakresu rolnictwa, weterynarii, mechanizacji i agrotroniki oraz gastronomii. W szkole branżowej młodzież uczy się zawodu kucharza, rolnika oraz mechanika – operatora pojazdów i maszyn rolniczych.

Ważne terminy

  • Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami można składać od 17 maja do 21 czerwca.
  • Uzupełnienie podania o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty należy złożyć od 25 czerwca do 14 lipca
  • Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 22 lipca
  • Listy przyjętych kandydatów ogłoszone zostaną 2 sierpnia
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto