Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital Powiatowy w Więcborku bez lekarza nocnej i świątecznej opieki. I to nie pierwszy raz

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Mieszkańcy powiatu sępoleńskiego są co jakiś czas pozbawieni nocnej i świątecznej opieki przez Szpital Powiatowy w Więcborku
Mieszkańcy powiatu sępoleńskiego są co jakiś czas pozbawieni nocnej i świątecznej opieki przez Szpital Powiatowy w Więcborku fot Sandra Szymańska
- Nie ma lekarzy – mówi starosta sępoleński Jarosław Tadych. Szpital Powiatowy w Więcborku już nie pierwszy raz był bez lekarza nocnej i świątecznej opieki. Jeśli nie wywiązuje się ze świadczeń na podstawie kontraktu z NFZ, może mieć to negatywne konsekwencje finansowe.

W ostatni październikowy weekend spółka Novum-Med, która zarządza Szpitalem Powiatowym w Więcborku poinformowała, że od niedzieli od godz. 8 do poniedziałku, godz. 18 nie będą udzielane świadczenia lekarskie w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej. „Pacjent w stanie zagrożenia zdrowia i życia uzyska pomoc w Izbie Przyjęć Szpitala w Więcborku” – brzmiał fragment informacji, po czym spółka odsyłała po pomoc do szpitali realizujących usługi nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Tucholi, Chojnicach, Człuchowa, Wyrzyska, Nakła i Złotowa.

Nie była to pierwsza taka sytuacja, ponieważ podobny komunikat dla pacjentów nocnej i świątecznej opieki ukazał się też w połowie września. Oczywiście, powodem był za każdym razem brak lekarza.

Jak tłumaczą władze powiatu sępoleńskiego, któremu podlega szpital, problem nie dotyczy tylko jednego powiatu.

- 18 października mieliśmy spotkanie w Starostwie Powiatowym w Świeciu trzech powiatów: świeckiego, tucholskiego i sępoleńskiego w celu omówienia sytuacji dotyczącej braków kadry lekarskiej oraz coraz większych problemów ze skompletowaniem obsady dyżurów nocnej i świątecznej opieki. Przypadki, że w naszym szpitalu nie było lekarza nocnej i świątecznej opieki były też we wrześniu i październiku. Ten problem nie dotyczy tylko powiatu sępoleńskiego, stąd to spotkanie – tłumaczy starosta Jarosław Tadych. - Rozmawialiśmy w kwestii współpracy. Jeżeli u nas nie ma danego dnia lekarza, to dajemy informację, że jest na przykład w Tucholi. To nie rozwiązuje problemu, ale lekarzy nie ma. Nasze stanowisko zostało wypracowane i przedstawione na konwencie powiatów w Inowrocławiu – dodaje.

W rozmowach podczas konwentu uczestniczyli też dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia i dyrektor wydziału zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.

- Pan dyrektor oczywiście rozumie sytuację i oczekujemy na dalsze rozmowy. Chcemy ten problem rozwiązać, bo ważna jest kwestia finansowania. Może być groźba oddania pieniędzy. Bo skoro nie ma lekarzy, obsady, więc nie do końca realizowany jest kontrakt. Takich sytuacji nie chcemy i mam nadzieję, że ich nie będzie. Dlatego problem zasygnalizowaliśmy, a dyrektor otwarty jest na rozmowy – podkreśla Tadych.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto