Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądają krajeńskie pisanki. Jedyne takie w Polsce [zdjęcia]

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Krajeńskie pisanki w wykonaniu kierowniczki WOK w Lutowie Małgorzaty Senska i instruktorki animacji społecznej świetlicy wiejskiej w Iłowie Ireny Mierzejewskiej
Krajeńskie pisanki w wykonaniu kierowniczki WOK w Lutowie Małgorzaty Senska i instruktorki animacji społecznej świetlicy wiejskiej w Iłowie Ireny Mierzejewskiej Nadesłane - UM Sępólno
W świetlicach wiejskich w gminie Sępólno powstają niezwykłe ozdoby wielkanocne. Panie z Lutowa i Iłowa tworzą pisanki krajeńskie – zdobione ornamentami w różnych odcieniach koloru niebieskiego. Takich pisanek nigdzie w Polsce nie znajdziecie. Tylko na Krajnie!

Małgorzata Senska jest kierownikiem Wiejskiego Domu Kultury w Lutowie. Jak mówi, pisanki krajeńskie charakteryzują się przede wszystkim kolorem. Są to biel oraz odcienie koloru niebieskiego. Jaja są zdobione ornamentami lub scenami rodzajowymi.

– Sam wzór krajeński to przede wszystkim piękne kwiaty, przypominające nieco kłosy, makówki i dzwoneczki – opowiada pani Małgorzata.

Tradycyjne i nowoczesne krajeńskie pisanki

Metody zdobienia jaj na Krajnie nie różnią się za to od tych, które stosowane są w innych częściach Polski. Najbardziej popularne jest jednak ręczne malowanie farbami lub rysowanie kredkami. Przy zachowaniu odpowiedniej kolorystyki jaja można oklejać także sznurkami.

Ostatnimi czasy furorę robi zapożyczona z Japonii metoda kanzashi. Polega na przyozdabianiu wielkanocnych jaj wstążkami i kwiatami wykonanymi ze ścinków materiału. Wszystko jest łączone przy pomocy ognia. Takie prace wykonuje między innymi Irena Mierzejewska, instruktorka animacji społecznej w świetlicy wiejskiej w Iłowie.

Jak mówi żartobliwie – jest to technika wymagająca precyzji, cierpliwości i nierzadko okupiona jest poparzonymi palcami. Nieco łatwiejsza jest technika malowania farbami akrylowymi.

- W swoim domu postawię jednak na te tradycyjne kraszanki – śmieje się Irena Mierzejewska.

W kolekcji pani Ireny znajdują się nie tylko te z motywami wielkanocnymi. Jest też na przykład jajo z wizerunkiem miejscowego zabytkowego kościoła. Jego przygotowanie zajęło ponad 8 godzin. Na potrzeby wystawiennicze wielkanocne jaja z Iłowa i Lutowa wykonane są między innymi na styropianie.

Tak wyglądają krajeńskie pisanki - zdjęcia:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto