Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Takiego miejsca nam brakowało”. Izba Dziedzictwa Kulturowego w Sępólnie Krajeńskim uroczyście otwarta [zdjęcia]

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Oficjalne otwarcie Izby Dziedzictwa Kulturowego w Centrum Aktywności Społecznej w Sępólnie Krajeńskim.
Oficjalne otwarcie Izby Dziedzictwa Kulturowego w Centrum Aktywności Społecznej w Sępólnie Krajeńskim. Sandra Szymańska
Krajeńskie hafty, przedmioty codziennego użytku, a nawet kompletne rekonstrukcje izb mieszkalnych można już oglądać w Sępólnie Krajeńskim. Swoją działalność w piątek, 2 września, rozpoczęła Izba Dziedzictwa Kulturowego.

Izba Dziedzictwa Kulturowego mieści się w Wozowni Centrum Aktywności Społecznej przy ulicy Jeziornej w Sępólnie Krajeńskim. To coś w rodzaju muzeum, przy czym nie wszystko, co się tam znajduje, to zabytki. Chodzi tu bardziej o etnografię nawiązującą do Krajny, czyli regionu położonego pomiędzy Wielkopolską a Kaszubami.

- Wreszcie Sępólno Krajeńskie doczekało się takiego miejsca, w którym można zapoznać się z naszą historią, tradycją i kulturą. O tym mówili nam nasi mieszkańcy, że tu takiego miejsca brakuje. Krajna jako region jest mało znana w Polsce, dlatego tym bardziej zależało nam tym, by ją jak najszerzej promować – podkreśla burmistrz Waldemar Stupałkowski.

Tradycja i kultura Krajny

Na wniosek radnego Zdzisława Grzecy stworzono izbę, a przygotowaniem ekspozycji zajęło się Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie. W obiekcie zgromadzono sprzęty spotykane w domach mieszkańców Krajny z przełomu XIX i XX wieku.

- Izba podzielona jest na trzy części. Salonik mieszczański zdobiony motywami kwiatowymi z kącikiem czystości, fajansową misą, dzbanem i naczyniem do mydła. Drugą część stanowi izba chłopska ze sprzętami przełomu wieków. Na ścianach obydwu części wiszą typowe dla tego okresu święte obrazy w ozdobnych ramach. Trzecią część stanowią wydruki wzorów haftów krajeńskich, porcelana malowana wzorami krajeńskimi, serwety, zrekonstruowany damski strój krajeński oraz stroje pary młodej obowiązujące na Krajnie. Ekspozycję wzbogacono o unikatowe przedmioty, np. dzierżę do wyrabiania ciasta, kołowrotek, wrzeciona, magiel ręczny czy łóżko drewniane – wyjaśnia Michał Pick z Centrum Kultury i Sztuki.

Wszystkie eksponaty zebrano wśród mieszkańców regionu. To właśnie dzięki darczyńcom udało się bogato wyposażyć izbę. Swoją twórczość prezentują tam także krajeńscy rękodzielnicy. Podczas otwarcia podziękowania otrzymali: Dorota Angutek, Barbara Niekłań, Feliks Kwasigroch, Gabriela Grochowska, Marcin Gulka oraz Małgorzata i Antoni Barłogowie.

- Od dzieciństwa zbieram antyki, to bardzo cenne eksponaty. Moim marzeniem było, by władze udostępniły lokal czy chatę, w którym mogłyby się one znaleźć – mówi pani Barbara Niekłań.

Uroczystości towarzyszył wykład dr hab. Doroty Angutek pt. „Kulturotwórcza rola tradycji dawniej i współcześnie”.

Ekspozycja będzie obiektem całorocznym. Być może w przyszłości będzie ona wzbogacona i znajdzie się dla niej większa przestrzeń.

- Miejsce jest ograniczone, ale to pierwszy krok, by ta izba miała jeszcze większe możliwości pokazania tego, co związane jest z Krajną – dodaje burmistrz.

Otwarcie obiektu zainaugurowało tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa.

Otwarcie Izby Dziedzictwa Kulturowego w Sępólnie Krajeńskim:

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto