Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uchodźcy z Ukrainy na sępoleńskim rynku pracy. Tylu znalazło zatrudnienie

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
W powiecie sępoleńskim na terenie czterech gmin przebywa obecnie 460 ukraińskich uchodźców. Połowa to dzieci
W powiecie sępoleńskim na terenie czterech gmin przebywa obecnie 460 ukraińskich uchodźców. Połowa to dzieci fot. Marcin Misiak
Na teren powiatu sępoleńskiego w ciągu dwóch miesięcy przybyło 460 wojennych uchodźców z Ukrainy. Połowę stanowią dzieci. Ilu odnalazło się na rynku pracy?

W powiecie sępoleńskim na terenie czterech gmin przebywa obecnie 460 ukraińskich uchodźców: 223 osoby dorosłe (zdecydowana większość to kobiety) i 237 dzieci. Jak wygląda ich sytuacja na rynku pracy?

- Na początku marca poprosiliśmy pracodawców o przekazanie informacji dotyczących możliwości skierowania do pracy obywateli Ukrainy. Wynikało z nich, że 37 przedsiębiorców będzie miało możliwość stworzenia około 81 miejsc pracy głównie w branży produkcyjnej, budowlanej, gastronomicznej, transportowej, a także w sektorze publicznym. Pracodawcy prowadzący gospodarstwa rolne również złożyli deklaracje o możliwości zatrudnienia 45 osób przy zbiorach owoców – informuje Artur Żychski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Sępólnie Krajeńskim.

Z danych Powiatowego Urzędu Pracy w Sępólnie wynika, że zarejestrował on 58 osób, w tym 55 kobiet i trzech mężczyzn. Większość z nich znalazła zatrudnienie.

Wpłynęły 23 zgłoszenia o zatrudnieniu uchodźców przez stronę praca.gov.pl (zatrudnienie głównie w branży produkcyjnej, budowlanej i transportowej), 22 osoby zostały skierowane na staż (głównie na stanowiskach pomocniczych oraz do prac porządkowych w sektorze publicznym), jedna do pracy w ramach robót publicznych. Oprócz tego 16 osób wzięło udział w kursie języka polskiego.

PUP rejestrując obywateli Ukrainy, którzy przybyli do powiatu po 24 lutego, przeprowadził ankiety dotyczące wykształcenia i kwalifikacji zawodowych. Mamy u nas zatem ekonomistów, księgowych, prawników, pielęgniarki, kierowców, szwaczki, kucharzy, cukierników i sprzedawców. Zarejestrowali się również tacy, którzy nie mają wyuczonego zawodu.

- Osoby ankietowane deklarowały gotowość podjęcia pracy w zawodzie wyuczonym lub na jakimkolwiek innym stanowisku pracy – zaznacza dyrektor Żychski.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto