Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Krajeńskim Parku Krajobrazowym w Więcborku odbył się VIII Zlot Kujawsko-Pomorskiej Grupy Komitetu Ochrony Orłów [zdjęcia]

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
W Więcborku odbył się VIII Zlot Komitetu Ochrony Orłów Regionu Kujawsko-Pomorskiego
W Więcborku odbył się VIII Zlot Komitetu Ochrony Orłów Regionu Kujawsko-Pomorskiego fot. Łukasz Boch
W ostatni weekend (18-19 września) Krajeński Park Krajobrazowy był współorganizatorem zlotu członków Komitetu Ochrony Orłów z Regionu Kujawsko-Pomorskiego. Były prelekcje, spotkania z fotografią przyrodniczą, podsumowanie nawałnicy z 2017 roku oraz wieszanie budek lęgowych z Edytą Herbuś.

Komitet Ochrony Orłów to ogólnopolska organizacja pozarządowa, która zrzesza ok. 400 członków na terenie całego kraju. Wśród nich są specjaliści zawodowo zajmujący się ornitologią i ochroną przyrody, leśnicy, jak również entuzjaści ochrony przyrody i sympatycy ptaków drapieżnych. Ósmy, dwudniowy zlot Komitetu odbył się w Więcborku, w siedzibie Krajeńskiego Parku Krajobrazowego.

Jak wspominają jego współorganizatorzy, był to czas bogato wypełniony prelekcjami, wycieczkami, luźnymi rozmowami, ale także zadaniami na rzecz czynnej ochrony przyrody. Kamil Walenciuk, nadleśniczy Nadleśnictwa Runowo opowiedział o gospodarce leśnej po klęsce żywiołowej spowodowanej w 2017 roku przez huragan. Skala zniszczeń była niewyobrażalna, a jeszcze większy ogrom pracy w odbudowę lasu włożyli leśnicy.

Edyta Herbuś w krajeńskich lasach

Przy jeziorach leśnych pojawiła się ponownie goszcząca w Nadleśnictwie Runowo Edyta Herbuś, znana aktorka i tancerka. W asyście pracowników nadleśnictwa i KPK wzięła udział w zawieszaniu budek lęgowych dla puszczyka. Budki lęgowe zostały zawieszone na terenie leśnictwa Runowo Młyn oraz leśnictwa Witosław.

- Wieczorem przystąpiliśmy do części prelekcyjnej w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Wykłady rozpoczęto od przedstawienia walorów przyrodniczo-krajobrazowych Nadleśnictwa Lutówko przez Łukasza Gwiździela – znanego fotografa pracującego w tymże Nadleśnictwie. Na tym etapie nie zakończono spotkania ze światem fotografii przyrodniczej, bowiem Krajeński Park Krajobrazowy odwiedzili panowie Łukasz Boch oraz Marcin Barański – znani w całej Polsce, a także rozpoznawani na świecie fotografowie przyrody. Panowie występujący w duecie pod nazwą Elizjum przedstawili swoje prace, opowiadając o sposobie podpatrywania przyrody, szukaniu gry światłem oraz próbach uchwycenia niepowtarzalnych obrazów dzikiej przyrody – mówi Krzysztof Wojtowiak, dyrektor Krajeńskiego Parku Krajobrazowego.

Miłośnicy przyrody z Komitetu Ochrony Orłów zajęli się też kwestią liczenia i ochrony gniazd ptaków drapieżnych oraz dokonali ich kontroli. Specjalistą w tej dziedzinie był koordynator wojewódzki regionu kujawsko-pomorskiego KOO, Mariusz Tkacz.

Drugiego dnia zlotu uczestnicy udali się m.in. do rezerwatów przyrody na terenie Nadleśnictwa Lutówko.

- Rezerwaty te to idealne miejsca dla życia ptaków drapieżnych. Przy okazji omawiania spraw związanych z ptakami drapieżnymi każdy z uczestników zlotu mógł podziwiać najbardziej urokliwe obszary Krajeńskiego Parku Krajobrazowego i całego regionu Krajny. Oprócz zdobycia wiedzy praktycznej była to wspaniała promocja naszego regionu, który ciągle zaskakuje i nie jest w pełni odkryty– podkreśla Wojtkowiak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto