Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Piasecznie będzie można dołączyć do rejestru dawców szpiku. Tak zrobił strażak Sławek Tumanik i uratował życie "genetycznemu bliźniakowi"

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Strażak OSP Sępólno jest zarejestrowany w Fundacji DKMS od 10 lat. Jego szpik uratował już kiedyś życie drugiemu człowiekowi
Strażak OSP Sępólno jest zarejestrowany w Fundacji DKMS od 10 lat. Jego szpik uratował już kiedyś życie drugiemu człowiekowi fot. Sandra Szymańska
Szpik drugiego człowieka może uratować komuś życie. Wie o tym Patrycja Niemczyk, druhna z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sępólnie, dlatego zaprasza do Piaseczna wszystkich, którzy chcieliby zostać potencjalnym dawcą szpiku. Jej kolega z OSP, Sławek Tumanik, już dawno to zrobił i uratował życie drugiemu człowiekowi.

„Zostań dawcą szpiku” to akcja, która odbędzie się w sobotę, 7 sierpnia, w Piasecznie w gminie Sępólno. Od godziny 14 na boisku przy starych blokach stanie namiot, w którym wolontariusze DKMS będą zachęcać do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku.

- Akcja organizowana jest po to, by zarejestrować potencjalnych dawców, którzy w przyszłości mogą uratować komuś życie. Na stoisku wolontariusze przedstawią cel DKMS, odpowiedzą na wszelkie pytania i pomogą wypełnić kartę rejestracyjną. Organizuję taką akcję pierwszy raz i liczę na odzew. Zapraszam – mówi Patrycja Niemczyk, druhna OSP Sępólno.

Szpik Sławka Tumanika z OSP Sępólno uratował życie drugiemu człowiekowi

Na miejscu będzie można również porozmawiać ze strażakiem Sławkiem Tumanikiem, dawcą szpiku, który w Fundacji DKMS zarejestrowany jest od 10 lat.

- Jako strażak ochotniczej straży pożarnej zawsze czułem potrzebę pomagania innym. Pewnego dnia otrzymałem telefon od Fundacji z wiadomością, że mogę uratować życie drugiej osobie – mojemu „bliźniakowi genetycznemu”. Zaskoczenie, a zarazem dylemat życiowy, bo kilkaset kilometrów będzie mnie dzieliło od ciężarnej żony w dziewiątym miesiącu. Po krótkiej naradzie rodzinnej zapadła decyzja na „tak”. Potem poszło błyskawicznie. Jeden wyjazd do Warszawy na badania, drugi na pobranie komórek macierzystych z krwi. To był mój najszczęśliwszy okres w życiu. Jednego dnia ofiarowałem komuś bezcenny dar – życie, a następnego trzymałem na rękach nowe życie. Moją córeczkę – wspomina Sławek Tumanik.

Kto może zostać dawcą szpiku?

Kto może zostać dawcą komórek macierzystych, czyli szpiku? Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy mówi o trzech spełnionych warunkach:

  1. Wiek 18 – 45 rok życia
  2. Brak wyraźnej nadwagi, ponieważ w przypadku ludzi bardzo otyłych mogą być trudności z pobraniem szpiku
  3. Stan zdrowia zgodny z obowiązującymi przepisami.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto