Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sępólnie będzie wydana publikacja o odkryciach archeologicznych podczas rewitalizacji. Trafi do kapsuły czasu [zdjęcia]

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Fragmenty średniowiecznych naczyń ceramicznych

Oto, co odkryli archeolodzy podczas prac rewitalizacyjnych Sępólna
Fragmenty średniowiecznych naczyń ceramicznych Oto, co odkryli archeolodzy podczas prac rewitalizacyjnych Sępólna fot. Sandra Szymańska
Archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego opracują biuletyn dotyczący odkryć archeologicznych dokonanych podczas rewitalizacji Sępólna Krajeńskiego. Jeden egzemplarz trafi do kapsuły czasu, która 11 listopada będzie zakopana przy pomniku na Placu Wolności. Jak się dowiedzieliśmy, wydobyte kości wrócą do Sępólna, pozostałe artefakty zostaną w Warszawie.

Na początku maja archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego zakończyli prace archeologiczne przy rewitalizacji strefy staromiejskiej Sępólna Krajeńskiego. Z podziemi centrum odkryli fundamenty kościoła ewangelickiego z XIX wieku, które prawdopodobnie powstały na murach dawnego ratusza miejskiego, średniowieczne naczynia szklane i ceramiczne, szeląg krzyżacki z drugiej polowy XIV wieku i kości zwierzęce. Na jednej z uliczek Starego Miasta znaleziono nawet but z okresu późnego średniowiecza. Wcześniej badacze natknęli się na kilkaset ludzkich szczątków i ponad 60 pochówków po dawnym cmentarzysku wokół kościoła parafialnego, a przy nich dziewiętnastowieczne fenigi pruskie, dewocjonalia, elementy ubioru i fragmenty trumien.

Odkrycia archeologiczne w publikacji

Po pół roku badacze przyjechali do Sępólna porozmawiać o wstępnych wynikach prac. Efekty będzie można przeczytać w specjalnie wydanym biuletynie. Wydawnictwo ma być gotowe do końca października, a opracuje je Maciej Miścicki z UW, który prowadził w Sępólnie prace badawcze.

- Archeolodzy opracują kilkunastostronicową broszurę w formacie zeszytowym dotyczący odkryć podczas rewitalizacji Sępólna. Chodzi o fotografie znalezisk, krótki opis, datowanie. Jeden egzemplarz trafi do kapsuły czasu, którą chcemy zakopać w listopadzie na Placu Wolności – informuje burmistrz Waldemar Stupałkowski.

Jak przekazali warszawscy naukowcy, artefakty pozostaną w stolicy. Do miasta wrócą jedynie ludzkie szczątki.

- Nie mamy możliwości przechowywania tych przedmiotów, dlatego zostaną w Warszawie. Gdybyśmy mieli, wróciłoby do nas wszystko. Archeolodzy zwrócą nam jedynie ludzkie kości. Po analizach zostaną złożone w kilku skrzyniach i pochowane na cmentarzu parafialnym. Porozmawiamy na ten temat z parafią. Terminu nie znamy – mówi burmistrz.

Kapsuła czasu na pół wieku

Wydana broszura będzie jednym z przedmiotów, który trafi do kapsuły czasu. Ta ma zostać zakopana 11 listopada na zrewitalizowanym Placu Wolności, a otwarta za 50 lat. W ratuszu pojawiają się pomysły, co jeszcze zostanie w niej umieszczone.

- Ustaliliśmy, że zostanie również napisany list ogólny, mówiący o tym, że m.in. w dzisiejszych czasach została dokonana rewitalizacja, a dodatkowo ogłoszony zostanie konkurs w szkołach dla klas, które mają w programie nauczania pisanie listów. Do tych uczniów będziemy mieć prośbę, by zawarli w liście swoje wyobrażenie o mieście za 50 lat. Być może niektóre z tych osób, które go napiszą, będą w przyszłości świadkiem otwarcia kapsuły – dodaje Stupałkowski.

Kapsuła będzie zakopana przy Pomniku Walki i Męczeństwa, w ziemi, gdzie jest skonstruowana nisza wyłożona granitem. Umieszczona w niej kapsuła będzie wykonana ze stali nierdzewnej w kształcie walca o średnicy 30 cm i wysoka na 40 cm. Całość będzie zakryta płytą granitową posadzkową, a na jej wierzchu zamieszczona informacja z datą otwarcia kapsuły – rok 2071.

Zdjęcia odkryć archeologicznych w Sępólnie:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto