Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więcbork. Powiatowa Wystawa Stołów Wielkanocnych 2023 z krajeńskimi akcentami. Zobacz zdjęcia i wideo

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Chętnych do skosztowania wielkanocnych potraw na wystawie stołów było wielu.
Chętnych do skosztowania wielkanocnych potraw na wystawie stołów było wielu. Sandra Szymańska
Powiatowa Wystawa Stołów Wielkanocnych wróciła do powiatu sępoleńskiego po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią. W sobotę, 1 kwietnia, w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Więcborku zapachniało świętami.

Powiat sępoleński organizuje dwa razy w roku taką imprezę: w grudniu wystawę stołów wigilijnych, a w marcu lub kwietniu – wielkanocnych. Za każdym razem gospodarzem imprezy jest inna gmina wchodząca w skład powiatu sępoleńskiego. Szczególny nacisk kładzie się na potrawy regionalne. W tym roku wystawa odbyła się w Więcborku.

W wydarzeniu swoje kulinaria prezentowały przede wszystkim koła gospodyń wiejskich z Dąbrówki (gmina Kamień Krajeński), Wałdówka (gmina Sępólno Krajeńskie), Dziedna (gmina Sośno) i Suchorączka (gmina Więcbork, ale też szkoły ponadpodstawowe: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku i Zespół Szkół
Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie. W hali sportowej SP nr 1 już od samego wejścia unosił się zapach świątecznych potrwaw. Gospodynie i uczniowie serwowali żurek, pasztety, mazurki, babki, faszerowane jajka, białą kiełbasę, wędliny. Każdy kto przyszedł, mógł wszystkiego skosztować.

- Mamy sernik, babeczki, żurek, białą kiełbasę. Nasze potrawy wykonane są w tradycyjny sposób ,ale mamy też takie w nowoczesnej wersji – opowiadała Karolina Pawlisz, uczennica drugiej klasy technikum ZSCKR w Sypniewie.

Co powinno się znaleźć na stołach wielkanocnych, opowiadały panie z KGW Wałdówko.
– Przede wszystkim baba wielkanocna, jaja, żur, mazurki, pascha, biała kiełbasa, pasztety, szynka i karkówka pieczona – wylicza Teresa Zenel. Przygotowania do świąt ruszają już na kilka dni przed wielkanocną niedzielą.
– Szynki wcześniej trzeba zasolić, najpóźniej w środę przed Wielkanocą. Najlepiej to zrobić samemu, to wtedy pyszne wychodzą. Później w czwartek i piątek trzeba posprzątać i pomyć okna w domu. Sobota to już jest końcówka przygotowań – opowiada z kolei Maria Hoppe.

Które danie jest królową potraw na krajeńskim stole?

– Najważniejsza jest biała kiełbasa. U nas jest ona parzona w piwie i zawijana w ciasto francuskie. Do tego jest żur i galaretki w kształcie jajek – mówi Anna Danielewska

Degustacji towarzyszyły występy artystyczne miejscowych uczniów. Była również możliwość zakupu dekoracji świątecznych od lokalnych twórców rękodzieła. Produkty do przygotowania wielkanocnych potraw dla kół i szkół sfinansowało Stowarzyszenie LGD Nasza Krajna.

Zobacz zdjęcia z Powiatowej Wystawy Stołów Wielkanocnych w Więcborku:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śmieciowe jedzenie zabiera pamięć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto