Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewoda kujawsko-pomorski zainaugurował kampanię uczczenia pamięci żołnierzy Armii Krajowej. Na mogiłach będą specjalne tabliczki

OPRAC.:
Justyna Tota
Justyna Tota
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, poseł Bartosz Kownacki, prezes ŚZŻAK Okręg Bydgoszcz Włodzimierz Nekanda-Trepka, Mirosław Sprenger z IPN oraz dowódca 8 K-PBOT płk Krzysztof Stańczyk podczas konferencji przedstawili ideę kampanii „W hołdzie Żołnierzom AK”
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, poseł Bartosz Kownacki, prezes ŚZŻAK Okręg Bydgoszcz Włodzimierz Nekanda-Trepka, Mirosław Sprenger z IPN oraz dowódca 8 K-PBOT płk Krzysztof Stańczyk podczas konferencji przedstawili ideę kampanii „W hołdzie Żołnierzom AK” Dariusz Bloch
- Każda rodzina chcąca przypomnieć o swoim przodku, który był członkiem Armii Krajowej i walczył o naszą wolność, może do Urzędu Wojewódzkiego złożyć stosowny wniosek, który zostanie poddany weryfikacji przez Światowy Związek Żołnierzy AK oraz IPN - mówi wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, z którego inicjatywy właśnie zainaugurowano kampanię znakowania grobów weteranów AK. - To bardzo istotne, byśmy pamiętali o naszych bohaterach.

Zobacz wideo: Rozbudowa szpitala Biziela w Bydgoszczy

W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy podczas konferencji prasowej oficjalnie ogłoszono kampanię „W hołdzie Żołnierzom Armii Krajowej”, polegającą na znakowaniu grobów weteranów AK. Inicjatywa zyskała akceptację Biura Programu „Niepodległa” Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

- Otrzymaliśmy na ten projekt dotację w wysokości 64 tysięcy złotych - poinformował Mikołaj Bogdanowicz, dodając, że kampania ta jest pokłosiem praktykowanego w ubiegłych latach znakowania grobów powstańców wielkopolskich oraz uczestników wojny polsko-bolszewickiej. - Teraz, w roku 2021, chcielibyśmy w sposób szczególny upamiętnić żołnierzy AK - podkreślił wojewoda.

Apel do rodzin byłych żołnierzy Armii Krajowej, spoczywających w Kujawsko-Pomorskiem

Urząd wojewódzki zwraca się - również za pośrednictwem samorządów - do rodzin żołnierzy AK z apelem o zgłaszanie miejsc pochówku. Rodziny, które pragną, by ich przodka upamiętnić, powinny złożyć wniosek o oznakowanie grobu. Po pomyślnej weryfikacji, przy udziale Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Bydgoszcz i IPN-u, rodziny bądź żołnierze WOT nakleją specjalne tabliczki z symbolem AK. Oddanie hołdu ma mieć charakter ceremonii z udziałem lokalnych władz, organizacji historycznych, patriotycznych oraz szkół.

Tymczasem nie tylko o tradycję Armii Krajowej, ale również o groby żołnierzy pochowanych na terenie naszego województwa dbają Wojska Obrony Terytorialnej.

- Od września jesteśmy gotowi do wsparcia akcji znakowania grobów Żołnierzy Armii Krajowej - zapowiedział płk Krzysztof Stańczyk, dowódca 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, dodając, że znanych jest ponad 120 mogił, ale baza ta cały czas jest uaktualniana o kolejne miejsca spoczynku.

I chociaż - jak zwrócił uwagę prezes ŚZŻAK Okręg Bydgoszcz Włodzimierz Nekanda-Trepka - ustalenie faktycznej liczby miejsc pochówku żołnierzy AK jest trudne, tym bardziej warto przeprowadzić kampanię znakowanie grobów.

- Zbliżamy się do 80. rocznicy powołania AK, to jest bardzo dobra okazja do tego, aby opowiedzieć to, co się wydarzyło - dodał Mirosław Sprenger z IPN Delegatura w Bydgoszczy, podkreślając walor edukacyjny kampanii.

Polecamy także

- Pomorski Okręg Armii Krajowej faktycznie rozpoczął swoją działalność w październiku 1939 roku, specyfika tego regionu czyli województwa pomorskiego przyczyniła się do tego że on działał inaczej. Terror w pierwszym okresie wojny, zbrodnia pomorska 1939, następnie akcja wysiedleńcza czy też narodowa lista narodowościowa niemiecka przyczyniła się do tego, że Polacy znajdowali się pod ciężkim butem niemieckiego okupanta i sam Tadeusz Bór-Komorowski wspominał o tym, że teren Pomorza jest bardzo trudny do działania konspiracji. Mam nadzieję, że poprzez nasze działania przy współpracy z Urzędem Wojewódzkim uda nam się to przekazać młodzieży – mówił Mirosław Sprenger.

Partnerami projektu są:

  • Biuro Programu „Niepodległa”,
  • Muzeum II Wojny Światowej,
  • Instytut Pamięci Narodowej – Delegatura w Bydgoszczy,
  • Okręg Bydgoszcz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej,
  • 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej,
  • Kujawsko-Pomorska Chorągiew Związku Harcerstwa Polskiego,
  • Okręg Kujawsko-Pomorski Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej,
  • Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej w Toruniu
  • Telewizja Polska S.A. Oddział w Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto