Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrażliwość w czasach zarazy. „Widzialna Ręka” zawitała i do nas

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Danuta Daszkiewicz (w środku): - Uważam, że naszej społeczności wrażliwości nie brakuje
Danuta Daszkiewicz (w środku): - Uważam, że naszej społeczności wrażliwości nie brakuje Sandra Szymańska
Sępólnianie po raz kolejny udowadniają, że mają wielkie serca. Po Szlachetnej Paczce wsparcie potrzebującym w tym trudnym dla wszystkich okresie oferuje lokalna internetowa grupa Widzialna Ręka.

„Lądujesz na przymusowej kwarantannie lub obawiasz się ruszyć z domu i okazuje się, że potrzebujesz zakupów lub masz ważną sprawę do załatwienia lub przegadania na skajpie, potrzebujesz pomocy dla dziecka, bo szkoły pozamykane, albo psa trzeba wyprowadzić lub przejąć na jakiś czas. A może potrzebujesz pogadać z drugą osobą” - tak w skrócie opisuje się grupa.
Widzialna Ręka to ogólnopolska internetowa grupa wsparcia uruchomiona specjalnie na potrzeby osób, które wymagają wszelakiej pomocy w okresie pandemii. Dziś liczy ponad 80 tys. użytkowników.

Pomoc – do znalezienia i zaoferowania

Wiele miast utworzyło „lokalny oddział” tej grupy. I jedną z nich jest właśnie nasze małe Sępólno Krajeńskie. Na mapie naszego województwa widać ją tylko w dużych aglomeracjach – Bydgoszczy i Toruniu. W Sępólnie działa od niedzieli, a jej grono stale się powiększa - dotychczas ma około 200 członków. Inicjatorkami, by Widzialna Ręka działała w Sępólnie, są Danuta Daszkiewicz i Agnieszka Giersz.

- Wszystko zaczęło się od tego, że dostałam od znajomego zaproszenie dołączenia do grupy ogólnopolskiej. Postanowiłyśmy z Agnieszką przenieść ją na grunt lokalny, ponieważ do tego zachęcają z „centrali”. Tak jest łatwiej poruszać się po tej grupie – mówi Danuta Daszkiewicz, na co dzień dyrektorka Centrum Małego Dziecka i Rodziny w Sępólnie Krajeńskim. - Na tej grupie wymieniamy się informacjami na temat osób, którym na przykład trzeba zrobić zakupy, bo odbywają kwarantannę lub są to osoby starze i samotne, którym nie zaleca się teraz przebywania w skupiskach ludzi. Zdarzają się też mamy, które utknęły w domu same z chorym dzieckiem. Wolontariuszy nam nie brakuje. To osoby z organizacji pozarządowych, wychowawcy, mile widziana jest też młodzież. Wszystkie jednak te działania koordynujemy z miejscowym Ośrodkiem Pomocy Społecznej. O pomoc można się do nas zwrócić albo samemu ją zaoferować.

Jak podkreśla pani Danuta, nie chodzi jedynie o pomoc w robieniu zakupów. - Niektórzy potrzebują pomocy psychologa, duchowego wsparcia, rozmowy. Zdarzają się rodziny, w których ojciec utknął za granicą i nie wiemy, jak rozmawiać o tym z dziećmi. A one bardzo to przeżywają. W takich sytuacjach wkracza do pomocy nasz psycholog. Oferujemy także pomoc prawną lub po prostu – rozmowę, bo tego też potrzebujemy. Nasze działania są nieodpłatne – podkreśla. Oprócz tego na grupie można znaleźć różne porady i pomysły, jak zagospodarować czas dzieciom.

Zobacz też:
Sępoleńska biblioteka wyda kolejną publikację o dziejach miasta

To nie jest zwykła grupa społecznościowa, która zamknie się na ludzi wraz z końcem panującej zarazy. Inicjatorki nie wykluczają, że grupa zostanie na dłużej. - Takie inicjatywy uwrażliwiają społeczeństwo, chociaż uważam, że tej wrażliwości nie brakuje naszym rodakom. Polacy mają to do siebie, że w trudnych chwilach potrafią się zjednoczyć bez względu na wszystko i nawzajem sobie pomagać – podsumowuje Danuta Daszkiewicz.

Takie inicjatywy uwrażliwiają społeczeństwo, chociaż uważam, że tej wrażliwości nie brakuje naszym rodakom. Polacy mają to do siebie, że w trudnych chwilach potrafią się zjednoczyć bez względu na wszystko i nawzajem sobie pomagać.
Danuta Daszkiewicz

Pomoc osobom starszym , samotnym i niepełnosprawnym oferują również ośrodki pomocy społecznej. W Sępólnie Krajeńskim została uruchomiona specjalna linia telefoniczna (52 388 84 56 lub 604 053 421). Zgłaszać mogą się osoby, które nie mogą samodzielnie zakupić leków czy niezbędnych produktów do codziennego funkcjonowania. Zgłoszenia przyjmowane będą przez pracowników OPS od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.00. W wyjątkowych sytuacjach w godzinach popołudniowych i w weekendy należy dzwonić pod nr tel.604 053 421.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wrażliwość w czasach zarazy. „Widzialna Ręka” zawitała i do nas - Gazeta Pomorska

Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto