Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bransoletki życia dla mieszkańców Sępólna Krajeńskiego. Ilu je otrzymało?

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
„Bransoletki życia” to pilotażowy program realizowany na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. W Sępólnie Krajeńskim chętnych nie brakuje
„Bransoletki życia” to pilotażowy program realizowany na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. W Sępólnie Krajeńskim chętnych nie brakuje UMWK-P
Przewlekle chorzy, samotni i w podeszłym wieku mieszkańcy gminy Sępólno Krajeńskie wyposażeni są w tzw. bransoletki życia. Chętnych na jej posiadanie nie brakuje.

„Bransoletki życia” to pilotażowy program realizowany na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. To zakładane na rękę opaski monitorujące aktywność ruchową pacjenta. Chęć przystąpienia do niego wyraziło 78 gmin. W Sępólnie Krajeńskim do programu zakwalifikowano 23 osoby w podeszłym wieku. Wszystkie one otrzymały elektroniczne urządzenia, dzięki którym, w razie potrzeby możliwe jest szybkie wezwanie pomocy.

Jak działają "bransoletki życia"?

- One służą przede wszystkim do ratowania życia. Osoba samotna lub schorowana nosi taką opaskę jak zegarek. Tam jest przycisk, który w momencie kiedy pacjent się źle poczuje, może nacisnąć i natychmiast przyjeżdża pogotowie – mówi Izabela Fröhlke, dyrektorka Ośrodka Pomocy Społecznej w Sępólnie Krajeńskim.

Urządzenie monitoruje także aktywność ruchową właściciela opaski. Gdy przez kilka godzin w ciągu dnia nie zarejestruje ono ruchu, oznacza to, że pacjent może wymagać pilnej pomocy. Wówczas wszczynany jest alarm. Całość jest koordynowana zdalnie, poprzez centrum operacyjne znajdujące się w Toruniu. Specjaliści sprawdzają tam, czy koniecznie jest wysłanie do pacjenta karetki pogotowia, czy zwyczajnie opaska została przypadkowo pozostawiona na stole.

Ośrodek Pomocy Społecznej nie ma dostępu do statystyk określających ilu osobom tego typu opaski uratowały już życie oraz jak często były one używane. Wiadomo natomiast, że chętnych do jej otrzymania jest dużo więcej. Powstała nawet lista kolejkowa dla osób, które zostaną włączone do programu, gdy inny jego uczestnik, z różnych powodów zrezygnuje z posiadania czujnika.

Posiadanie opaski jest bezpłatne. Część kosztów jej obsługi ponosi gmina. Reszta to środki unijne pozyskane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Bransoletki życia dla sępólnian - zdjęcia:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto