Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sępólno Krajeńskie pomaga Ukrainie. Pierwsi uchodźcy już są u nas

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Nawet 150 miejsc znajdzie się na terenie Centrum Sportu i Rekreacji w Sępólnie przeznaczonych dla ukraińskich uchodźców
Nawet 150 miejsc znajdzie się na terenie Centrum Sportu i Rekreacji w Sępólnie przeznaczonych dla ukraińskich uchodźców Marcin Misiak
Od 1 marca w ramach pomocy humanitarnej dla Ukrainy gminy powiatu sępoleńskiego organizują zbiórki produktów i środków, które będą przekazane potrzebującym na Ukrainie, również oczekującym przed przejściami granicznymi. Pierwsi uchodźcy przebywają już w okolicach Sępólna i Więcborka.

Możliwość przyjęcia uchodźców przy współpracy z prywatnymi podmiotami z branży turystycznej już w lutym zadeklarowały gminy Sępólno i Więcbork. Wraz z końcem lutego i początkiem marca przybyli już pierwsi obywatele Ukrainy. W samej gminie Sępólno to już około 40 osób, choć nie są to osoby przydzielone przez wojewodę.

- Zakwaterowane są w Lutówku i Zbożu, w ośrodku agroturystycznym, a także u swoich rodzin. To głównie uchodźcy, którzy mają tutaj krewnych, są pracownikami firm, np. Phenix. Dlatego jest to poza naszym systemem. Jednak prosimy nawet osoby prywatne, by podawały nam informacje, że takie osoby przyjęły pod swój dach. Nasze służby ośrodka pomocy społecznej i tłumacze rozmawiają już uchodźcami. Przygotowujemy już nasze szkoły, by te dzieci miały zorganizowany czas do południa i zapewnione wyżywienia – mówi Waldemar Stupałkowski, burmistrz Sępólna.

Jak dodaje, na terenie Centrum Sportu i Rekreacji docelowo będzie nawet 150 miejsc dla ukraińskich imigrantów, jednak możliwe będzie to dopiero po 7 marca ze względu na zakwaterowanie już dużej liczby sportowców na mistrzostwa w tenisie stołowym.

Podobnie sytuacja wygląda w Więcborku. Tu nawet jeszcze nie wiadomo, ile Ukraińców przybyło. Przydzielonych za pośrednictwem urzędu wojewódzkiego osób nie ma.

- Mamy tylko informacje, że niektórzy uchodźcy zatrzymali się u bliskich, rodzin, pracowników firm. Zwracamy się z prośbą do prywatnych osób, które lokują uchodźców o podanie nam tych informacji. Chcemy się upewnić, że przeszły poprawnie rejestrację. Jeśli przeszły przez ewidencjonowanie służby celnej to będzie to podstawa do prawa z korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej, bo to nie działa automatycznie. My tymi osobami musimy się też zaopiekować – informuje Magdalena Starzecka z Urzędu Miejskiego w Więcborku.

Magazyny pomocy humanitarnej

Oprócz lokowania uchodźców prowadzone są liczne formy pomocy dla potrzebujących z Ukrainy. Na profilach facebookowych organizacji społecznych, szkołach, sołectwach, podmiotów agroturystycznych i firm prywatnych z terenu powiatu ogłaszane są lawinowo zbiórki darów, m.in. dla tych, którzy trafiają do naszego powiatu.

Pomoc musiała jednak zostać skoordynowana. W pierwszej kolejności zbiórki organizowane są przez samorządy gmin, z terenu których zebrane środki przekazywane będą do magazynów powiatowych i potem wojewódzkich. Te z kolei przekażą pomoc do dystrybucji w specjalnych miejscach zlokalizowanych w województwach przygranicznych. Pomoc koordynuje Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

W każdej gminie wyznaczono magazyn pomocy humanitarnej. Takim magazynem zarówno powiatowym, jak i gminy Sępólno, jest punkt przeładunkowy w firmie Duko. W Więcborku jest to Centrum Aktywności Społecznej, w Kamieniu Krajeńskim – Miejsko Gminny Ośrodek Kultury, a w Sośnie – Gminny Dom Kultury.

W tych punktach zbierana jest nowa odzież i okrycia, środki higieny i czystości, żywność długoterminowa, podstawowe środki medyczne, zapałki, bateria, świece, latarki, zestawy pierwszej pomocy.

W środę, 2 marca, w sępoleńskim oddziale Caritas Polska rozpocznie się zbiórka pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Punkt zbiórki: salka katechetyczna przy kościele Parafialnym pw. św. Bartłomieja w Sępólnie Krajeńskim, czynne codziennie w godz. 10-13. Osobą do kontaktu jest Danuta Zalewska, tel. 602 503 167.

Dodatkowo, Starostwo Powiatowe w Sępólnie, uruchomiło bezpłatną pomoc prawną dla obywateli Ukrainy. Adwokat Daniel Lakner udzielać będzie pomocy prawnej w zakresie legalizacji pobytu i spraw paszportowych.

Jak pomóc?

W każdej gminie wyznaczono magazyn pomocy humanitarnej. Takim magazynem zarówno powiatowym, jak i gminy Sępólno, jest punkt przeładunkowy w firmie Duko:
ul. Składowa 1D
89-400 Sępólno Krajeńskie
Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 13:00 – 17:00

POWIAT SĘPOLEŃSKI
Koordynator pomocy:
Kamila Jabłońska – tel. 609-812-180
Koordynator Magazynu Powiatowego
Jerzy Biskupski – tel. 783-521-854

SĘPÓLNO KRAJEŃSKIE
Koordynator pomocy:
Magdalena Zamojska - tel. 887-979-887
Koordynator magazynu gminnego:
Marek Bukolt – tel. 604-053-421

KAMIEŃ KRAJEŃSKI

Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury
ul. Sępoleńska 4
89-430 Kamień Krajeński
Godziny otwarcia: 09:00- 17:00
Koordynator pomocy:
Piotr Sałasinski
tel. 604 277 264
Koordynator magazynu gminnego:
Roma Wieczorek – tel. 52 388 60 68

SOŚNO
Gminny Dom Kultury w Sośnie
ul. Jana Pawła II 1,
tel. 52 3891225
Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 10:00 – 17:00 i soboty 10:00 i 13:00
Koordynator pomocy:
Maciej Steckiewicz – tel. 660539073,
Koordynator magazynu gminnego:
Przemysław Kowalczyk  - tel. 606232259
 
WIĘCBORK
Centrum Aktywności Lokalnej w Więcborku
ul. Rybacka 11a
89-410 Więcbork
Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 10:00 – 12:00 oraz 15:00 – 17:00
Koordynator pomocy:
Magdalena Starzecka - tel. 52-3895-221
Koordynator magazynu gminnego:
Tomasz Siekierka - tel. 606341303

W tych punktach zbierana jest nowa odzież i okrycia, środki higieny i czystości, żywność długoterminowa, podstawowe środki medyczne, zapałki, bateria, świece, latarki, zestawy pierwszej pomocy.

Lista produktów i środków, które mogą być przekazane potrzebującym na Ukrainie (w tym oczekującym przed przejściami granicznymi).

1. Odzież i okrycie:

◦ Koce zwykłe i termiczne

◦ Śpiwory

◦ Podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej

◦ Materace

◦ Ubrania (nowe!), płaszcze przeciwdeszczowe (nowe!)

2. Środki higieny i czystości:

◦ Płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło, Dezodoranty, Pasta do zębów, Szczoteczki do zębów, Grzebienie

◦ Bielizna damska, męska, dziecięca

◦ Podpaski, Pampersy, Pieluchy dla dorosłych, Papier toaletowy i ręczniki papierowe

◦ Ręczniki (w tym z mikrofibry)

◦ Worki na śmieci, Środki dezynfekujące/alkohol do dezynfekcji, Maski filtrujące lub jednorazowe

3. Żywność:

◦ Woda

◦ żywność do szybkiego przygotowania (instant), batony (w tym energetyczne), bakalie, orzechy,

◦ konserwy,

◦ makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania

◦ narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik)

4. Inne:

◦ Zapałki, Baterie, powerbanki, Oświetlenie, w tym latarki, Świece

◦ Zestawy pierwszej pomocy

5. Podstawowe środki medyczne (witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie) – Lekarstwa, tylko te które są kupowane bez recepty!! I mogą być przechowywane w temperaturze do 26 stopni C. Wyłącznie nowe opakowania z ważnym terminem przydatności.

W ramach pomocy humanitarnej nie będzie przekazywana broń, umundurowania czy inny sprzęt militarny.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto