Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Takie były zabawki w PRL-u. Zobacz popularne w latach 60., 70. i 80. pluszaki, klocki, bączki. Oto zdjęcia i aktualne ceny

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Wideo
od 16 lat
Stare zabawki z dzieciństwa u każdego wywołują nostalgię. Pamiętasz jeszcze zabawki z PRL-u? Dziś wielu powraca do tych czasów z sentymentem. Resoraki, lalki, żołnierzyki, bączki, pluszaki – dziś na niektórych można sporo zarobić. Zobacz na zdjęciach najpopularniejsze zabawki z czasów PRL. Tyle dziś kosztują. Oto ceny z portalu OLX.

Choć czasy PRL dawno mamy za sobą, wielu Polaków wciąż z sentymentem wspomina tamten okres. Dzisiejsi 40-latkowie i 50-latkowie chętnie gromadzą pamiątki z czasów swojej młodości lub dzieciństwa. A w PRL ten okres życia miał swój niepowtarzalny urok.

Najpopularniejsze zabawki z PRL

Zabawki w latach 70. i 80. XX wieku były towarem ograniczonym na rynku i gdy się pojawiały na sklepowych półkach, były pożądane przez każde dziecko. Blaszane, drewniane czy plastikowe – wszystkie zabawki dawały dużo radości. Asortyment na sklepowych półkach nie był bogaty, więc każda zabawka czy gra była na wagę złota. Często nie były tak kolorowe jak te dzisiejsze, ale dla dziecka były prawdziwym skarbem.

Dziś dorosłe już osoby zapewne pamiętają resoraki. Te samochodziki, choć były metalowe i bardzo twarde, cieszyły się popularnością zarówno wśród chłopców, jaki dziewczynek. Dzieci mogły bawić się nimi w domu, na podwórku lub organizować wyścigi na specjalnie przygotowanych torach. Zabawki te rozwijają zdolności manualne i wyobraźnię, a także współzawodnictwo.

Klocki również były jednymi z najlepszych uniwersalnych zabawek. W latach PRL produkowano klocki z twardego plastiku. Dzieci budowały z nich wieże, domki, a nawet całe miasto. Dla każdej małej dziewczynki lalka jest najlepszą towarzyszką zabaw. A jeszcze lepiej, gdy mogą wozić je jako niemowlaki w wózkach lub udawać przyjaciółki na spotkaniu przy herbatce. Plastikowe, o prostej formie, z ruchomymi oczami i naiwnymi rysami twarzy były przytulane przez najmłodsze dzieci.

Zobacz też: Kryształy z lat 80. i 90. Tyle dziś kosztują wazony, misy, karafki, a 20 lat temu uchodziły za kiczowate

Każde dziecko kochapluszaki. Te sprzed kilku dekad charakteryzowały się prostotą i stonowaną kolorystyką. Misie i inne zwierzątka były bardziej kudłate niż miękkie i pluszowe. Pamiętne są również bączki - klasyczna zabawka, którą interesowały się szczególnie maluchy. Był prosty w użyciu, bo wystarczyło tylko go rozkręcić i puścić, aby sam się kręcił. Dostępne były także zabawkowe instrumenty, na przykład cymbałki, klawisze i mini bębny. Radość sprawiała nawet zwykła skakanka.

Stare planszówki

Nie brakowało też rozwijających gier planszowych i zręcznościowych. Takie też sprawiały frajdę. W nieśmiertelnego chińczyka, bierki czy warcaby dzieci, choć już rzadziej, grają do dziś. Popularne były również jo-jo i riki-tiki. Mniej zręcznościową, ale za to edukacyjną funkcję, miały klocki układanki, które można było układać jak puzzle. Na jednym sześciokątnym klocku znajdował się element jednego z sześciu obrazków. Najczęściej przedstawiały znaną bajkę.

Ceny starych zabawek z PRL

Ile są warte stare zabawki? Dziś niejeden, kto zobaczy zabawkę z PRL-u powie: „O, miałem taką!”. Na portalach aukcyjnych po kilkudziesięciu latach ich ceny mogą zwalić z nóg. Niektóre egzemplarze wystawiane są za symboliczne kwoty, inne nawet za kilka tysięcy złotych. Największym wzięciem cieszą się resoraki, a szczególnie jeszcze w nieotwartych pudełkach. Chcąc się samemu na nich wzbogacić warto pamiętać, by były niezniszczone, kompletne, a najlepiej w oryginalnych opakowaniach. Takie unikaty są coś warte.

Czytaj także:

  1. Mieszkania PRL. Tak wyglądały pokoje, kuchnie i łazienki w latach 60., 70., i 80.
lata 90. na zdjęciach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto