Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TOP sposoby, by zamiokulkas był zielony i nie opadał. Zobacz sposoby na ciężkie łodygi i żółte liście

Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka
Zobacz w galerii jak poradzić sobie z opadającymi łodygami zamiokulkasa
Zobacz w galerii jak poradzić sobie z opadającymi łodygami zamiokulkasa KR
Zamiokulkas choć jest mało wymagający, to zdarza się, że żółkną mu liście, a łodygi się wyginają. Zobacz sprawdzone sposoby na to by zamiokulkas był zielony i zdrowy.

Spis treści

Zamiokulkas zyskał ogromną popularność, ponieważ jest łatwo dostępny, stosunkowo niedrogi, niewymagający, szybko rośnie i pasuje do różnych pomieszczeń i stylów wnętrz.

Jakie warunki dla zamiokulkasa?

Zamiokulkas pochodzi z Tanzanii, a dokładnie z Zanzibaru. Jest to roślina ciepłolubna. Lubi duże ilości rozproszonego światła, ale dostosuje się też do półcienia lub zacienionego miejsca. Zdecydowanie lepiej sobie radzi ze zbyt małą ilością wody niż ze zbyt obfitym podlewaniem.

Czego nie lubi zamiokulkas?

Niewskazane są przeciągi. Zamiokulkas nie znosi zastoju wody w doniczce. Odchoruje też niewłaściwe temperatury (poniżej 16 stopni). Zbyt wysokie temperatury wraz z przelaniem mogą niekorzystnie wpłynąć na wygląd rośliny i doprowadzić ją do choroby - zgnilizny bakteryjnej.

Jak podlewać zamiokulksa?

Zamiokulkas, podobnie jak kaktus, należy do rodziny sukulentów. Gromadzi w swoich liściach wodę. Dlatego nie wymaga intensywnego podlewania. Latem wystarczy podlewanie co 7-10 dni. Zimą roślinę podlewamy gdy wierzchnia warstwa ziemi jest całkiem sucha (wystarczy co dwa tygodnie lub nawet raz w miesiącu). Do podlewania zaleca się używać wody odstałej o temperaturze pokojowej. Roślina bez podlewania wytrzymuje do 4 miesięcy.

Jaka ziemia dla zamiokulkasa?

Zamiokulkas nie jest wymagający. Toleruje podłoże od piaszczystych po lekko gliniaste. Powinno być przepuszczalne i żyzne. Preferowany jest odczyn lekko lub średniokwaśny - pH 5,5–6,5. Polecane są mieszaniny substratu torfowego, torfu z piaskiem albo żwirem lub podłoże uniwersalne z nawozem.

Jaki nawóz dla zamiokulkasa?

Zamiokulkas nie wymaga intensywnego nawożenia. Dlatego wystarczą nawozy startowe dodowane do podłoża. Możemy też stosować płynne nawozy wieloskładnikowe, ale rozcieńczając je do 1/2 albo 1/4 zalecanej dawki. Wiosną i latem stosujemy je raz w miesiącu, jesienią i zimą - raz na dwa miesiące lub wcale. Można też stosować pałeczki nawozowe. Nie wolno jednak przesadzać z nawożeniem.

Dlaczego łodygi zamiokulkasa się wyginają/opadają?

Twój zamikulkas wydaje się być szerszy niż wyższy, bo łodygi opadają? Może być kilka powodów tego zjawiska.

Powody wyginania się zamikulkasa:

  • za mało światła - roślina wyciąga się do źródła światła
  • za dużo wody - zgnilizna bakteryjna to częsta choroba zamiokulkasa, wywołana przelaniem, zbyt czesnym zraszaniem, podlewaniem i wysoką temperaturą
  • za dużo nawozów/odżywek

Zobacz w galerii jak poradzić sobie z opadającymi łodygami zamiokulkasa

Skuteczne sposoby na opadające łodygi zamiokulkasa

Jeśli roślina wyciąga się do światła, zalecane jest jej okręcanie, co kilka-kilkanaście dni. Dzięki temu każda strona ma szansę skorzystać ze słońca, a roślina zyska regularny i prosty pokrój.
Są też skuteczne sposoby ratowania zamiokulkasa po przelaniu. W pierwszej kolejności należy zaprzestać podlewania. Gdy gleba przeschnie, możemy wznowić podlewanie, ale niewielkimi ilościami wody, o temperaturze pokojowej, raz w tygodniu. Dobrym rozwiązaniem jest też przeniesienie zamiokulkas w cieplejsze miejsce. Korzystnie na roślinę wpłynie też wymiana ziemi na suchsze podłoże o dobrej przepuszczalności.

Czytaj w serwisie
Metamorfoza przedpokoju TOP pomysły na urządzenie korytarza
Zobacz co wyczyścisz i odświeżysz sodą oczyszczoną Cenne porady dotyczące sprzątania

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: TOP sposoby, by zamiokulkas był zielony i nie opadał. Zobacz sposoby na ciężkie łodygi i żółte liście - Golub-Dobrzyń Nasze Miasto

Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto