Z życia szkół Sępólna Krajeńskiego. Lekcje, wycieczki, matury na starych zdjęciach

OPRAC.:
Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Obchody Dnia Młodzieży w Liceum Ogólnokształcącym w Sępólnie
Obchody Dnia Młodzieży w Liceum Ogólnokształcącym w Sępólnie CATL
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Biblioteka Publiczna im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie w swoim Cyfrowym Archiwum Tradycji Lokalnej zgromadziła pokaźny materiał dotyczący działalności sępoleńskich szkół. Lekcje, wydarzenia szkolne, matury, działalność pozalekcyjna czy wycieczki - to wszystko znajdziecie na starych zdjęciach. Zobaczcie, jak niegdyś tętniło życie w szkolnych murach.

Liceum Ogólnokształcące w Sępólnie

Państwowe Gimnazjum w Sępólnie Krajeńskim rozpoczęło nauczanie 15 października 1945 roku. Gimnazjum zostało przemianowane na 4-letnie liceum ogólnokształcące w 1948 roku. Szkoła w takiej postaci funkcjonowała do roku 2002, kiedy to Liceum zostało zamienione w 3-klasową, profilowaną szkołę ponadgimnazjalną. Początkowo siedzibą szkoły był budynek przy ulicy Jeziornej. W 1974 roku szkoła przeniosła się do nowego gmachu przy ulicy Młyńskiej, który stanowi jej siedzibę do dnia dzisiejszego.

Szkoła Podstawowa w Lutowie

Pierwsze wzmianki o szkole w Lutowie pojawiają się w 1867 roku. Wciągu całej swojej historii placówka przeszła wiele zmian organizacyjnych. W okresie międzywojennym i po wojnie, do sierpnia 1948 roku, w Lutowie funkcjonowała Publiczna Szkoła Powszechna I-go stopnia (klasy I-IV). Od września 1948 roku do sierpnia 1961 roku działała szkoła siedmioklasowa, a od września 1961 roku do końca sierpnia 1974 roku- szkoła ośmioklasowa. W wyniku dalszych zmian od września 1974 roku do końca sierpnia 1981 roku szkoła w Lutowie była 4-klasową filią Zbiorczej Szkoły Gminnej w Sępólnie Krajeńskim. W latach 1982-99 placówka w Lutowie ponownie była szkołą ośmioklasową. Po reformie oświaty w 1999 roku zamieniła się ona w Zespół Szkół. Po krótkim rozdzieleniu Zespołu na dwie placówki (Szkołą Podstawowa i Gimnazjum, lata 2001-03), placówka w Lutowie ponownie stała się Zespołem Szkół.

Szkoła Podstawowa w Lutówku

Szkoła w Lutówku powstała w XIX wieku (w literaturze spotyka się dwie daty- 1834 i 1854). Do szkoły uczęszczały dzieci z Lutówka, Lutówka- Młyna, Nadleśnictwa oraz wybudowania Dziechowa. Po II wojnie światowej szkoła wznowiła nauczanie w kwietniu 1945 roku. Do 1954 roku była to placówka 4-klasowa. W latach 1954-57 była to szkoła 6-klasowa, natomiast od 1957 roku- siedmioklasowa. Ponieważ w szkole uczyło się coraz mniej dzieci, w połowie lat 60. nastąpił powrót do szkoły 4-klasowej, a w 1979 roku działalność szkoły została zawieszona. W 1981 roku placówkę reaktywowano, tworząc z niej filię Szkoły Podstawowej w Lutowie. Zbyt mała liczba uczniów sprawiła jednak, że w 1998 roku szkołę zlikwidowano.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Sępólnie

Działalność szkoły miejskiej w Sępólnie Krajeńskim sięga 1777 roku. Przez wiele lat w mieście istniały jednak odrębne placówki o charakterze wyznaniowym. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości funkcjonowały w mieście dwie szkoły- niemiecka i polska, które z czasem połączyły się w Szkołę Powszechną z oddziałami niemieckimi. Szkoła Powszechna została w 1927 roku przemianowana na 7-klasową (wcześniej była 6-klasowa). W 1937 roku placówkę przemianowano na Szkołę Powszechną III stopnia im. Chrystusa Króla. Od roku szkolnego 1948/49 do roku szkolnego 1965/66 Szkoła Podstawowa była szkołą 7-letnią, tworzącą wraz z 4-letnim liceum ogólnokształcącym 11-letni cykl kształcenia ogólnego. Zamiana szkoły 7-klasowej na 8-klasową nastąpiła w myśl zapisów Ustawy z dnia 15 lipca 1961 r.

Obchody Dnia Młodzieży w Liceum Ogólnokształcącym w Sępólnie

Z życia szkół Sępólna Krajeńskiego. Lekcje, wycieczki, matur...

Wypieramy z naszej świadomości, że jest pandemia KOMENTARZ

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie