Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura 2020. Wyniki dla powiatu sępoleńskiego

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
W Liceum Ogólnokształcącym w Sępólnie Krajeńskim maturę zdało 95 procent osób
W Liceum Ogólnokształcącym w Sępólnie Krajeńskim maturę zdało 95 procent osób Sandra Szymańska
11 sierpnia maturzyści poznali wyniki zmagań z egzaminami dojrzałości, które w tym roku ze względu na epidemię odbyły się z opóźnieniem między 8 a 29 czerwca. Nie było egzaminów ustnych. W powiecie sępoleńskim 39 procent uczniów matury nie zdało.

Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku opublikowały wyniki tegorocznych matur. W województwie kujawsko-pomorskim do egzaminu przystąpiło 13 329 osób. Zdało go 71,2 proc. W kraju było to 74 proc.

Matury w powiecie sępoleńskim - zdawalność niższa od wojewódzkiej

Niższą zdawalność odnotowali uczniowie z powiatu sępoleńskiego. Na 157 osób, które podeszły do matur, zdały 92 osoby, co stanowi 59 procent. Słabiej od naszego powiatu było tylko w powiatach bydgoskim, golubsko-dobrzyńskim, toruńskim i włocławskim. Najlepiej w regionie poradzili sobie maturzyści z powiatu grudziądzkiego. Tam egzaminy zdało 83 procent osób.

Abiturienci z powiatu sępoleńskiego najlepiej napisali test z języka angielskiego. Zdało go 89 procent osób na średnim poziomie 65 procent. Większy odsetek uczniów, bo 91 procent, zaliczył egzamin z języka polskiego, ale już z mniejszym średnim wynikiem – 50 procent. Z kolei 70 procent abiturientów zdało egzamin z języka niemieckiego. Średni wyniki to 44 punkty procentowe. Najgorzej wypadła matematyka. Poległo na niej 38 procent przystępujących do tego egzaminu, czyli 59 osób. Ci, którzy zaliczyli ten przedmiot, uzyskali średni wynik na poziomie 42 procent.

Wyniki matur w LO Sępólno przyzwoite

- Jestem zadowolony z wyników swoich matur, a najbardziej cieszę się ze 100 procent z podstawy języka angielskiego oraz wysokich wyników z języka polskiego i matematyki – mówi Mateusz Zapalski, absolwent Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku.

- Nie poszło mi za dobrze, ale mogło być gorzej. Na szczęście zaliczyłam każdy przedmiot. Najlepiej napisałam z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Najsłabiej wypadła matematyka. Mam wyniki na poziomie 50 procent i powyżej 50 procent– powiedziała nam z kolei Antonina Scheffler, uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim.

Dyrektor tej właśnie szkoły ma powody do dumy, ponieważ tam, oprócz matematyki, egzaminy zdali wszyscy uczniowie. Zdawalność, jak i jej poziom, są powyżej średnich krajowych. W sępoleńskim LO tegoroczne matury zdało 95 procent uczniów.

- Z języka polskiego, angielskiego i niemieckiego wynosi ona 100 procent, natomiast z matematyki 83 procent. Tego przedmiotu nie zdało 5 osób, ale wszystkie będą miały możliwość podejścia do egzaminu poprawkowego – mówi Tomasz Cyganek.

Jestem zadowolony z wyników matur. Najbardziej cieszy mnie 100 procent z języka angielskiego
Mateusz Zapalski, absolwent CKZiU w Więcborku

Z języka ojczystego uczniowie liceum w Sępólnie uzyskali średni wynik na poziomie 63 procent, z matematyki 53,4 możliwych do zdobycia punktów procentowych, z języka angielskiego – 83 procent, a niemieckiego – 64 punkty procentowe.

- Moim zdaniem, wyniki mogłyby być nieco lepsze, gdyby nauczyciele i uczniowie mieli możliwość dokończenia cyklu nauczania w systemie stacjonarnym, ponieważ forma online nie spełniła do końca oczekiwań Jednakże okres pandemii nie przeceniałbym w kategorii negatywnej, ponieważ na wyniki uczeń pracuje cały rok – ocenia dyrektor Cyganek. - Uważam jednak, że tegoroczne wyniki są całkiem przyzwoite – zaznacza.

Uważam , że tegoroczne wyniki są całkiem przyzwoite.
Tomasz Cyganek, dyrektor LO w Sępólnie

Niższe uzyskali absolwenci Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie, na które, zdaniem dyrektora, wpływ mogło mieć zdalne nauczanie. Tutaj matury nie zdało 45 proc. abiturientów, czyli dziewięcioro uczniów. Uczniowie najlepiej napisali maturę z języka angielskiego (55 proc.), dalej z języka polskiego (41 proc.), matematyki (35 proc.) i j. niemieckiego (30 proc.).

- Uważam, że wpływ na te wyniki mogła mieć nauka w formie zdalnego nauczania, przesuwanie terminu egzaminów– młodzież się tym stresowała. Mogłoby być lepiej, ale podkreślam, że, owszem, matura to ważny egzamin, ale my jesteśmy przede wszystkim szkołą zawodową. Młodzież koncentruje się na bardziej wymagających egzaminach zawodowych – tłumaczy dyrektor Marian Basa.

Trwa głosowanie...

Czy kierunki inżynierskie to przyszłość edukacji?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto