Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 70 uchodźców z Ukrainy w powiecie sępoleńskim. Konferencja prasowa [zdjęcia]

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Konferencja prasowa dot. uchodźców z Ukrainy i pomocy humanitarnej w powiecie sępoleńskim
Konferencja prasowa dot. uchodźców z Ukrainy i pomocy humanitarnej w powiecie sępoleńskim Sandra Szymańska
Do powiatu sępoleńskiego przybyło już 74 uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. To kobiety i dzieci, które pod swój dach przyjęły osoby prywatne i ośrodki wypoczynkowe.

Informacje o aktualnej sytuacji dotyczącej uchodźców i pomocy humanitarnej dla Ukrainy przedstawili samorządowcy powiatu sępoleńskiego na konferencji prasowej w piątek, 4 marca. Obecnie przebywa u nas 74 uchodźców – kobiety i dzieci: 47 w gminie Sępólno, 18 w gminie Więcbork i 9 w gminie Kamień.

- Te osoby przebywają w kwaterach prywatnych. Na terenie powiatu sępoleńskiego gminy przy współpracy z podmiotami z branży turystycznej i korzystając z zasobów własnych zgłosiły do wojewody łącznie ok. 650 miejsc noclegowych. Musimy być świadomi i przygotowani na to, że pobyt uchodźców to nie jest kwestia tygodnia, ani miesiąca. Pomoc będzie potrzebna jeszcze bardzo długo – powiedziała Kamila Jabłońska, inspektor zarządzania kryzysowego Starostwa Powiatowego w Sępólnie.

Gmina Sępólno przygotowała 150 miejsc na obiektach Centrum Sportu i Rekreacji, z kolei gmina Więcbork dysponuje 167 kwaterunkami, głownie w ośrodkach wypoczynkowych i hotelowych. Gmina Sośno nie dysponuje miejscami noclegowymi, które spełniają wymagane standardy, z kolei gmina Kamień rozważa możliwość przystosowania Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Dąbrowie.

- Na dziś ono nie odpowiada warunkom, jakie moglibyśmy stworzyć dla osób przybywających z Ukrainy. Zobaczymy, czy otrzymamy pozwolenie od wojewody na przygotowanie tego obiektu – powiedział Wojciech Głomski, burmistrz Kamienia.

Zgłaszanie uchodźców - urzędy muszą wiedzieć

Jak dodał burmistrz Głomski, długofalowa pomoc wiąże się z kosztami, a osoby przyjmujące gości liczą na pomoc finansową państwa.

- Jeżeli będzie konieczność to dalej można przyjmować takie osoby pod swój dach, jednak prosimy o zgłaszanie chęci na stronie internetowej www.pomagamukrainie.gov.pl lub u koordynatorów gminnych. Ten rodzaj pomocy na ten moment nie jest refundowany. Proszę zatem o dobrze przemyślaną decyzję. Refundowana jest pomoc koordynowana przez Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy, którą zapewniają samorządy – podkreśliła Kamila Jabłońska.

Bardzo ważne jest, aby osoby przyjmujące pod swój dach uchodźców, zgłaszały ich do urzędów. Istotne jest, aby zostały one wciągnięte do ewidencji. Ułatwi to w przyszłości organizowanie dla nich pomocy socjalnej, a także dostępu do służby zdrowia, edukacji lub rynku pracy. Żaden z uchodźców nie musi się wówczas obawiać o legalność pobytu w Polsce. Obywatele Ukrainy nie muszą już się rejestrować w punktach recepcyjnych.

- Musimy mieć wiedzę, ile osób u nas przebywa. Jeżeli uchodźca nie ma tutaj rodziny czy znajomych, a chciałby uzyskać pomoc, mamy w województwie punkty informacyjne na dworcach głównych PKP w Bydgoszczy i Toruniu. Po zgłoszeniu się zostanie mu udzielone zakwaterowanie i posiłki – dodała inspektor Jabłońska.

Uchodźcy w powiecie - pomoc, edukacja, praca, opieka medyczna i psychologiczna

Najmłodsze dziecko, które przebywa w powiecie ma kilka miesięcy, najstarsze 17 lat. Wszystkie wraz z matkami mają zapewnioną bezpłatną opiekę medyczną (a skorzystało już z niej 6 osób w ramach nocnej i świątecznej opieki w Szpitalu Powiatowym w Więcborku) oraz pomoc psychologiczną w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Jak przekazał starosta sępoleński, Powiatowy Urząd Pracy kontaktuje się z przedsiębiorcami również w kwestii zapewnienia miejsc pracy.

- Po wywiadzie, który przeprowadza ośrodek pomocy społecznej, wiemy czy potrzeba np. koców, środków czystości, żywności i dopiero wówczas będziemy taką zbiórkę organizowali. Składowanie zbędnych przedmiotów jest bowiem mocno kłopotliwe – mówi Waldemar Stupałkowski, burmistrz Sępólna.

Jak podkreślili burmistrzowie i wójt, szkoły, przedszkola i inne placówki oświatowe i kulturalne są otwarte na zapewnienie wolnego czasu dla dzieci. Zajęcia są dobrowolne. Na razie nie ma mowy o obowiązkowej edukacji. Problem stanowi bariera językowa, mimo wsparcia tłumacza świadczącego usługi i brak konkretnych wytycznych ministerstwa edukacji.

- Do szkół możemy przyjąć około 40 dzieci. Na początkowym etapie nie ma możliwości prowadzenia zajęć programowych. Te dzieci są w różnym wieku i trafiłyby do różnych klas, jednak uważam, że na początku będziemy musieli zrobić zajęcia grupowe i na to jesteśmy przygotowani. Na razie organizowane są, z możliwością dowożenia, oczywiście dla chętnych, zajęcia w Centrum Kultury i Sztuki, np. taneczne czy plastyczne. Chcemy, by poprzez te zajęcia dzieci zapomniały o tych traumatycznych wydarzeniach – poinformował burmistrz Waldemar Stupałkowski.

- Największym wyzwaniem byłoby znalezienia nauczyciela, który posługiwałby się językiem ukraińskim. Obecnie dzieci jak najbardziej mogą być przyjmowane do szkół w oddziałach przygotowawczych. Limit dzieci wynosi 15 osób, choć ma być on podobno zwiększony. Nasz ośrodek kultury jest otwarty na organizację zajęć, choć niczego nie możemy robić na siłę. Jeśli mama znajdzie pracę, to pracownicy zaopiekują się dzieckiem – zaznaczył Waldemar Kuszewski, burmistrz Więcborka.

Magazyny pomocy humanitarnej

Każda gmina ma wyznaczony magazyn pomocy humanitarnej. Tam składowane są dary, które zostaną przetransportowane w głąb Ukrainy. Środki czystości, artykuły higieny osobistej, koce i bielizna termiczna, karimaty i śpiwory, żywność długoterminowa, środki opatrunkowe, przeciwbólowe i do dezynfekcji ran, baterie, latarki, kuchenki turystyczne, a nawet agregaty prądotwórcze – to wszystko potrzebne jest w zbiórce prowadzonej na rzecz walczących Ukrainy. Chcąc wesprzeć zbiórkę, bardzo ważne jest zapoznanie się z listą potrzeb zamieszczoną stronie powiatu i gmin. Na dziś brakuje z tej listy zapałek, powerbanków, baterii, koców czy śpiworów.

Wszystkie wyżej wymienione artykuły można przynosić do składnicy gminnej, znajdującej się na terenie firmy DUKO, przy ul. Składowej 1d, który jest połączony z powiatowym punktem przeładunkowym. Jest ona czynna codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 13.00-17.00. Koordynatorem zbiórki jest Magdalena Zamojska - tel. 887 979 887. Koordynator magazynu to Marek Bukolt – tel. 604 053 421 i Beata Kozłowska, koordynator ds. kwaterowania uchodźców – tel. 662 051 879.

  • W gminie Więcbork magazynem jest Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Rybackiej 11a. Czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 12:00 oraz 15:00 – 17:00.
  • W Kamieniu magazyn znajduje się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury na ul. Sępoleńskiej 4 (godziny otwarcia 9.00 – do 17.00).
  • W Sośnie punktem magazynowym jest Gminny Dom Kultury. Można przynosić do niego dary od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 17.00 i soboty od 10.00 do 13.00.

Wszystkie zebrane artykuły zostaną posortowane i zapakowane na palety. Stamtąd specjalnym transportem rządowym lub poprzez organizacje humanitarne towary będą przewiezione na granicę polsko-ukraińską. Ani gmina, ani osoby prywatne, samodzielnie nie będą organizowały transportów, gdyż w obecnej sytuacji wjazd na teren Ukrainy jest zbyt ryzykowny, a dotarcie do strefy działań wojennych dla osób cywilnych jest niemożliwe.

Konferencja prasowa dot. uchodźców z Ukrainy i pomocy humanitarnej w powiecie sępoleńskim - zdjęcia:

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto