Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W mieszkaniu treningowym w Sępólnie rodziny rozwijają swoje kompetencje społeczne [zdjęcia]

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
W nowym mieszkaniu treningowym przy ul. Krótkiej w Sępólnie blisko 50 rodzin nabywa kompetencje społeczne
W nowym mieszkaniu treningowym przy ul. Krótkiej w Sępólnie blisko 50 rodzin nabywa kompetencje społeczne Nadesłane - OPS Sępólno
Już ponad 40 osób skorzystało z mieszkań treningowych w Sępólnie Krajeńskim. W zasobach gminy są trzy takie lokale - jedno w Wałdowie, dwa pozostałe na ulicy Kościuszki i Krótkiej w Sępólnie Krajeńskim.

Osoby, które zostały umieszczone w mieszkaniach treningowych, pod okiem fachowców uczą się na nowo tego, jak funkcjonować w społeczeństwie. Mieszkania są umeblowane i wyposażone w podstawowy sprzęt gospodarstwa domowego.

Z nowo wyremontowanego mieszkania treningowego przy ul. Krótkiej w Sępólnie, które w ubiegłym roku gmina przekazała Ośrodkowi Pomocy Społecznej, korzysta 48 rodzin, które rozwijają swoje umiejętności poprzez treningi gospodarcze, kulinarne i higieniczne. To w ramach trwającego projektu „Bezpieczny dom – pewna przyszłość” realizowanego przez Stowarzyszenie Dorośli-Dzieciom, z którego organizacja pozyskała 130 tys. zł na remont i wyposażenie tego lokum.

Trening kompetencji społecznych

- Tutaj chodzi przede wszystkim o rozwijanie i utrwalanie umiejętności samoobsługi, zaspokajania codziennych potrzeb życiowych, prowadzenia gospodarstwa domowego, załatwiania spraw urzędowych, utrzymywania więzi rodzinnych, uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej i poszukiwania pracy – mówi Izabela Fröhlke, dyrektorka Ośrodka Pomocy Społecznej w Sępólnie Krajeńskim.

Z lokatorami takich mieszkań pracują doradcy zawodowi, psychologowie oraz pracownicy socjalni. Jak mówi, w dzisiejszych czasach wydaje się dziwne, że są jeszcze osoby, które trzeba uczyć podstawowych czynności związanych z prowadzeniem mieszkania. I zaraz odpowiada:

- Tak są. Uczymy rodziny jak powinno się utrzymywać w czystości mieszkanie, utrzymywać je, jeżeli chodzi o koszty, jak przygotowywać posiłki, robić zakupy – dodaje szefowa OPS.

Pobyt w mieszkaniu treningowym jest również pobytem czasowym. Zakłada się, że szkolenie przystosowujące do życia w harmonii społecznej trwa trzy miesiące. Są jednak przypadki, że pobyt w takim mieszkaniu może być wydłużony do 6, a nawet 12 miesięcy. Nie ma jednak możliwości zamieszkania tam na stałe.

Zdaniem Izabeli Fröhlke, ogromnym sukcesem jest to, że gmina ma takie mieszkania treningowe. Nie każdy samorząd dysponuje bowiem takimi lokalami. Z mieszkań mogą korzystać także czasowo pogorzelcy, ofiary przemocy oraz osoby, które z różnych innych powodów znalazły się w trudnej sytuacji lokalowej.

Zdjęcia z treningów w mieszkaniu treningowym przy ul. Krótkiej w Sępólnie:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto