Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziechowo. Otwarcie placu rekreacji i integracji w śnieżycy [zdjęcia]

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Tak było podczas otwarcia placu rekreacji w Dziechowie w gminie Sępólno Krajeńskie.
Tak było podczas otwarcia placu rekreacji w Dziechowie w gminie Sępólno Krajeńskie. Sandra Szymańska
W teorii mieszkańcy Dziechowa mogą już korzystać z nowoczesnego terenu rekreacyjnego. W praktyce – muszą poczekać do wiosny. Oficjalne jego otwarcie odbyło się podczas pierwszego ataku zimy.

W miejscowości Dziechowo w gminie Sępólno Krajeńskie w pobliżu świetlicy wiejskiej powstało miejsce rekreacji i integracji. Plac jest teraz uzupełnieniem miejscowej infrastruktury wypoczynkowej w tej niewielkiej, liczącej ponad 130 mieszkańców wsi. To obiekt ogólnodostępny.

Oficjalne otwarcie placu z udziałem władz gminy i powiatu, radnych, sołtysa, przedstawicielki Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu i mieszkańców było w sobotę, 19 listopada. Pechowo zbiegło się w terminie z pierwszym atakiem zimy tej jesieni – śnieżycy i mrozie. Dzieci przygotowały pokazowe rozgrywki sportowe, lecz, niestety, pogoda pokrzyżowała te plany.

- Spodziewaliśmy się złotej polskiej jesieni, a jest piękna zima. Jesteśmy w miejscu, które wymarzyli sobie mieszkańcy – rekreacji i integracji. Mieszkańcy od dawna zabiegali o to, by takie miejsce powstało i nadarzyła się okazja, gdy Urząd Marszałkowski w Toruniu ogłosił stosowny konkurs. Jednym z podstawowych wymogów była innowacyjność. Takiego drugiego placu nie ma ani w naszej gminie, ani w powiecie sępoleńskim – powiedział podczas otwarcia Waldemar Stupałkowski, burmistrz Sępólna Krajeńskiego.

Ekologiczny dach, haft krajeński i mino golf, czyli innowacyjność

Plac rekreacji i integracji wyposażony jest w zadaszoną wiatę z grillem i ławostołami. Zabudowa wiaty jest nietypowa z dwóch powodów. Jej dach jest ekologiczny pokryty trawą i mchem. Takie dachy spotyka się czasami za granicą, w Szkocji czy w Irlandii. Po drugie - wzór haftu krajeńskiego na froncie budowli.

- To jest to, czym w Sępólnie się chwalimy – nasza tradycja, lokalne symbole. Odpowiedzialna za to, by zdobienie odpowiadało pierwowzorowi, była pani Małgorzata Senska. I takie jest. Cieszymy się, że w ten sposób możemy promować Krajnę – podkreślił włodarz.

Cały plac jest wyłożony nawierzchnią tartanową, stanowiącą przestrzeń z zielenią, ławeczkami, siłownią plenerową, chodnikami spacerowymi i ogniskiem. Wyposażony jest w dwa stanowiska do gry w mini golfa. Nic nie stoi na przeszkodzie, by móc także grać w koszykówkę.

Teren jest ogrodzony i wyposażony w oświetlenie solarne. Baterie, które w ciągu dnia się ładują, wystarczają na to, aby oświetlić obiekt po zmroku. Znalazło się też miejsce na niewielki parking, w tym stanowisko dla osoby niepełnosprawnej.

- Bez mieszkańców takie inicjatywy nie powstają. One są dla was, dzięki waszym pomysłom. Podziękowania należą się mieszkańcom i sołtysowi, za to, że przekonali burmistrza i radę miejską, by coś takiego zrobić. Oby to miejsce służyło jak najdłużej – dodała Elżbieta Siemiątkowka, dyrektorka Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu.

Burmistrz symbolicznie przekazał klucze od bramy na ręce gospodarza obiektu, sołtysa Roberta Westfala.

Wykonawcą inwestycji był Zakład Usług Murarskich z Cekcynka. Budowa placu rekreacyjnego kosztowała 440 tysięcy złotych. 265 tysięcy to unijne dofinansowanie, które gmina pozyskała z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Zdjęcia z otwarcia miejsca rekreacji w Dziechowie:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto