Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękne lato tej jesieni. Tak wygląda na Krajnie – zobaczcie zdjęcia

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Tak wygląda jesień na Krajnie. Ta prawdziwa jeszcze nie przyszła >>>>>
Tak wygląda jesień na Krajnie. Ta prawdziwa jeszcze nie przyszła >>>>>Sandra Szymańska
Mimo że mamy już od tygodnia astronomiczną jesień, wcale tego nie odczuwamy. Ciepły i słoneczny wrzesień przedłużył lato, jednak gdzieniegdzie widać już oznaki zbliżającej się jesieni. Dla miłośników zbierania grzybów, choć obecnie w lasach jest sucho, Krajeński Park Krajobrazowy przygotowuje II Grzybobranie. Zobacz w galerii, jak wygląda babie lato na Krajnie.

Tak ciepłego września chyba nikt się nie spodziewał. Temperatura powyżej 20 stopni wcale nie odzwierciedlała nadejścia 23 września astronomicznej jesieni. Takie babie lato jest dla wielu nawet przyjemniejsze, niż to upalne. Meteorolodzy przewidują, że także w pierwszej połowie października będziemy się cieszyć polską złotą jesienią.

Żółtych, czerwonych i rdzawych liści jeszcze nie ma, czyli typowych jesiennych barw jeszcze nie ma, ale na Krajnie w Sępólnie Krajeńskim, znaleźliśmy jednak oznaki zbliżającej się nowej pory roku. Kolorowe, osiedlowe ogródki, balkony i tarasy ozdobione wrzosami, kasztany i żołędzie na promenadzie czy dziko żyjące ptaki nad akwenami poszukujące pożywienia (np. w nowym Ptasim Bufecie) przypominają, że jesień tuż-tuż.

Zasady bezpieczeństwa podczas grzybobrania

Sezon na grzyby właściwie dopiero się rozpoczyna, więc przypominamy kilka podstawowych zasad grzybobrania. Udając się do lasu na grzyby, nie wolno zapominać o zasadach bezpieczeństwa. Ważne, by zbierać gatunki tylko znane i wyrośnięte (małe mogą zmylić). Nie zbierajmy i nie niszczmy grzybów trujących.

- Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj, przynieś grzyby do najbliższej siedziby stacji sanitarno-epidemiologicznej, w której dyżury pełnią grzyboznawcy lub klasyfikatorzy grzybów. Specjalista bezpłatnie oceni czy grzyby są jadalne, niejadalne czy też trujące – przypomina Główny Inspektorat Sanitarny.

Zbiory należy chować do kosza, najlepiej wiklinowego, absolutnie nie do reklamówki! W foliowej torebce grzyby zaczynają parować, co sprzyja ich psuciu. Koniecznie zabierzmy nożyk do oczyszczania grzybów – zbierając grzyby delikatnie je wykręcamy z podłoża, a pozostałości ściółki czyścimy za pomocą noża. Przyda się również odpowiedni ubiór: bluza lub kurtka, spodnie z długimi nogawkami, peleryna przeciwdeszczowa, kalosze lub buty z wyższą cholewką, czapka lub kapelusz (zabezpieczy nas przed wilgocią oraz ukąszeniem owadów i żmij), a także środki odstraszające kleszcze i komary.

Zatrucia grzybami – objawy, pierwsza pomoc, leczenie

Główną przyczyną zatrucia grzybami jest niewłaściwe rozpoznanie jadalnych i trujących grzybów oraz nieodpowiednie przygotowanie potraw z niektórych jadalnych grzybów.

- Pierwsze objawy zatrucia grzybami mogą pojawić się już po kilku godzinach od ich zjedzenia, jednak w zależności od rodzaju, symptomy zatrucia potrafią wystąpić nawet po kilkunastu godzinach od ich spożycia – podkreśla GIS.

Najczęstsze objawy zatrucia grzybami:

  • nudności,
  • wymioty,
  • ból brzucha i głowy,
  • podwyższona temperatura ciała.

Przy zatruciu grzybami  objawy mogą być podobne  podobne jak przy niestrawności lub infekcji przewodu pokarmowego. Jeśli po zjedzeniu grzybów pojawiają się oznaki zatrucia, należy niezwłocznie zapewnić pomoc lekarską, skontaktować się z numerem alarmowym 999 lub 112 albo przewieźć chorego do szpitala. Czekając na pomoc medyczną, można sprowokować wymioty.

Osobie z objawami zatrucia nie należy podawać mleka i alkoholu, ponieważ płyny te przyśpieszają przenikanie toksyn do krwiobiegu.

Główny Inspektorat Sanitarny zauważa, że bardzo często pacjenci nie kojarzą swoich dolegliwości ze spożyciem grzybów i bagatelizują objawy. Zbyt późna reakcja i brak właściwego leczenia może prowadzić do powstania nieodwracalnych zmian w organizmie, a nawet śmierci. Leczenie polega na płukaniu żołądka, podawaniu węgla aktywnego oraz uzupełnianiu płynów i elektrolitów. Stosowane jest również leczenie objawowe. Hospitalizacja w przypadku zatruć trwa od kilku do kilkunastu tygodni, a badaniu i leczeniu powinny się poddać wszystkie osoby, które jadły potrawę z grzybami, a nie tylko te, które mają objawy zatrucia.

Z takimi grzybami pomylisz muchomora

Najczęstsze i najbardziej niebezpieczne zatrucia spowodowane są na skutek spożycia Muchomora sromotnikowego, który mylony jest z takimi grzybami jadalnymi jak: kania czubajka, gąska zielona.
Spożywania grzybów nie zaleca się:

  • kobietom w ciąży i karmiącym,
  • dzieciom,
  • osobom starszym,
  • osobom z zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego.
od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto