Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Odłóż smartfona-rozejrzyj się” w Sępólnie. Jest szansa na umieszczenie napisu przy przejściach dla pieszych

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Jest szansa, że przy przejściach dla pieszych przy DW nr 241 w Sępólnie, będzie można wymalować napis "Odłóż smartfona - rozejrzyj się"
Jest szansa, że przy przejściach dla pieszych przy DW nr 241 w Sępólnie, będzie można wymalować napis "Odłóż smartfona - rozejrzyj się" fot. Marcin Misiak
Do Urzędu Miejskiego w Sępólnie wpłynęła odpowiedź z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu na wniosek radnego Artura Juhnke, dotyczący umieszczenia hasła „Odłóż smartfona – rozejrzyj się” na chodnikach przy przejściach dla pieszych. Inicjatywa miałaby poprawić bezpieczeństwo pieszych na drogach. Marszałek nie mówi kategorycznego "nie".

Przypomnijmy, że zgoda na wymalowanie kolorowych haseł przy najbardziej niebezpiecznych przejściach dla pieszych w gminie Sępólno, wymagana jest od czterech zarządców dróg: krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Burmistrz Sępólna wyraził zgodę na umieszczenie ich przy drogach gminnych, jednak Zarząd Drogowy w Sępólnie oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Bydgoszczy negatywnie odnieśli się do inicjatywy.

"Odłóż smartfona - rozejrzyj się" w Sępólnie

W przypadku Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu odpowiedź jest niejednoznacznie negatywna, ponieważ marszałek nie skreśla definitywnie inicjatywy.

„Zaproponowane hasło umieszczone na jezdni nie zostało uregulowane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczenia na drogach. Rozporządzenie to nie dopuszcza umieszczania dowolnych haseł imitujących oznakowanie poziome. W przypadku chęci utworzenia znaku drogowego należy go uregulować centralnie, a więc powinno zostać umocowane w ww. rozporządzeniu” – czytamy w piśmie nadesłanym przez UM w Toruniu.

Jednak propozycja radnego ma być omawiana podczas Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego „celem wypracowania rozwiązań w zakresie wytycznych, działań promocyjnych itp.”.

- Skontaktował się ze mną przedstawiciel urzędu marszałkowskiego. Z rozmowy wywnioskowałem, że być może bylibyśmy pierwszą eksperymentalną gminą w województwie, gdzie można byłoby takie rozwiązanie wprowadzić. Wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu zostanie ponowiony– komentuje radny Artur Juhnke. - Nadal nie rozumiem, dlaczego u nas nie możemy wymalować haseł, skoro w innych miastach już od dawna coś takiego funkcjonuje. Napis ma być na chodniku, nie na jezdni. Wykonanie i koszty leżałyby po naszej stronie – dodaje.

Przykład? W Katowicach miejscowy urząd miasta wspólnie z Komendą Miejską Policji zainicjowali akcję poprawiającą bezpieczeństwo pieszych, umieszczając na chodnikach przy zebrach hasło „Odłóż telefon i żyj!” Napis o identycznej treści umieszczono też w Suwałkach na wniosek tamtejszego wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej.

W Katowicach miejscowy urząd miasta wspólnie z Komendą Miejską Policji zainicjowali akcję poprawiającą bezpieczeństwo pieszych, umieszczając na chodnikach przy zebrach hasło „Odłóż telefon i żyj!”KMP w Katowicach
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto