Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po rewitalizacji Sępólna Krajeńskiego na Placu Wolności ma być więcej drzew

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Tak będzie wyglądać centrum Sępólna po rewitalizacji
Tak będzie wyglądać centrum Sępólna po rewitalizacji Wizualizacje - UM Sępólno
Burmistrz Sępólna po krytyce jaka spadła na miasto po wycince wszystkich drzew z Placu Wolności zwrócił się do konserwatora zabytków o zmiany w projekcie. Po rewitalizacji, nowych nasadzeń nie będzie 18, a 28 w większości już rozwiniętych, kilkuletnich drzew.

Pod koniec stycznia z Placu Wolności w Sępólnie wycięto wszystkie 18 drzew i zieleń niską: 6 sztuk lipy szerokolistnej, 12 sztuk głogu dwuszyjkowego, a oprócz tego jałowce i tuje.

To wzbudziło wiele kontrowersji wśród mieszkańców. Uważali, że nowe nasadzenia nie zrekompensują utraty starych wieloletnich drzew. - One nie dadzą tyle tlenu, co te dorodne. Nie ochronią też latem przed słońcem – argumentowali zbulwersowani mieszkańcy.

Poprawki w projekcie sępoleńskiego Placu Wolności

Plan rewitalizacyjny zakładał początkowo tyle samo nowych nasadzeń młodych drzewek, jednak plany uległy zmianom. Konserwator zabytków na wniosek burmistrza przychylił się postulatu, by jeszcze raz uzgodnić dokumentację dotyczącą drzewostanu po to, by było go więcej. Taka też była pierwotna wersja projektu. Konserwator wyraził na to zgodę.

- Dzięki temu przy Placu Wolności powstaną dwa rzędy drzew zamiast jednego. W miejsce wyciętych 18 sztuk, będzie 28 nowych. W obrębie placu posadzone będą kilkuletnie drzewa, z odpowiednio wykształconymi koronami. Powstaną też między nimi trawniki i rabaty kwiatowe. Cieszymy się z tego, bo zieleń jest ważna dla każdego z nas - zaznacza burmistrz Waldemar Stupałkowski.

Tak wygląda Plac Wolności w Sępólnie po wycięciu wszystkich drzew

Plac Wolności w Sępólnie Krajeńskim bez drzew. Wszystkie wyc...

Na zrewitalizowanym placu powstaną również fontanna, ławeczki i kosze na śmieci. Całość będzie wyłożona kostką granitową. W centralnej części pozostanie Pomnik Walki i Męczeństwa, do którego dobudowane zostanie trójkątne podejście schodowe z rampą dla osób niepełnosprawnych.

Opóźnienia przy rewitalizacji placu wokół kościoła w Sępólnie

Ta część prac zaplanowana jest po ukończeniu pierwszego etapu robót, który obecnie trwa przy kościele i bocznych uliczkach Starego Miasta. Inwestycja ma być gotowa do końca wakacji, choć już przy pierwszym etapie są opóźnienia związane z nieplanowaną wymianą gruntu wokół kościoła i kostnicy oraz niesprzyjającą zimową aurą. Ten etap, czyli modernizacja placu przy kościele łącznie z powstaniem nowego parkingu, ma się zakończyć jeszcze w marcu.

- Wiemy, że jest poślizg, ale wykonawca robi wszystko, by nadrobić ten czas. Przy układaniu samej kostki będą zaangażowani podwykonawcy. Mam nadzieję, że przy tych najbardziej żmudnych pracach przygotowawczych związanych z uporządkowaniem terenu i przygotowaniem podbudowy prace nawierzchniowe będą szybko postępowały - dodaje Stupałkowski.

Gminie bardzo zależy na tym, by inwestycja została zakończona w terminie, ponieważ wtedy dostanie 10-procentowy bonus z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Cała zadanie opiewa na 9 mln zł, z czego 3,6 mln zł to dofinansowanie unijne z RPO. Pozostałą część pokryje zaciągnięty kredyt.

Tak będzie wyglądać Sępólno po rewitalizacji centrum:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto