Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileuszowy Rajd Rowerowy Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Zobacz zdjęcia

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
W jubileuszowym Krajeńskim Rajdzie Rowerowym wzięło udział blisko 50 cyklistów.
W jubileuszowym Krajeńskim Rajdzie Rowerowym wzięło udział blisko 50 cyklistów. Sandra Szymańska
Blisko 50 osobowy peleton wystartował w jubileuszowym rajdzie rowerowym z okazji 25-lecia Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Jego uczestnicy pokonali 36-kilometrową trasę leśnymi duktami. Odwiedzili m.in. Diabli Kąt, Jezioro Juchacz i Lutówko.

Krajeński Rajd Rowerowy to coroczne spotkanie miłośników rodzinnych wycieczek rowerowych organizowane przez Krajeński Park Krajobrazowy i Starostwo Powiatowe w Sępólnie. Nie ma charakteru wyścigu, lecz rekreacyjnej wycieczki krajoznawczej. W tym roku odbyła się już jego dziesiąta edycja przy okazji 50-lecia gminy Sośno. Ten zorganizowany w sobotę, 26 sierpnia, miał uczcić jubileusz 25-lecia Krajeńskiego Parku Krajobrazowego.

- To taki dodatkowy rajd, specjalnie na tę okazję. W ten sposób chcemy zachęcić ludzi do aktywnego trybu życia. Przebywanie na świeżym powietrzu, turystyka kwalifikowana sprzyja zarówno przyrodzie, jak i naszemu zdrowiu. Zachęcamy, by korzystać właśnie z takich form przemieszczania się i aktywności. Jadąc samochodem, nie zauważa się tego, czego jadąc rowerem lub podczas pieszej wędrówki. Poza tym, w ten sposób promujemy również Krajnę – mówi Mirosław Łebek z Krajeńskiego Parku Krajobrazowego.

Jubileuszowy rajd rowerowy KPK

W rajdzie uczestniczyło niespełna 50 osób w każdym przedziale wiekowym: dzieci, dorośli, seniorzy. Byli to mieszkańcy powiatu sępoleńskiego, ale znalazło się także osiem osób z Torunia. Trasa liczyła 36 kilometrów. Startem i metą była sępoleńska plaża. Po drodze rowerzyści odwiedzili m.in. Diabli Kąt, jezioro Juchacz i Lutówko. Na przystankach czekał poczęstunek i atrakcje edukacyjne dla dzieci.

Na miłośników aktywnej turystyki w Krajeńskim Parku Krajobrazowym czeka 14 szlaków turystycznych prowadzących do najciekawszych miejsc przyrodniczych i historycznych.

- Dwa najciekawsze to „Naszyjnik Północy” przebiegający przez północną części parku oraz międzynarodowy szlak rowerowy EUROROUTER-1, już z kolei na południowej części parku, który biegnie przez Niemcy, Polskę, Litwę i Łotwę – zaznacza Mirosław Łebek.

Krajeński Park Krajobrazowy - co można tu zobaczyć?

Tereny Krajeńskiego Parku Krajobrazowego są również atrakcyjne turystycznie pod wieloma innymi względami. W okresie letnim turystów przyciągają położone nad jeziorami ośrodki wczasowe, plaże i kąpieliska. Atrakcją są też wieże widokowe w Sępólnie i przy Jeziorze Wieleckim, skąd można obserwować wodne ptactwo. Na terenie parku podziwiać można także zabytki architektury sakralnej i świeckiej: pałac w Runowie Krajeńskim, kościół oraz zespół pałacowo-parkowy w Sypniewie, pałac Komierowskich w Komierowie czy  kamienno-ceglany most kolejowy w Obodowie, z którego można podziwiać malowniczą dolinę rzeki Sępolenki. 

Zobacz też: Krajeński Park Krajobrazowy ma 25 lat. Tak wygląda w krainie stu jezior

Bogactwem przyrodniczym parku są zwłaszcza wody: liczne rzeki i blisko setka jezior. Największe z nich to:

  • Więcborskie (ok. 200 ha),
  • Mochel (153 ha),
  • Sępoleńskie (159 ha),
  • Stryjewo (151 ha),
  • Witosławskie (107 ha) ,
  • Lutowskie (156 ha).

Licznie występują na tym obszarze także bagna i mokradła, będące ostoją wielu chronionych gatunków roślin i ptactwa. Mieszkańcami parku są m.in. bocian, czapla czy będący symbolem parku żuraw. Występują tu także rośliny chronione: grążel żółty i grzybień biały, lilia złotogłów i wawrzynek wilczełyko. Na obszarze parku znajduje się też największe torfowisko w województwie - Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Torfowisko Messy i pięć rezerwatów przyrody: Lutowo, Gaj Krajeński, Buczyna, Dęby Krajeńskie, Jezioro Wieleckie.

Położony w centrum Pojezierza Krajeńskiego park zajmuje powierzchnię ponad 74 tysięcy hektarów i leży na terenie powiatów: sępoleńskiego, tucholskiego i nakielskiego. Park utworzono 17 sierpnia w 1998 roku z inicjatywy lokalnej społeczności, której celem było zachowanie dla przyszłych pokoleń unikalnego środowiska przyrodniczego, specyficznych cech krajobrazu oraz wartości kulturowych i historycznych regionu Krajny. Jest najdalej wysuniętym na zachód i największym na Kujawach i Pomorzu.

Oficjalne obchody ćwierćwiecza KPK odbędą się 21 września.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto