Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Street art wkroczył do krajeńskich miasteczek. Przestrzeń miejską ożywiły kolory. Zobacz zdjęcia i film

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Wideo
od 16 lat
Sztuka uliczna opanowała w ostatnim czasie krajeńskie miasteczka. W Sępólnie Krajeńskim pojawiły się fantazyjne, kolorowe ławki i mural. W Kamieniu uliczne malowidło zdobi ścianę biblioteki.

Street art, bardziej popularny w większych aglomeracjach, powoli wchodzi także do tych mniejszych miast. W powiecie sępoleńskim przestrzeń miejska robi się coraz bardziej kolorowa. I tak, w ramach projektu „Sępoleński street art” na Placu Przyjaźni niedaleko nowo otwartego skateparku szare, drewniane ławki stały się wielobarwne w fantazyjne doodle. Autorami tego dzieła są lokalni artyści, Paweł Kienast i Patryk Ciak.

- Włodarze miast na całym świecie udostępniają zdolnym artystom często zniszczone lub niepasujące do krajobrazu danej zabudowy obiekty, by za ich sprawą przeszły one pozytywną metamorfozę. Prace przewidziane w projekcie „Sępoleński street art” mają spełniać dokładnie takie samo zadanie. Nie ulega wątpliwości, że dzięki takim street art-owym zabiegom miejska przestrzeń zyskuje nowe życie. Kolorowe malunki, bogate w detale dekoracje skupiają uwagę i emanują pozytywną energią, której przepływ zwyczajowo blokuje betonowa szarzyzna. Street art jest formą artystycznej ekspresji przeciwstawianej pospolitemu wandalizmowi w wykonaniu graficiarzy-amatorów – mówi Michał Pick z Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.

Jak zapewnia, to początek akcji nadawania kolorów miastu. Upiększone mają być też inne obiekty, m.in. studzienki i elementy skateparku.

Murale z krajeńskimi i czytelniczymi motywami

Przypomnijmy, że na początku sierpnia w pobliżu Jeziora Sępoleńskiego powstał mural z motywem krajeńskim. Można go podziwiać od strony Jeziora Sępoleńskiego z molo lub spacerując promenadą.

- Mural zdobi budynek należący do wspólnoty mieszkaniowej, która zgodziła się zagospodarować jedną ze ścian. Ta była idealnie wyeksponowana. Został zaprojektowany spośród około 60 koncepcji. Ostatecznie wybraliśmy dwie dziewczyny w krajeńskich strojach i wiankach. Obok na stole przykrytym obrusem z haftem krajeńskim widać bochenki chleba i sól - to symbolizuje gościnność miasta - mówi burmistrz Waldemar Stupałkowski.

Mural powstał dzięki współpracy Centrum Kultury i Sztuki ze wspólnotą mieszkaniową i kilkoma sponsorami. Artystyczne malowidło wykonała graficzka z Lublina Izabela Kucharska i pracownia Live Media Crew z Warszawy.

Zobacz też: Sępoleńskie „Śniadanie na trawie” 2023 w Smerfowej Krainie

Renowację w klimacie street art przeszła też jedna ze ścian biblioteki w Kamieniu Krajeńskim. Ta oryginalna pamiątka pozostała po Dniu Dziecka, kiedy to miejscowy ośrodek kultury zorganizował warsztaty graffiti z szablonami oraz wspólne tworzenie muralu. Powstało uliczne, estetyczne arcydzieło promujące czytelnictwo. Stworzył go nauczyciel akademicki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku Adrian Leszczuk Istowski, który poprowadził też warsztaty z dziećmi i młodzieżą. Mural będzie cieszył oko, zanim biblioteka doczeka się termomodernizacji.

Swój własny minimural ma też miejscowa szkoła. Powstał w ramach projektu ,,Uwolnij Emocje, tu i teraz!", które realizowało Stowarzyszenie Za Marzeniami. Dwa dni warsztatów street art młodzieży z Olgierdem Szopińskim, pasjonatem i twórcą murali, wystarczyły, by szarą ścianę ożywiło kolorowe, pozytywne, nawiązujące do emocji dzieło.

Zobacz zdjęcia sztuki ulicznej w Sępólnie i Kamieniu:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto