Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dyrektorka OPS w Sępólnie o centrum opiekuńczo-mieszkalnym: - Dalej będę prosiła o budowę domu dziennego pobytu

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Dyrektorka OPS w Sępólnie Izabela Frohlke przyznaje, że centrum opiekuńczo-mieszkalne tylko w części zaspokoi ogromne potrzeby osób starszych i niepełnosprawnych. Kompleksowym rozwiązaniem nadal byłaby budowa domu dziennego pobytu.
Dyrektorka OPS w Sępólnie Izabela Frohlke przyznaje, że centrum opiekuńczo-mieszkalne tylko w części zaspokoi ogromne potrzeby osób starszych i niepełnosprawnych. Kompleksowym rozwiązaniem nadal byłaby budowa domu dziennego pobytu. fot. archiwum/Marcin Misiak
Najpóźniej za dwa lata gotowe ma być w Sępólnie centrum opiekuńczo – mieszkalne. To nowa instytucja, która będzie sprawowała opiekę nad osobami starszymi lub niepełnosprawnymi. Szefowa miejscowego ośrodka pomocy społecznej przyznaje, że to cenna inicjatywa, lecz kompleksowym rozwiązaniem problemu związanego z potrzebami starzejącego się społeczeństwa jest budowa domu dziennego pobytu.

Budynek centrum opiekuńczo – mieszkalnego powstanie na Placu Przyjaźni w pobliżu Centrum Małego Dziecka i Rodziny, skateparku i targowiska. Będzie to w pełni wyposażony obiekt, w którym specjaliści będą mogli czasowo zaopiekować się niesamodzielnymi osobami starszymi lub niepełnosprawnymi. Chodzi o tak zwaną opiekę wytchnieniową.

Z oferty centrum skorzystają rodziny mające pod swoją opieką obłożnie chore dziecko lub rodzica wymagającego całodobowej opieki. W przypadku choroby opiekuna lub potrzeby jego wyjazdu placówka przyjmie na kilka godzin lub nawet kilka dni osobę, którą ów opiekun na co dzień się zajmuje. W nowym obiekcie jednorazowo będzie mogło przebywać od 15 do 20 pacjentów: 12 osób w ramach pobytu dziennego i 8 stałych mieszkańców ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności Całość ma być urządzona tak, aby obiekt nie przypominał szpitala, a bardziej sanatorium.

- W budynku będą pokoje mieszkalne wyposażone również w łazienki, będzie też duży pokój, sala rehabilitacyjna i pokój dla pielęgniarki. Wokół budynku urządzona będzie zieleń, wiata wypoczynkowa, siłownia i ogródek – mówi Waldemar Stupałkowski, burmistrz Sępólna Krajeńskiego.

Na budowę obiektu gmina Sępólno Krajeńskie nie powinna wydać ani złotówki. Samorząd otrzymał bowiem dofinansowanie równowarte całej inwestycji. Budowa obiektu ma kosztować około 3,2 mln zł. Sępólno Krajeńskie jest jedną z dwóch gmin w całym województwie kujawsko-pomorskim, które otrzymały rządowe wsparcie na to zadanie. Umowa z wojewodą została już podpisana. Samorząd ma już także przygotowany program funkcjonalno-użytkowy. Przetarg w formule zaprojektuj i wybuduj zostanie ogłoszony już niebawem. Obiekt ma być gotowy najpóźniej za dwa lata.

Potrzebny dom dziennego pobytu

Usługi świadczone będą za pośrednictwem miejscowego ośrodka pomocy społecznej. Jego szefowa przyznaje, że centrum opiekuńczo-mieszkalne tylko w części zaspokoi ogromne potrzeby osób starszych i niepełnosprawnych. W gminie Sępólno nie ma żadnego domu pomocy społecznej. Kompleksowym rozwiązaniem nadal byłaby budowa domu dziennego pobytu.

- Cieszę się niezmiernie, że otrzymaliśmy dofinansowanie na budowę centrum opiekuńczo-mieszkalnego. Jest to cudowne miejsce i mam nadzieję, że częściowo zaspokoi potrzeby osób niepełnosprawnych, także w ramach tzw. opieki wytchnieniowej. Dalej będę prosiła o budowę domu dziennego pobytu. Z roku na rok wzrasta potrzeba na usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania. Jest ona ogromna. Dzięki pozyskiwaniu środków finansowych na tzw. asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej możemy zabezpieczyć większą liczbę mieszkańców w pomoc w codziennym funkcjonowaniu – mówi dyrektorka Izabela Frohlke.

Samorząd wielokrotnie składał wnioski o dofinansowanie budowy domu dziennego pobytu z różnych programów, lecz nie zyskały one akceptacji. Szefowa OPS przekonuje, że w gminie Sępólno osób w wieku poprodukcyjnym jest więcej niż dzieci w żłobkach, przedszkolach i szkołach. W wielu przypadkach koszt pobytu seniora w domach pomocy społecznej w ościennych gminach spoczywa na samorządzie.

- Powinniśmy wyjść z inicjatywą zagospodarowania przestrzeni dla jak najwięcej liczby osób starszych, by nie musiały trafiać do DPS-ów. Te osoby wcale nie chcą tam iść. Czasem muszą z uwagi na brak wsparcia i opieki również ze strony rodziny. Domy pomocy społecznej to ogromy problem, bo w momencie gdy nie mamy możliwości zapewnienia opieki, jesteśmy zobligowani do tego, by umieścić taka osobę w DPS-e. Dla gminy to roczny koszt rzędu 1,2 mln zł. Kolejnym wydatkiem są rodziny zastępcze i placówki wsparcia dla dzieci. Myślę, że w tym roku koszty na pieczę zastępczą sięgną miliona złotych– wylicza Frohlke. -Zróbmy wszystko, by znalazło się miejsce dla tych, którzy całe życie pracowali, poświęcili się rodzinie i by na ostatnim etapie życia mieli zapewnione wszystko, co jest najlepsze ze strony naszego miasta – zwróciła się do władz gminy i radnych na ostatniej sesji dyrektorka ośrodka.

Dodajmy, że od 1 stycznia 2024 roku Ośrodek Pomocy Społecznej w Sępólnie zostanie przekształcony w centrum usług społecznych z możliwością rozszerzenia usług dla mieszkańców.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto