Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nabór do szkół ponadpodstawowych 2023/2024 w powiecie sępoleńskim. W "Ekonomiku" najmniej... ekonomistów, w liceum najwięcej policjantów

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
W Liceum Ogólnokształcącym w Sępólnie Krajeńskim jedna trzecia kandydatów wykazała zainteresowanie profilem policyjnym.
W Liceum Ogólnokształcącym w Sępólnie Krajeńskim jedna trzecia kandydatów wykazała zainteresowanie profilem policyjnym. fot. Marcin Misiak
Pół tysiąca uczniów rozpocznie od 1 września naukę w liceach, technikach i szkołach branżowych w powiecie sępoleńskim. Tegoroczny nabór wypadł nieco lepiej niż przed rokiem. Wiemy też, jakimi w tym roku kierunkami wykazuje zainteresowanie młodzież.

Trzy czwarte absolwentów ósmych klas z Sępólna, Kamienia Krajeńskiego, Więcborka i Sośna zdecydowało się kontynuować naukę w placówkach prowadzonych przez powiat sępoleński. To oznacza, że w pierwszych klasach sępoleńskich i więcborskich szkół ponadpodstawowych rok szkolny 2023/2024 rozpocznie 457 osób. To niewiele więcej uczniów niż przed rokiem. Tradycyjnie zdecydowanie więcej osób wybrało technika i „zawodówki” (296) niż licea (161).

- To bardzo fajny wynik, ponieważ w ubiegłym roku o tej samej porze nie mieliśmy jeszcze nawet 70 procent zainteresowanych absolwentów, którzy opuścili szkolne mury, a teraz jest to 75 procent. To są niewielkie wahnięcia i nie będzie dużej rewolucji w liczebności. Ten poziom mniej więcej się utrzyma – ocenia Lidia Sokulska-Tłok, dyrektorka Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim.

Teraz trwają prace nad arkuszami organizacyjnymi, które określą m. in. liczbę oddziałów, które będzie można utworzyć w czterech placówkach.

W „Ekonomiku” najmniej… ekonomistów

Najwięcej kandydatów przyjęło Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku. Edukację w tej placówce chce rozpocząć 151 osób: 101 w technikum i 50 w szkole branżowej I stopnia. Młodzież kształcić się chce w kierunku technik informatyk, logistyk – po około 30 osób, hotelarstwa, żywienia i usług gastronomicznych – po kilkanaście oraz (tylko 8 osób) ekonomista.

Niewiele mniejszy nabór wypadł w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie. Tutaj zainteresowanie nauką wykazało 145 absolwentów klas ósmych: 88 w szkole branżowej i 57 technikum (budownictwa, organizacji turystyki, machatroniki , mechaniki).

Zobacz też: Otwarcie skateparku w Sępólnie Krajeńskim z widowiskowym pokazem. Zobacz zdjęcia i wideo

Nie będzie profilu sportowego

Jak wypadła rekrutacja w ogólniakach? W tym sępoleńskim najprawdopodobniej utworzone zostaną trzy oddziały, ponieważ wolę przyjęcia do szkoły potwierdziło 98 młodych ludzi. W planach było uruchomienie klasy sportowej, lecz większego zainteresowania tym profilem nie było. Szkoła zostanie przy profilach lingwistycznym, politechnicznym, medyczno-przyrodniczym, medialno-artystycznym i policyjnym. Co ciekawe, ten ostatni wskazała aż jedna trzecia kandydatów.

- Bardzo chcieliśmy otworzyć „furtkę” nieco szerzej i umożliwić młodzieży, która wykazuje zdolności sportowe, zajęcia w klasie o profilu sportowym. Niestety, minimalna liczba uczniów, która musi być utworzona to 20. Takiego wskaźnika nie uzyskaliśmy – przyznaje szefowa edukacji.

Do Liceum Ogólnokształcącego w Więcborku „papiery” złożyły tylko 63 osoby: jedna trzecia jest chętna na profil medyczny, a po kilkanaście osób na matematyczno-fizyczny, przyrodniczy i humanistyczny.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto